Büyük Firmalar Twitter’ı Nasıl Kullanıyor?

Yayınlandığı tarih: 2 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Twitter’ı dünya üzerinde en çok kullanan ülkeyiz. İnsanlarımızın bunu benimsemesinin en büyük sebebi sanırım mini blog olması. Maksimum 280 karaktere sığan yazıları okumaya ve yazmaya bayılıyoruz. İşletmeler içinde en az Facebook kadar değerli olan Twitter’ı hakkını vererek kullanmak firmanızı daha akılda kalıcı bir hale getirebilir. Şimdi firmaların Twitter’ı nasıl kullanması gerektiğine bakalım.

– İlk olarak işe profilimizle başlıyoruz. Profil fotoğrafı için ekstra bir şeye gerek yok en ideali logonuzu koymanızdır. Arka plan resmine ise verdiğiniz hizmetle veya sattığınız ürünle alakalı bir görsel koyabilirsiniz. Arka plan resmini arada değiştirip siteye farklı bir hava getirirseniz hiç de kötü olmaz.

 İnsanlar bir tweeti favlamaktan veya retweetlemekten hiç çekinmiyor. Sadece verdiğiniz hizmet veya sattığınız ürünle ilgili kuru kuru bilgiler vermek yerine yaptığınız işi daha sıcak ve espri bir dille anlatırsanız insanlar bunun ödülünü size favlar ve retweetlerle verecektir.

– Kampanyalarınızı, indirimlerinizi yine aynı şekilde samimi, sıcak ve esprili bir dille Twitter üzerinden paylaşmaktan çekinmeyin. Bu şekilde hesabınız sürekli aktif bir hal alacaktır.

– Sadece ürün veya hizmetlerinizden bahsetmek olmaz gündemi takip edin ve trend konular hakkında görüşlerinizi bildirin, özel günleri ve bayramları kutlamayı unutmayın. Ara sıra takipçileriniz arasında anket yapabilirsiniz. Şampiyon olan takımı kutlamak veya çok izlenen bir dizinin finalini yorumlamak gibi tweetler de sizi insanlara samimi gösterecektir.

– İnsanlardan gelen yorumlara cevap vermekten çekinmeyin ve cevap verirken samimi bir dille cevap verin. Yorum olumlu veya olumsuz ne olursa olsun gelen tepkileri cevapsız bırakmayın. İnsanlara güler yüzlü ve anında cevap verin, onlarda size ulaşmanın kolay olduğunun farkına varsınlar ve ürününüze veya hizmetinize ihtiyaç duydukları zaman ilk sizinle temasa geçsinler.

– Bol bol resim kullanmayı ihmal etmeyin. Hemen her tweetinizi resimlerle süsleyin, resimler her zaman daha akılda kalıcı ve dikkat çekicidir. Resim dışında gif ve video kullanabilirsiniz.

– Son olarak yaptığınız bütün paylaşımları hashtaglamayı unutmayın. O gün trend olmuş hashtagları takip edin işinizle alakalı olan hashtagları sizde kullanabilir veya yorumlayabilirsiniz. Bu sayede sesinizi sadece takipçilerinize değil Twitter’ın büyük bir kesimine duyurabilirsiniz.

İnsanların Twitter’a telefonları aracılığıyla ulaştıklarını unutmayın. Size de telefonlarından ulaşmak isteyebilirler bu yüzden mobil uyumlu web sitesi yaptırmak veya sitenizi mobile taşımak için vakit kaybetmeyin.

Twitter sayfamıza buradan ulaşabilirsiniz: twitter.com/bulrogweb