İçerik Pazarlama Önerileri

Yayınlandığı tarih: 26 Ekim 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Sanal ortamda kendi blogunuzu oluşturup paylaşım yaptığınız zaman, beğeniler ve yorumlar beklersiniz. Ancak kimse beğenmiyor ve yorumlamıyorsa ürün pazarlama uzmanlarının içerik pazarlama önerilerine ihtiyacınız olacak.

Sanal ağlarda ürün pazarlama, yeni gün yüzüne çıkmış bir kavram değildir. Gitgide gelişen, yenilenen bir piyasadır ve ilerde daha çok değer göreceğine uzmanlar tarafından kesin gözüyle bakılmaktadır.

Sosyal paylaşım sitelerine günlük tık sayını ve paylaşım sayısını tahmin etmeye çalışın; şu anda milyarlarca Facebook kullanıcısı ve Twitter’in resmi açıklamasına göre de günlük bir milyar tweet atılıyor. Bu da sosyal paylaşım ağlarının pazarlama açısından önemini dile getiriyor.

İşte şimdi takipçi sayınızı arttırmak ve onlara hitap etmek için ürün yayınlayıp ve bilindik pazarlama taktiklerini kullanmaktan çok fazlasını yapmalısınız. İnsanlar bir çok ürün içerisinden sizin ürününüzü seçmesi için bir kaç konuya dikkatinizi çekelim.

1- Çok fazla vakit harcayarak sürekli yeni ürünler denemeyin.

Her içerik paylaşımınızda yeni bir tarz sergilemek zorunda değilsiniz, sergilediğiniz tarzların çoğu daha önce kullanılmıştır muhtemelen.

Google Analytics hizmeti sayesinde sitenize girip çıkanları kontrol edin. En çok ilgi gören ürünlerinizi gözden geçirin sonraysa buna benzer içeriklerle sitenizi zenginleştirin.

2- New York Times dergisi ağızdan ağza yayılan ve viral hale gelen paylaşımlarla ilgili bir çalışma gerçekleştirmiştir. Keşfettikleri şeyler ise çok ilginç. En çok paylaşılan içeriklerin hepsinde keyif, şaşırma, tiksinme, korkma, üzülme, kızma gibi ana duygular olduğunu fark etmişler. Yani insani ana duygular, okuyucularda güçlü bir bağ oluşturmuş.

Tiksinme veya kızma gibi duyguları markanızla pekiştirmek istemezsiniz ancak asıl dikkatinizi çekmek istediğimiz konu bu değil. Asıl nokta paylaşımınızın kişilerin duygularını tetiklemesi ve paylaştığınız ürünün bu sayede ağızdan ağza yayılmasıdır. Çünkü insanlar sizin onlara yaşattığınız bu duyguları başka insanlara yaşatmak isteyeceklerdir.

3- İlgi çeken bir başlık seçin.

Çok kullanışlı bir yazılım olan Shareaholic bundan bir iki yıl önce iki yüz bin siteyi araştırdı ve araştırmalarının sonucunda site trafiğinin %28’inin sosyal ağların sağladığını tespit etti. Bu da sosyal paylaşım sitelerinde sergilediğiniz içerikleriniz sayesinde sitenizdeki tık sayısının arttığını gösteriyor. Şimdi ürünlerinizin tıklama sayısını nasıl artıracağınıza değinelim. Göz alıcı bir başlık sayesinde olabilir mesela. Siz paylaşım sitelerinde bir içeriğe başlığı çekici gelmiyorsa tıklar mısınız? Bu yüzden başlık içeriğinizin ağızdan ağza yayılmasına yardımcı olur.

Mükemmel başlığı nasıl oluştururuz? Göz alıcı başlıklar ve içerikler hazırlamak için dört özellik gerekir.

Kullanışlı olması: Bu içerik ne için bu kadar değerli?

Kişisel olun: Bu içerikten neler öğrenebilirim?

Orijinal olun: Bu içerik neden ilgi çekici ve bu kadar sade?

Önemli olun: Bu içeriği neden şimdi okumalıyım?

Başlığınızı okuyarak bu 4 sorunun cevabını verebiliyorlarsa ürününüzü detaylı biçimde inceleyeceklerinden emin olabilirsiniz.

 

4- Göster, anlatma.

İnsanların ürün görüp paylaştığı sitelerin başını Facebook çekiyor. Sanal ağlar üzerinde beğenilen içeriklerin %53’ü Facebook aracılığı ile beğeniliyor. Bu da e-ticaret’te bize Facebook’un önemini anlatıyor.

Paylaştığınız içerikte ön plana çekiceğiniz görselin göz alıcı olması gerekiyor. Bu içerik paylaşımlarınız da stratejinizin bir parçası olsun.

Profesyonel içerik yayıncıları, içeriklerde görsellere büyük ilgi gösterip, küçük detaylarla içeriği markalaştırıyor. Bu şekilde içerikleriniz sanal ortamlarda beğenilip paylaşılınca kitleniz gelişiyor.

İçeriklerinizin paylaşımını, beğenilmesini artırmak  ve ağızdan ağza yayılmasını çekici görseller ekleyip, cazip içerikler sunarak sağlayabilirsiniz, emin olun insanlar içeriklerinizi sosyal ağlarda paylaşmaktan çekinmeyecektir.

5- İnternet sitenizin ve içeriklerinizin pazarlamasını sağlayın.

Artık sitenize sosyal ağlarda paylaştığınız ürünler sayesinde ziyaretçiler gelmeye başlıyorsa ve bu ziyaretçiler sizinle ilgili bir bilgiye sahip değilse kendinizi onlara tanıtmalısınız. Çünkü insanlar tanıdıkları ve hakkında bilgi sahibi olan kişilere daha çok güvenir, hayranlık ve saygı duyar.

İnternet sitenizdeki içerikleri geliştirmeyi ve müşterilerinize nasıl daha fazla ürün sağlayacağınızı düşünün. Örnek olarak aşağıda bahsettiğimiz bileşenleri gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet sitenizde takip ve paylaşım butonları kesinlikle olmalı. İnsanların ürünlerinizi kolayca sosyal paylaşım ağlarında yayınlamasına ve sitenize tık sayısını kazandırmasına büyük kolaylık sağlar. Basit bir örnek vermek gerekirse siz hiç paylaş butonu olmayan bir içeriği Facebook’ta paylaşmayı denediniz mi? Yazıyı kopyala, yeni sekme aç, Facebook’a gir, giriş işlemlerini yap, bağlantıyı yapıştır yazarken bile yoruluyor insan. İnsanlar için sitenizin kullanımını kolaylaştırın ve siteden sıkılmalarını engelleyin.

Son önerimiz ise İnternet sitenize insanlar üye olabilsin. İnsanlara kolay bir üyelik sağlayın. Ürünleriniz ve paylaşımlarınızdan e-postaları aracılığı ile haberdar olsunlar.

6- Arama motorlarına kendinizi tanıtın.

Ne zaman bir paylaşım yapsanız arama motorları aracılığı ile endekslenen sayfalar oluşturuyorsunuz. Yani arama motorları içeriklerinizin ve sitenizin reklamını bedavaya yapıyor.

Blogging yapmak, ürünlerinizin satılmasına yardımcı olabilir, ancak daha fazlasını isterseniz SEO yapmalısınız. İnternet sitenizin içeriğini optimize edip anahtar sözcükler kullanarak arama motorlarının sizi bulmasına yardımcı olursunuz. İnsanların hoşuna giden ürünler eklerseniz uzun süre boyunca sitenizin trafik akışını kaybetmezsiniz.