Mobil Uyumlu Web Tasarım

Mobil Uyumlu Web Tasarım Neden Önemli?

Web siteme cep telefonuyla girilip girilmemesinin ne önemi var? Bilgisayardan girilmesi yetmez mi?

Günümüzde web sitelerine cep telefonlarından giren insan sayısında çok büyük bir yükseliş mevcut. 2017 yılı  verilerine göre Türkiye’de 4.5g kullanıcı sayısı 45 milyonu geçti ve 3g kullanıcı sayısını neredeyse ikiye katladı. Bu, hafife alınamayacak kadar büyük bir rakamdır. Eğer web sitenizin tasarımı, cep telefonlarından ve tabletlerden giriş yapan kullanıcılara uygun şekilde hazırlanmadıysa birçok potansiyel müşterinizi kaçırabilirsiniz. Mobil uyumlu web tasarım konusu hakkında daha detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

Mobil ve Masaüstü Görünüm

Peki web siteleri zaten telefondan da görülemiyor mu? Ekstradan bunun için bir şey mi yapmak gerek?

Web siteleri, özünde büyük ve yatay monitörlerde görülmesi için tasarlanıyor olduğu için cep telefonlarındaki tarayıcılardan açıldığında çok küçük görünürler. Öyle ki yazıları okuyabilmek için sayfayı büyütmek zorunda kalırsınız ve bu da sayfaların takibini zorlaştırır.

Biz, Bulrog Web Tasarım Stüdyosu olarak sitenizin mobil web kullanıcılarına kolaylık sağlayacak şekilde tasarlanması gerektiğini savunuyoruz. Bunun yolu da “Responsive”, yani Mobil Uyumlu tasarımdan geçiyor. Mobil Uyumlu tasarım demek, web sitenizdeki yazıların, resimlerin ve videoların, kullanıcının cep telefonuna veya tabletine göre otomatik olarak sıralanması demektir. Bu sayede tüm yazılar okunacak hale gelirken sitede gezinmek kolaylaşır ve sıkıcı bir hal almamış olur. Günümüzün profesyonel web tasarım anlayışı, bunu gerektirmektedir.Mobil Uyumlu Web Tasarım - Bulrog Web Tasarım Ajansı

Marka ya da Model Fark Eder Mi?

Herkesin telefonu, tableti farklı marka, farklı model. Bu sistem her türlü cep telefonuna ve programa uyabilecek mi?

Bulrog Web Tasarım Stüdyosu olarak Mobil Uyumlu yaptığımız siteler, teslim edilmeden önce farklı cihazlarda ve tarayıcılarda test edilmektedir. Söz konusu cep telefonunun markası veya modeli ne olursa olsun kullanılan tarayıcılar belli başlıdır. Yaptığımız test ve uygulamalar sonucunda teslim öncesi Safari, Chrome, Yandex, Firefox, Explorer gibi tarayıcılarda tam uyum sağlanabilmektedir.

Mobil Tasarım Artıları

  • Mobil uyumlu web siteler çok daha kullanışlıdır. Kullanıcı, web sitenizde kolayca gezebilirse tekrar sitenize geri dönme ihtimali çok yüksektir. Bu da potansiyel satış anlamına gelir.
  • Mobil uyumlu web siteleri daha uygun maliyet aralıklarındadır.
  • Arama motorları, mobil uyumlu web sitelerini daha öne çıkarma eğilimindeler. Bu da size muhteşem bir artı katacak.

Mobil Uyumlu Web Tasarım - Bulrog Web Tasarım Ajansı