Mobil Uyumlu Responsive Tasarım Nedir?

Yayınlandığı tarih: 22 Kasım 2013 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Responsive tasarım, yani “mobil uyumlu” tasarım, her türlü cihazda en ideal görünümü sağlamaya odaklanmış bir yaklaşımdır. Mobil uyumda web sitelerinin, cep telefonu ve tablet bilgisayar gibi cihazlarda rahat okunabilmesi ve sayfalar arası geçişlerin daha kolay olması hedeflenir.

Mobil Uyumlu (Responsive Tasarım) Web Tasarımın Avantajları

Mobil uyumlu tasarımlarda sitenin görsel yapısı, kullanılan cihazın ekran boyutuna göre otomatik olarak değişir. Şu an internette görebileceğiniz birçok sitede olduğu gibi statik bir yapıya sahip değildir. iPhone gibi akıllı telefonlar ve iPad gibi tabletlerin kullanımı arttıkça web sitesi tasarımında bu aygıtların kullanıcılarını da göz ardı etmek, büyük kayıp olur.

Mobil aygıtlarda internet kullanımının artışı, firmaların ve web sitelerinin aplikasyonlar çıkarmasını zorunlu hale getirmiştir. Responsive web tasarım ise, farklı işletim sistemleri için farklı mobil aplikasyonlara olan ihtiyacı kaldıran, maliyete etkin bir yaklaşımdır.

Modern web sitelerinin geleceği, mobil uyumdan mı geçiyor?

Responsive tasarımın geçici bir moda olmadığı açık. Maliyete etkinliği ve sağladığı kolaylıklar sayesinde pazarda sağlam bir yer edinmeye çoktan başladı. Bu yeni teknolojinin, aygıtlar arası esnekliğiyle web tasarımda bir standart haline gelmesi çok yakındır.

Web sitenizin, kısa sürede ömrünü yitirmesini istemiyorsanız siz de mobil uyumlu tasarımdan vazgeçmeyin.