İnternet Sitenizin Hızını Artıracak 8 Faktör

Yayınlandığı tarih: 13 Ekim 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

İnternet sitenize gelen potansiyel müşterileriniz İnternet sitenizin hızlı bir şekilde açılmasını beklerler. Eğer siz onlara bu hızı sağlamazsanız sitenizden daha verdiğiniz hizmetin kalitesini tanımadan kaçarlar.

Google botlarıda sitenizi tararken sitenizin açılış hızını kontrol eder. Eğer sitenizin herhangi bir sayfası normalden daha uzun bir sürede açılıyorsa webmaster araçlarında bir bildirim olarak gönderir. Site açılış hızınız bir SEO kriteridir. Açılış hızınız kötü ise Google’da üst sıralara çıkmanız olanaksızdır.

Bizde bu durumu göz önünde bulundurarak sizler için site hızınızı yükseltecek 8 faktörü anlatmaya çalıştık.

Web Sitenizde CSS Sprite Kullanın

Örnek olarak açılış sayfanızda veya herhangi bir ürün veya tanıtım sayfanızda çok fazla resim barındırıyorsanız CSS sprite kullanarak tek bir CSS sprite dosyası halinde yükleyebilirsiniz.

Bu durum açılışınızı çok büyük ölçüde hızlandıracaktır. Ayrıca CSS Sprite dosyanızı düzgün şekilde optimize ederek fevkalede bir tasarım elde edebilirsiniz.

Tarayıcı Cache Sistemini Kullanın

İnternet tarayıcıları daha önceden ziyaret etmiş oldukları önbelleklerinde tutarlar. Tekrar aynı sayfaya girerseniz tarayıcınız siteyi önbelleğinden okur ve sayfa yükleme hızı çok büyük artış gösterir.

İşte böyle bir sistem kullanarak tekrar tekrar sitenize giren insanlara hızlı bir deneyim sağlayabilirsiniz.

Görsel Dosyalarınızın Boyutunu Düşürün

Sitenizde kullandığınız görsellerin boyunutunu olabildiğince düşürmeye çalışın. Ayrıca büyük boyutta kullanılan resimler mobilde de sorunlar çıkartır. Boyut olarak daha düşük siteler daha hızlı açılır.

Görsellerinizin boyutunu düşürmek istiyorsanız tinypng adlı siteyi kullanabilirsiniz.

Javascript ve CSS Dosyalarınızı Sıkıştırın

İnternet sitenizde yazdığınız css ve javascript dosyalarını sıkıştırıp açılış hızınızı artırabilirsiniz.

Bu işlem için cssminifier ve jscompress sitelerinden yararlanabilirsiniz.

Site Yönlendirmelerini Ayarlayın

İnternet sitenize giren kişi sitenizde aradığı sayfayı kolaylıkla bulmalı ve link yapınızı olabildiğince alan adınızı yakın tutmaya gayret gösterin.

CSS ve Javascript Kodlarını Fazla Kullanmayın

CSS ve Javascript kodlarını site içerisinde fazla kullanmamaya özen gösterin. Bu durum sayfanızın açılış süresini kısaltır. SEO açısından ise kod/içerik oranını olumsuz etkiler.

CSS @import Kullanmamaya Çalışın

CSS import sitenize yüklediğiniz css dosyasına bağlı olarak site hızınızı düşüren faktörlerden biridir.

Giriş Sayfanızda Javascript Kullanmamaya Çalışın

Anasayfanızda javascript kullanmak sitenizin açılış hızını düşürür. Bunu yerine slider teknolojisini kullanıp hem görsel açıdan hem hız açısından ziyaretçilerinizi tatmin edebilirsiniz.