Google Cezaları ve Nedenleri

Yayınlandığı tarih: 21 Ekim 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Google’ın sitemize verdiği cezalar ve cezaların nedenleri ile aklımıza takılan bir çok önemli soru var. Bir çok farklı firma veya kuruluş Google cezaları ve cezalardan kurtulma yollarıyla ilgili hizmet vermektedir. Ancak soru şu bu kuruluşlar gerçekten sizleri bu cezalardan kurtarabiliyorlar mı? Bunun bir garantisi var mı? Eğer konumuz Google arama motoru ise yüzde yüz garanti vermek imkansızdır. Arama motorlarının geneli hakkında yüzde yüz konuşmak mümkün değildir.

Bilmeden SEO ile ilgili çalışmalar yaparsanız, arama motorlarının İnternet sitenize çeşitli cezalar vermesi fazla uzun sürmeyecektir. Google’ın size verdiği cezalar yapacağınız yanlışa göre farklılık gösterir. Yediğimiz cezaları avantaja çevirip bunları tanıyabilir ve daha sonra aynı cezayı yememek için önlemler alabiliriz. Google sürekli kaliteli içerikleri olan siteleri üst sıralara çekecektir. Bunun tersini yapan İnternet sitelerini de cezalandıracaklardır.

Google Cezaları ve Tanımları

İlk olarak İnternet sitemizin gelecekteki planları ile ilgili çalışmalar yaparken ceza alma riskini göz önünde bulundurmalıyız. Google’nin cezalarını bilmemiz gerekmektedir. Cezaları tanırsak ilerleyen dönemlerde bize büyük rahatlık sağlayacaktır. Cezaları daha yakından başlıklar halinde inceleyelim

Sandbox Cezası: Webmasterların en çok dikkatini çeken cezalardan biridir. Birazdan okuyacağınız bütün cezaları içinde barındırır. İçeriğe, domaine veya buna benzer çoğu farklı şeyler için verilen cezadır. Bu cezayı alırsanız İnternet siteniz hiç bir şekilde Google’da görünmez. Bu cezanın ömrü 6 ay ve 1 yıl süreyle değişir.

Bomb Cezası: Google’ın verdiği en tehlikeli ceza türlerinden biridir. Spam yapmak veya hacklink kasmak gibi durumlarda verilen cezadır. Bu cezaya maruz kaldıktan sonra tık sayısında ani düşmeler, bunun yüzünden arama motorlarında geride kalmalar veya direkt ihraç edilmeler yaşanabilir.

-30, -60, -90 Cezaları: Bu cezayı yediğinizde Google sizi arama motorundan tamamen çıkarmaz. Normalde olduğunuz sıradan aşırı derecede aşağı düşmüş ve aramalarda 30. sayfada çıkıyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda -30 cezası almış olursunuz. Bu ceza kurtulması en basit olan cezalardandır. Kurtulma yollarını daha sonraki yazılarımızda sizlerle paylaşacağız.

-900+ Cezası: Kelimeler yüzünden sıkıntı yaşayacağımız uyarı cezasıdır. Arama motorlarında üst sıralara çıkarken bir anda siteniz görünmez hale geldiyse -900+ cezasını almış olabilirsiniz. Bir çeşit uyarı cezasıdır, sitenizi kurallara göre ayarladığınız zaman normale döner.

Kopya İçerik Cezası: Bu ceza türüne arama motorları çok dikkat eder, İnternet sitenizdeki içerikleri başka sitelerden almanızla gelen bir cezadır. Eğer siteniz çalıntı içerikler ile doluysa ceza almanız kaçınılmazdır. Kopya içerikler yüzünden yukarıda açıkladığımız cezalardan birini de yiyebilirsiniz. İnternet sitenizdeki içerikler kopya içerikler ise bu konu ile ilgili bir çok sıkıntı yaşamanız mümkün olacaktır. Zaten kopya içerikle siteniz Google arama motorunda üst sıralara çıkması mümkün olmayacağı için Web sitelerinde kopya içeriğin kesinlikle kullanılmamasını öneriyoruz.

Cloaking Cezası:Pek rast gelmediğimiz arama motoru cezalarından birisidir. Amaçları yalnızca SEO olan İnternet sitelerine verilen cezadır. SEO çalışmalarını fazla yapmaktan ceza almanıza neden olur.

Google cezalarından kurtulmak ve emin adımlarla Google arama motoru sıralamalarında üst sıralara çıkmak istiyorsanız SEO hizmetimizi denemelisiniz…