YouTube Reklamları ve Faydaları

Yayınlandığı tarih: 20 Ekim 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

YouTube yalnızca videoların yayınlandığı basit bir video paylaşım sitesi değildir. Günümüzde çok popüler olan ve İnternet reklamcılığında eşsiz fırsatlar sunan bir araçtır.

Youtube, display ve video reklamları sayesinde çok fazla insana hitap edebilen sosyal paylaşım ağı haline geldi.

Ayrıca YouTube, doğuştan müzik ve oyunculuk yeteneğine sahip insanlar için büyük bir fırsattır. Bildiğiniz üzere Justin Bieber YouTube’de paylaştığı videolar sayesinde ünlü oldu. Gangnam Style şarkısı ile PSY’de YouTube üzerinden yaklaşık iki milyar insana ulaştı. Bu unsurların hepsi YouTube’un çok büyük bir reklam aracı olduğunun kanıtıdır.

Bulrog Web Tasarım - İzmir Web Tasarım Hizmetleri

YouTube üzerinden günde izlenen video sayısı milyarlarla ölçülüyor, eğer YouTube bir arama motoru olsaydı Google’ı üçe Bing ve Yahoo’yu ise beşe katlardı.

YouTube’un çok fazla üyesi ve kullananı var dolayısıyla reklam potansiyeli de git gide yükseliyor.

Youtube’daki reklam potansiyeli en az müzik sektörü kadar gelişmiş durumda. Üzerinde paylaşıldığı videolar insanlar tarafından bol bol paylaşılıyor ve bir viral reklam haline geliyor.

Unutmayalım ki insanlar neredeyse pazarlamacılar da orada olmalı! Yani YouTube’da…

YouTube paylaşımlarınız üzerinde çalışarak kendi işinizin reklamını çok iyi bir şekilde yapabilirsiniz. En önemli yönü ise hem bedavaya olması hemde kulaktan kulağa yayılma olasılığının çok büyük olmasıdır. İnsanlar etkilendikleri videoları anında kendi sosyal paylaşım profillerinde paylaşıyor bu sayede hiç para harcamadan bir viral reklam sahibi oluyorsunuz.

Bu sosyal paylaşım alanlarında viral video yapmak çok eğlenceli olabilir. Çok fazla kitleye ulaşma hırsı olmadan anlaşılabilir bir reklam videosu hazırlayıp ilgili insanların dikkatini daha rahat çekebilirsiniz.

YouTube’da reklam yapmak:  Görsel ve Video reklamlarını kullanmak

Google YouTube’u aldığından dolayı Google reklamlarını YouTube aracılığı ile oluşturmak daha iyi bir seçenek haline geldi. Kolay, açıklayıcı ve sizi anlatan bir çok reklam seçeneği bulabilirsiniz ancak bu reklamlar arasında en faydalı iki tanesi video reklamları ve display reklamlarıdır.

YouTube Display Reklamları

Bu reklam türünü YouTube’daki videoların yan tarafında veya videoların içine ekleyebilirsiniz.

  • Standart Banner reklamı – Bu reklam türü de Google’ın görsel reklam türüne benzer. Zengin medya ve standart banner reklamları biçiminde kullanılabilirler. Kategoriler ve anahtar sözcüklerde bu banner reklamları kullanabilirsiniz. Göz alıcı renkli resimler en ideal seçenektir.
  • Video içi reklamlar– Hedefin arama geçmişinize göre seçildiği, izlediğiniz videoların içerisine yerleştirilen reklamlardır.En az 5 saniye izleme zorunluluğu vardır. Videodaki reklamlarınıza tıklayan insanları sizin sitenize yönlendiriyor.
Bulrog Web Tasarım - İzmir Web Tasarım Hizmetleri

Bu reklamlar insanları biraz sıkabilir ancak her videoyu izleyen insanın görmesini sağlar. Yan taraflara eklenen banner reklamlarının gözden kaçması daha olasıdır.

YouTube Video reklamları

Olumlu yorumlar alabileceğiniz eğlenceli reklam videoları oluşturun, kişisel ve zekice bilgiler içeren videolar hazırlayıp YouTube’de yayımlayın. Unutmayın hiç kimse reklam videosu izlemek için YouTube’ye girmiyor bu yüzden ismi ve öne çıkarılan görseli ilgi çekici olsun.

En son çıkan video reklamı türüde “true view” ne kadar işe yarar bir reklam türü olduğunu tam olarak kestiremesekte, bütçeniz açısından çok akıllıca olabilir çünkü izleme başına para ödüyorsunuz.

True view reklamlar çok farklı şekillerde olabiliyor:

Bulrog Web Tasarım - İzmir Web Tasarım Hizmetleri

In-stream video reklamları

En çok kullanılan YouTube video reklamıdır, reklamınız video başlamadan önce veya başladıktan bir süre sonra oynatılıyor. İnsanlarda olumsuz etkiler bıraktığı söylenebilir çünkü onlar reklam değil açtıkları videoyu izlemek istiyorlar. Eğer bu reklam türünü kullanacaksanız ilk beş saniyeden sonra geçilebilir oldukları için reklamın konusu ilk beş saniye içerisinde belli etmenizi tavsiye ederiz. Zorda olsa insanların ilk beş saniye içerisinde ilgisini çekebiliyorsanız gerçekten bu işi başarabiliyorsunuz demektir ve videolarınızın viral reklama dönüşmesi büyük bir ihtimaldir.

In-stream video reklamlarında, İnsanlar reklamı otuz saniye veya sonuna kadar  izlemedikleri sürece herhangi bir ücret ödemiyorsunuz. Başka bir ilgi çekici yanı ise videolarınızı otuz saniyeden daha uzun yapabilir uzun reklam videolarına ilgiyi ölçebilirsiniz.

Hemde videonuz otuz saniye olsa da aynı ücreti ödüyorsunuz daha fazla olsa da.

Araştırmalara göre bir dakikalık videolar otuz saniyeliklere göre hem daha açıklayıcı hemde daha çok ilgi çekici oluyorlarmış. Hem uzun videolar içerisinde çok daha fazla bilgi barındırabilir yani insanlara bakın ve alın demekle kalmayız, istediğimiz hikayeyi istediğimiz gibi anlatırız.

In-slate Video reklamları

Bu reklamlar on dakikadan daha uzun videolardan önce ekrana gelir. İnsanlar üç reklam seçeneğinden birisini izlemeyi seçerler.

In-Search Video reklamları

YouTube’deki arama kısmının üstünde vaya sağ bölümünde gözükür.

Google Adword reklamları ile benzerlik gösterir. Adwords reklamı oluştururken anahtar sözcük yöntemlerinizi YouTube arama reklamlarında da kullanabilirsiniz.

In-Display Reklamları

Bu reklamlarda videoların yan tarafında veya sizin istediğinize göre Google Display network sitelerinde görünüyor. Bu videoyu sevdiyseniz bu reklamıda sevebilirsiniz türünden reklamlardır.

YouTube Video reklamları için ek araçlar ve özellikler

YouTube’da görmediğimiz çoğu seçenek, uzantı ve linkleme seçeneği bulunmakta ve bu seçenekleri gözden geçirmeniz çok işinize gelebilir.

YouTube Analytics Data – YouTube, video paylaşımında bulunan insanlara, videonun kaç kere izlendiğini ve kaçıncı saniyede izleyenin bıraktığı gibi bilgilerde sunmaktadır. Bu bilgiler sayesinde reklamlarınızı çok iyi anliz edebilirsiniz.

Yeniden pazarlama – Önceden yayımladığınız videolarınızı, Youtube’un yeniden pazarlama yöntemi ile yeni kullanıcılara tekrardan izletebilirsiniz.

Kanallar –  Bu kanallarda ücretsiz olmakla beraber kendi İnternet sitenizmiş gibi yönetebilirsiniz. Kendi firmanıza uygun bir şekilde özelleştirebilir ve insanlarla paylaştığınız videolar sayesinde abone toplayabilirsiniz.