Instagram Hikayeler Yeni Özellik

Yayınlandığı tarih: 3 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Instagram kullanıcılarına paylaştıkları video veya resimleri hikayeleştirebileceği yeni güncellemeyi sundu. Yeni gelen bu İnstagram hikayeler özelliği ile Snapchat’in önüne geçeceğe benziyor.

Hemen hemen Snapchat’in hikayeler özelliği ile aynı diyebiliriz. Tanımlamak gerekirse takipçilerinize 24 saat sonra kaybolacak resim veya video paylaşabiliyorsunuz.

İnstagram Hikayeler özelliğiyle aşırı gönderi paylaşmaktan endişe duyan kullanıcıların bu endişesini ortadan kaldırmaya yönelik bir çalışma olduğu yapılan açıklamalarda duyuruldu. Yani Instagram kullanıcıları gün içerisinde istediği kadar paylaşımda bulunabilecek ve bu paylaşımlar hikayeler özelliği sayesinde 24 saat sonunda silinecek. Paylaşımlarınızı hikayelerştirmek adına çeşitli çizim araçları da yeni gelen bu özelliğin içerisinde mevcut.

 

instagram-hikaye-01

Kullanıcılar, kendi oluşturdukları hikayelere ve takip ettiği diğer kullanıcıların hikayelerine akış sayfasının üst kısmındaki alandan ulaşabiliyor. Yeni bir hikaye paylaşıldığında ise paylaşan kişinin profili renkli bir halka ile gösteriliyor.

Ayrıca İnstagram hikaye paylaşımları ne ana ekranda ne de kendi profilinizde gözüküyor. Hikaye paylaşımlarınızı ve diğer kullanıcıların paylaşımlarını ana sayfanın en üst kısmındaki alandan ulaşabiliyorsunuz. Yeni bir hikaye paylaşımında bulunan kullanıcıların profilleri renkli bir halka ile gösteriliyor.

instagram-hikaye-02

Takip ettiğiniz birinin hikayesini görüntülemekte çok basit. Ana sayfanın en üstünde yer alan hikayelerden herhangi bir birine dokunduktan sonra ileri geri yapabilir ve sağa sola kaydırma yaparak diğer kullanıcıların paylaşımlarına göz atabilirsiniz.

Bunlar dışında paylaştığınız hikayenin gizliliğini de istediğiniz gibi düzenleyebiliyorsunuz. Gizli seçeneğini seçerseniz sadece takipçileriniz görebiliyor. Hatta dilerseniz seçtiğiniz kişilerin görmesini bile engelleyebilirsiniz. Ayrıca kendi hikayenize kimler göz atmış onları da rahatlıkla kontrol edebiliyorsunuz.

 

Peki Nasıl Hikaye Paylaşabiliriz?

– Telefonun son üst köşesindeki artı işaretine dokunun veya parmağınızla sola kaydırın.

– Aynı Snapchat’te olduğu gibi fotoğraf çekmek isterseniz ortadaki yuvarlağa basın, video için ise basılı tutun.  Eğer daha önce çektiğiniz bir fotoyu paylaşmak isterseniz ekranınızı aşağı kaydırın ve galerinizden istediğiniz fotoğrafı veya videoyu seçin.

– Çektiğiniz fotoğrafa yazı eklemek veya çizim yapabilmek için “Aa” veya kaleme tıklayabilirsiniz. Çizimi veya yazıyı kaldırmak içinse geri al diyebilirsiniz. Kaydetmek içinse bitti butonuna tıklayınız.

– Son olarak çektiğiniz fotoğrafı veya videoyu silmek için iptal tuşuna basabilir kaydetmek için “↓” simgesine tıklayabilirsiniz. Eğer paylaşmak istiyorsanız da tik butonuna dokunarak paylaşımınızı yapabilirsiniz.