Kurumsal Web Tasarım

Yayınlandığı tarih: 21 Aralık 2013 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Web tasarım, aktarılmak istenen bilgiyi en doğru, en net ve en kullanışlı şekilde kullanıcılara aktarmayı hedeflemelidir. Buna ek olarak kurumsal web tasarım, şirketinizi ve amacınızı, profesyonel bir çerçeve dahilinde müşterilerinize sunmalıdır.

Sitenizin grafikleri, düzeni ve renk paletleri, şirketinizin yaratacağı izlenimi belirleyen en önemli kriterlerdendir. Örneğin koyu renklerin ağırlıklı olduğu bir kurumsal web sitesinde ciddi bir hava söz konusuyken turuncu tonları, eğlenceli ve enerjik bir izlenim bırakacaktır. Tabii bunları bilmek, aslında sizin değil tasarımcınızın görevidir. Peki web sitenizi tasarlaması için seçtiğiniz firma, bunların bilincinde mi?

Doğru Seçim

Çoğu şirketin, kurumsal web sitesi yaptırırken düştüğü hata, yeterli parasal kaynağı ayırmalarına rağmen yalnış seçimler yapmasıdır. Ortaya çıkan sonuç, MS Word’de tasarlanmış gibi görünen verimsiz tasarımlar olmaktadır. Tabii bunun sebebi, tasarımcınızın bilgisiz ve yeteneksiz olması olabileceği gibi, sizin tasarım üzerinde kurduğunuz baskı da olabilir. Web tasarımcınızı doğru seçtiyseniz aslında biraz kontrolden ödün verip işi tasarımcının yaratıcılığına bırakmakla olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Ama doğru kurumsal web tasarım firmasını nasıl seçeceksiniz? Önce buradan başlayalım:

1. Beklentilerinizi şekillendirin:

İlk önce kurumsal web sitenizden beklentilerinizi şekillendirmelisiniz. Yani örneğin e-ticaret sitesi istiyorsanız beklentiniz, yatırım kârlılığı, yani satış yapmak olacaktır. Diğer yandan yeni kurulan bir şirketseniz, kurumsal web sitenizin amacı, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi net bir şekilde mümkün olan en büyük kitleye tanıtmak olacaktır.

– Bu konuda ne yapabilirsiniz? Görüştüğünüz kurumsal web tasarım şirketine, daha önce yaptıkları benzer işleri sorabilirsiniz. Sizin konumunuzdaki diğer müşterileri için neler yaptıklarını öğrenebilirsiniz.

2. Maliyet/kazanç değerinizi bilin:

Kurumsal web tasarım firmasını seçerken en dikkat edeceğiniz unsur, muhakkak ki maliyeti olacaktır. Buna şüphe yok. Ancak “250 TL’ye web sitesi yapıyoruz” diyen bir firmayla kurumsal web sitesi paketleri 750 TL’den başlayan bir firma arasında büyük farklar olacağına da şüphe yok.

Satın aldığınız diğer her şeyde dikkat ettiğiniz gibi kurumsal web tasarım konusunda da “üç kuruşa beş köfte” sattığını iddia edenlere dikkat edin. Web sitesi elle tutulur bir şey olmadığı için değeri hep göz ardı edilen bir şey olmuştur ülkemizde. Bunu göz ardı etmeyin. Her ürünün kalitelisi ve kalitesizi olduğu gibi dijital ürünlerin de kalitesizi vardır.

– Bu konuda ne yapabilirsiniz? Web tasarım firmasından, daha önceki işlerinden somut sonuçlar sunmasını isteyin. Somut sonuçlar, harcadığınız paranın size ne kazandırdığını gösterecektir. Etiketin üzerindeki fiyatın düşüklüğüne aldanıp araştırma yapmadan sipariş vermeniz, uzun vadede faydadan çok zarara yol açabilir.

3. Web tasarım firmasının geçmiş performansını iyi değerlendirin:

Bir web tasarım firmasının kaç yıldır bu işi yaptığıyla ne kadar iyi yaptığı arasındaki bağlantı, sandığınızdan çok daha azdır. Aslına bakarsanız Bulrog Web Tasarım gibi bazı yeni firmalar, yepyeni fikirleri ve teknolojileri olduğu için bu işe atılmıştır. Önemli olan, firmanın elindeki zaman zarfında ne boyutta işler çıkardığıdır.

Önemli olan nicelik değil, niteliktir.

– Bu konuda ne yapabilirsiniz? Firmadan performans verilerini, referanslarını veya durum değerlendirmelerini isteyebilirsiniz.

4. Gerçekçi hedefler belirleyin:

Bir haftada “Google’da ilk sıraya çıkmak” gibi beklentileriniz varsa önce bu gerçekçi olmayan beklentilerinizi bir kenara bırakın. Hatta bunu yapmakta zorlanıyorsanız veya bu konuda dürüst bilgiler edinmek istiyorsanız bu makalemizi okuyabilirsiniz.

Web tasarım firmasından ve web sitenizden beklentilerinizi iyi düşünün. Altı aylık veya yıllık hedefler belirleyin.

Daha gerçekçi hedeflere örnek olarak şunları düşünebilirsiniz:

  • Web sitesi üzerinden yaptığınız satışları artırmak
  • Müşterilerinizle iletişiminizi güçlendirmek
  • Sosyal medya ağlarında daha aktif olmak
  • Yerel aramalarda (bulunduğunuz ilde/ilçede) yükselmek

– Bu konuda ne yapabilirsiniz? Bu hedeflere ulaşmak için ne gibi bir yol haritası izlediklerini, hangi araç ve hizmetleri kullandıklarını sorabilirsiniz.

5. Yatırımınızın kalitesini sürdürün:

İyi bir kurumsal web tasarım şirketi, yeni siteniz açıldıktan sonra da sizinle olan ilişkisini koruyacaktır. İçeriğiniz ile ne kadar ilgilendiğinize bağlı olarak size analitik raporlar sunabilecek, site yönetimi ve yeni içerik girişlerinde size yardımcı olabilecek bir firma seçin. Unutmayın ki web siteniz, yayına girer girmez işi bitmiş bir ürün değildir. Bakım, özen ve güncelleme gerektirir.

– Bu konuda ne yapabilirsiniz? Kurumsal web sitenizi kolayca yönetebilmek için nasıl bir yönetim paneline sahip olacağınızı sorun. Sitenin yayına girmesinden sonra ne gibi destekler alabileceğinizi öğrenin.

Bizim Kurumsal Web Tasarım Sürecimiz

Biz, Bulrog Web Tasarım ekibi olarak iyi bir çalışmanın, şeffaflıktan geçtiğini düşünüyoruz. Süreçten ne kadar haberdar olursanız güveninizi de o kadar kazanacağımızın bilincindeyiz. Bu nedenle özetle aşağıdaki aşamaları gerçekleştiriyoruz:

  • Araştırma ve Analiz: İlk olarak sektörünüzü, rakiplerinizi ve ihtiyaçlarınızı inceliyoruz. Size özel güncel istatistikler çıkarıyor ve pazardaki konumunuzu belirliyoruz. Bunun ardından tasarım aşamasına geçmeden önce fikirlerinizi alıyoruz.
  • Tasarım: Görüşlerinizi aldıktan sonra isteklerinize uygun ilk konsept tasarım seçeneklerimizi size sunuyor, siz onayladıktan sonra tasarım ve kodlama aşamasına geçiyoruz.
  • İçerik ve SEO: Google ve Yandex gibi dev arama motorlarına kusursuz uygunluğu gözeterek sizden aldığımız içeriği düzenliyoruz. Google’ın öngördüğü standartlara çerçevesinde site içi SEO çalışmalarını tamamlıyoruz.
  • Denetleme ve Teslim: Sitenizi tüm olası hatalara ve sorunlara karşı analiz ediyor, gerekli düzeltme işlemlerini gerçekleştiriyoruz. Sitenizin yönetimi hakkında videolu anlatımlarla birlikte sitenizi yayına sokuyoruz.
  • Yayınlanma Sonrası Hizmetler: Web sitenizi yayına sokmamız, aldığınız hizmetin sona erdiği anlamına gelmiyor. Site dışı SEO, reklam çalışmaları, sosyal medya yönetimi, içerik yönetimi ve ücretsiz teknik destek gibi daha birçok hizmetle yanınızda olmaya devam ediyoruz.

Bulrog Web Tasarım Stüdyosu ile şirketinizin hak ettiği en kaliteli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Yükselmekte olan kurumsal web tasarım trendlerini güncel olarak takip eden, sektörün en gelişmiş teknolojilerini kullanan ve sizin adınıza düşünen bir web tasarım şirketi arıyorsanız sizinle çalışmaktan mutluluk duyarız.

Web sitesi ihtiyacınız için bizimle iletişime geçin, size özel tekliflerimizden faydalanın.