Minimalist Web Tasarımı

Yayınlandığı tarih: 17 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Minimalist Web Tasarımı: Az Ama Öz Söz

Minimalizm ve minimalist Web tasarımı neden günümüzün dijital çözümlerinin tamamlayıcı bir parçası haline geliyor? Çoğunlukla tüketici deneyimlerinden, teknolojiden ve tasarım akımlarından yola çıkarak; minimalist Web sitesi tasarımı Apple, Google ve Microsoft gibi itibarlı şirketler tarafından benimsenmektedir. Fiyat tekliflerini, ürünlerini, servislerini ve hatta kültürlerini Web ortamında, yazılı ortamda ve mobil ortamda ileten şirketler için Az ama öz bakış açısı estetik olarak hoş ve pratik bir hale gelmektedir.

Müşterilerinizin dikkati için rekabet içinde olan bu kadar işletmenin yanı sıra e-posta, web ve sosyal medya gibi dikkat dağıtan öğelerin varlığında, aşırı dolu bir dijital yaklaşıma alışık hatta bağımlı olan bir tüketici için minimalist bir web sitesi oldukça rahatlatıcı olabilir. .

Minimalizm neden işe yaramaktadır ?

Minimalizm basitliği ile nitelendirilen görsel bir estetiktir. Frank Stella ve Kenneth Noland gibi Amerikan sanatçıları tarafından 20. yüzyılın ortalarında popülerleşen minimalizm, modern tasarımın temel bir unsuru haline gelmiştir. 2000’li yılların başından beri, grafik tasarımının ve dijital tasarımın önemli bir parçası olarak sık sık flat tasarım ile birlikte görülmektedir.

Minimalist bir web tasarımı tüketicinin gerçekten ihtiyacı olduğu şeye odaklanır ve açık bir şekilde bu ihtiyaçlara yönelik çözümler iletir. Tüketicileri şirketiniz tarafından sunulan ilgili bilgiye, görevlere, hedeflere ve belirli eylem çağrılarına yönlendirerek tüketicinin değerli zamanını kurtarmakta ve dolayısıyla onların sizin markanız ile daha kolay iletişim kurmasını sağlamaktasınız.

Minimalist Web tasarımını SEO’nuza da fayda sağlayabilir. Google 2011’deki Google Panda algoritma güncellemesini yayınladıktan sonra bir iş tavsiyesinde bulundu. “Panda” bugün onların arama işlevselliğinin temel bir parçası olduğu için bu tavsiye hala önemli bir değere sahiptir. Google’ın algoritması temel olarak insanların düşük kaliteli içeriklerin sıralamalarını azaltarak “yüksek kaliteli” İnternet sitelerini bulmalarını amaçlamaktadır. Bu sebeple düşük kalitedeki sayfaların ortadan kaldırılması, derin olmayan bireysel sayfaların içeriklerinin birleştirilmesi ve geliştirilmesi; zamanla yüksek kalitedeki içeriklerin sıralanmasına yardımcı olabilir.

Minimalist web tasarımının pek çok faydası bulunmaktadır ve aşağıdakileri gerçekleştirdiği için oldukça kullanışlıdır:

  • Sayfa yükleme süresini optimize eder, böylece kullanıcılar verilere daha hızlı ulaşırlar.
  • Masaüstü ve mobil kanallarda verimli çalışır. Giderek daha fazla kullanıcı akıllı telefonlar ve giyilebilir teknoloji araçları ile online verilere ulaştığı için bunun önemi giderek artmaktadır.
  • İnternet sitelerinin güncellemelerini ve bakımlarını kolaylaştırır.

Minimalist Web Tasarımı Nasıl Görünmektedir ?

Kullanıcı tecrübesinde uzmanlaşan bir pazar araştırma şirketi olan Nielsen Norman Group, 100 adet minimalist web sitesini değerlendiren bir çalışma yürüttü. Hepsinin ortak noktaları şunlardır:

  • Temel ihtiyaçları doğrultusunda sadeleştirilmiş tasarım ve işlevsellik
  • Kabarık, çökük ya da derin desenler gibi taklit tasarımlara daha az önem verilmesi
  • Sınırlı ya da tek renkli palet
  • Daha fazla beyaz (negatif) boşluk
  • Tipografyanın ve resimlerin göze çarpması

Minimalist Web Tasarım Tüyoları

Minimalist web tasarımı günümüzün kullanıcılarına pek çok fayda sağlıyor olsa bile eğer düzgün olarak uygulanmazsa zorluklara sebep olabilir. Minimalist web tasarımının ve ara yüzlerin ortak işaretlerden kaçınması muhtemeldir. Örneğin; altı çizili mavi metin normalde tıklanabilir köprüler ile ilişkilidir ve bu durum diğer yaratıcı estetiklerin lehinedir. Kullanıcılarınıza web sitenizin kullanımının anlaşılmasına yardımcı olacak bir özellik sunarak bu olası karışıklığı önleyebilirsiniz. Renklerin uygun kullanımı ya da gösterge mouse hareketine cevap veren etkileşim fonksiyonu; ulaşılacak daha çok içeriğin olduğunu gösterebilir.

Web siteniz iyi çalışmalı ve değer sağlamalıdır. Tüm pazarı incelemeniz ya da web sitelerinin analitikleri üzerinde uğraşmanız gerekse bile insanların sizin işinizden beklentilerini öğrenmek için zaman harcayın. Marka mesajlaşmasını basitleştiren ve kullanıcıların çoğunlukla ilgili olduğu içeriklere odaklanan bir web sitesini geliştirmek için bu iç yüzü yol gösterici olarak kullanın. Eğer siteden siteye ya da mobil uygulamaya geçen yaklaşık %30’luk bir akıllı telefon kullanıcısının ihtiyaçlarını karşılamıyorsa, web tasarımınıza minimalist bir yaklaşım; markalaşmaya ve en önemli pazarlama aracınıza daha başarılı bir müşteri odaklı yaklaşım yaratmanızı sağlayabilir.

Biz İzmir Web Tasarım sektöründe minimalist web tasarımı en çok destekleyen firmalardan biriyiz. Eğer sizde minimalist bir Web sitesi ile kazancınızı artırmak ve rakiplerinizi geride bırakmak istiyorsanız bize ulaşabilirsiniz.