Instagram’da Marka Bilinirliğini Artırmanın 5 Yöntemi

Yayınlandığı tarih: 24 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Instagram bir markayı tanıtmak ve görsel estetiğini sergilemek için mükemmel bir sosyal medya platformudur. Instagram, Facebook ve Twitter’a göre marka bilinirliğini artırmak konusunda çok daha iyidir. Ancak planlanmadan basitçe paylaşılmış fotoğraflar, güncel takipçileriniz üzerinde iyi bir izlenim oluşturmayacaktır. Instagram’ı stratejik olarak kullanmak ve pazarlama yaklaşımınızı formüle etmek için zaman ayırmak, markanızın bilinirliğini artıracak ve gelirinizi yükseltecektir. Instagram’da markanızı tanıtmak için en iyi 5 yöntem aşağıda verilmiştir.

1

Yüksek kaliteli fotoğraflar paylaşın

Instagram’ın kullanıcı sayısı gitgide büyüyor ve sadece bir sosyal ağ olmaktan çıkıyor. Instagram’da pazarlama, bu fotoğraf portföyünden yararlanmaktadır. Ayrıca size en iyi fotoğraflarınızı sergilemek için bir platform da sunmaktadır. DSLR fotoğraf makineleri ile çekilen fotoğraflar akıllı telefonlarla çekilenlere göre daha yüksek kalitededir. Uygulamada bu farkı görebilirsiniz. Kullanıcılar, profesyonel görünen fotoğraflara kuşkusuz ilgi gösterdikleri için fotoğraflarınızı düzenlemek için mutlaka zaman ayırın. Bilgisayarda düzenlenen fotoğraflar telefonda daha farklı görülebilir. Bu yüzden orijinal fotoğrafı veya renkleri düzenlenmiş fotoğrafları telefonunuza kaydedin. Daha sonra Instagram’da paylaşım yapmadan önce VSCO ya da Afterlight gibi mobil uygulamaları fotoğrafınızı düzenlemek için kullanabilirsiniz. İlginç fotoğraf kompozisyonları da çok önemlidir. Fotoğraftaki nesneler nasıl düzenlenir? Fotoğraf nasıl kırpılır? Fotoğrafta ne kadar canlılık efekti ve filtreleme kullanılır? Bunların hepsini doğru şekilde yapmanız, fotoğraflarınızı ön plana çıkaracaktır. Kompozisyonu düşünürken bu platformun mobil amaçlı olduğunu dikkate almalısınız.

2

Bir tema kullanmayı düşünün

Birçok profesyonel hesap belirli bir renk paletine dayalı paylaşımlar yapmaktadır. Bir tema çerçevesinde paylaşım yapmak veya yapmamak için bilinçli bir karar verin. Kullanıcılar güncel ve profesyonel görünen hesapları beğenirler. Paylaşımlar birbirinden çok farklıysa kullanıcılar bu uyumsuzluğu estetik ve profesyonellik eksikliği olarak yorumlayabilirler. Hoş bir renk teması ya da fotoğraf stili reklamınızın imajını güçlendirir. Bu, reklamınızı diğerlerinden ayıracak ve daha akılda kalıcı kılacaktır.

3

Etiketleri ve anahtar kelimeleri kullanın

Instagram’da tek bir fotoğraf için 30 tane etiket koyma hakkınız vardır. Eğer sınırı aşarsanız tüm etiketleriniz silinir. Ama yine de 30 etiket hakkı çeşitlilik kazandırmak için size yetecektir. Türler arasında popüler olan genel etiketler, sizin sektörünüze özel anahtar kelimeler ya da markanızın yarattığı etiketler gibi seçim kombinasyonlarını inceleyin. En önemlisi, kimlerin dikkatini çekmek istediğinizi ve onların ne tür etiketler aradıklarını düşünün. Daha fazla etiket kullanımı, paylaşımlarınızın olası takipçiler tarafından keşfedilme ihtimalini artıracaktır. Ama etiketleri dikkatli kullanın. Etiketleri fazla kullanmak alakasız görünebilir ve kitlenizin size olan bağlılığına zarar verebilir.

Instagram’da pazarlama yoluyla etkileşim

Sosyal medyada hevesli takipçileri çekmek için onları markanıza bireysel düzeyde bağlı hissettirin. Ama öncelikle onları bulmak için zaman ayırın. Hedef kitleniz arasındaki insanlar hangi etiketleri kullanıyor? Bu etiketleri arayın, onların hesaplarını bulun, fotoğraflarını beğenin ve yorum yapın. Kullanıcılar, gösterdiğiniz özeni takdir edecek ve merakla markanızın hesabını inceleyeceklerdir.

Fotoğraf beğenmek için herhangi bir limit veya cezai şart yoktur. Sizin kullandığınız etiketlerin kullanıldığı paylaşımları, kullanmayı düşündüğünüz etiketleri ve markanızla ilişkili olan etiketleri ve o hesapta markanızla alakalı olan diğer birkaç fotoğrafı daha beğenin. Kullanıcılar sizin paylaşımlarınızı beğendiklerinde veya yorum yaptıklarında kişisel ilişkileri güçlendirmek adına onlara cevap verin.

Son olarak takipçilerinize olan sevginizi göstermeyi ihmal etmeyin. Güncel olarak takip ettiğiniz kişilerin fotoğraflarını beğenerek veya yorum yaparak onlarla iletişimde bulunmaya devam edin.

4

Başkalarının hesaplarını takip edin

Rakibinizin ne yaptığını takip etmek ve kendi yaptıklarınızla karşılaştırmak daima iyi bir fikirdir. Rakibinizin kaç tane takipçisi var? Ne kadar sıklıkla fotoğraf paylaşıyor? Ne tür içerikler paylaşıyor? Ne tür bir hitap tarzı kullanıyor? Instagram’da pazarlama için hangi strateji kullanıyor? Tüm bunlardan ne öğrenebilirsiniz ve hedeflerinize uygun, etkili bir stratejiyi nasıl geliştirebilirsiniz?

Instagram’da pazarlamayı dikkate aldığınızda bu konular hakkında düşünün. Daha sonra Instagram’da markaları takip ederek bunu bir adım daha ileri taşıyın. Onların takipçisi olmak kendinize birçok takipçi kazandırmak demektir. Kullanıcılar herhangi bir hesabın takipçilerine baktıklarında ve ilginç bir hesap fark ettiklerinde onu inceleyeceklerdir. Eğer fotoğraflarınız görsel olarak etkileyiciyse takipçileriniz artacaktır. Geniş kitlelere sahip olanları ya da “sosyal medyada sözü geçenler” diye tabir ettiğimiz kişileri takip etmeniz faydalı olacaktır. Bu hesaplar, marka teşhirini artırma konusunda büyük fayda sağlayabilecek olan hesaplardır.