Şirketiniz için Twitter Kullanımı

Yayınlandığı tarih: 4 Aralık 2013 Yazar: Kategori: Genel, İpuçları 0 Yorum

İlk çıktığında geçici bir moda gibi gözüken bu minik kuş, şu an dünyanın en çok tutulan sosyal medya araçlarından biri. Şüphesiz 140 karakterin bu kadar önemli bir promosyon aracı olabileceği, kimsenin aklına gelmezdi. Peki, Twitter’ı şirketiniz için verimli bir şekilde nasıl kullanabilirsiniz?

Twitter’ın esas gücü, sevdiğiniz ünlülerden tutun da sokağınızdaki küçük bir işletmeye kadar herkesle iletişim kurabilmenize imkan tanımasıdır. Twitter’ın bu yeteneği, takipçilerin sıkı bir bağ kurabilmesini mümkün kılmaktadır.

Şimdi, böyle bir konsepti, web sitenizi tanıtmak için nasıl kullanabileceğinizi ele alalım.

Ön Hazırlık:

Doğru Twitter kullanımı için önce Twitter sayfanızın, oluşturacağınız yeni trafiğe hazır olmasını sağlamalıyız. Aşağıdaki listeyi kontrol ederek Twitter profilinizin güvenilir olduğundan emin olun:

 • Kullanıcı adınızın okuması kolay, site veya markanızla ilişkili bir isim olduğundan emin olun.
 • Profilinizdeki tüm alanları doldurun. Bu şekilde sadece güvenilir görünmekle kalmayacak, aramalarda da kolaylıkla bulunabileceksiniz.
 • Profilinize web sitenizin URL’sini yazmayı unutmayın. Web sitenize trafik yönlendirmenin en önemli gerekliliklerinden biri budur.
 • Kullanıcı adınız veya web sitenizle ilişkili bir profil resmi seçin.
 • Yoğun bir şekilde tanıtıma başlamadan önce birkaç kaliteli tweetiniz olmalı. İnsanlar, bilgili ve anlayışlı kişileri takip etmek ister. Twitter’a daha yeni başlıyorsanız yeni olduğunuzu da paylaşmaktan çekinmeyin.

En önemlisi de sayfanız ne kadar samimiyse o kadar çok insanın sizi takip edeceğini unutmayın.

Daha Fazla Web Sitesi Trafiği Yaratmak:

Twitter, kullanımının kolaylığı sayesinde ne yaptığınızı bildiğiniz sürece binlerce insana ulaşmanızı sağlayabilecek bir platformdur. Ana hedefiniz, mümkün olan en çok sayıda takipçiye sahip olmak değil kaliteli ve etkin takipçilere sahip olmak olmalıdır. Twitter sayfanıza, yani dolayısıyla web sitenize daha fazla insan yönlendirmeye, bu takipçiler yardımcı olacaktır.

Twitter, bir bilgiyi viral olarak, yani zincirleme bir reaksiyonla yayabilmek için yapılmıştır. Örneğin çok ilginç bir şey tweetlediğinizi ve takipçilerinizin de bu mesajı, tüm arkadaşlarına yaydığını varsayalım. Bu paylaşım, onların da tüm takipçileri tarafından görülecek ve bu şekilde zincirleme bir reaksiyonla büyüyebilecektir. Sunduğunuz bilgilerle doğrudan ilgilenen takipçiler bulmanız, bu nedenle önemlidir.

Peki, kaliteli takipçiyi nasıl kazanabilirsiniz? Bunun için aşağıdaki stratejileri deneyebilirsiniz:

 • Zaten var olan kitlenize, kendinizi takip ettirin. Büyük ihtimalle zaten sizi takip edecek birçok kişiyi tanıyorsunuzdur. Facebook’ta firmanızı beğenmiş olanlara ve halihazırda var olan müşterilerinize Twitter hesabı açtığınızı ve takip edebileceklerini bildirmeyi unutmayın. Bu kişilerin zaten işinize ve/veya web sitenize ilgisi varsa Twitter yolculuğunuz için iyi bir zemin hazırlamanızı sağlayacaklardır.
 • Siteniz için bir Twitter paylaşım butonu edinin. Sitenizi blog ve haber yazılarıyla güncel tutmanın önemini ve burada daha önce anlatmış olduğum için bu makalede detaya girmeyeceğim. Ancak her yeni blog/haber yazınız için bir Twitter paylaşım butonu bulundurarak yazılarınızın Twitter’da da paylaşılmasını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Doğru kişileri takibe alıp konunuzla ilgili sohbetlere katılın. Twitter’daki vaktinizi, sadece kaliteli takipçiler arayarak geçirmeyeceksiniz elbette. Konunuzla ilgili kişileri takip etmeye başladıktan sonra sohbetlere de katılın. Eğer sıfırdan bir konu açmakta zorluk çekiyorsanız Twitter’ın arama çubuğundan istediğiniz konuyu, başlığı veya kişiyi arayarak başkalarının açtığı konulara katılabilirsiniz.
 • #Tweetlerinizle #ilgili #hashtagleri #kullanın. Tabii bu kadar abartmadan. Konu başlıklarınız için hashtag, yani “#” işaretini kullanarak sizi takip etmeyen kitlelere de ulaşabilirsiniz.

İnsanların İlgisini Korumak:

Şimdi kaliteli takipçiler de edindiğinize göre sıra, onlarla etkileşimi korumakta. İnsanların ilgisini çeken, tıpkı web sitenizde de olduğu gibi kaliteli içerik olacaktır. Twitter kullanımı, günümüzde o kadar yaygınlaştı ki 140 karakter içinde böyle bir şeyi sunmak zor gözükse de imkansız değildir. Tüm anlatmak istediklerinizi sığdıramasanız da amacınızın sadece bir sohbet başlatmak olduğunu unutmayın. Bu konuda birkaç ipucu vermek gerekirse:

 • Abartılmadığı sürece bağlantı vermek, avantajlı olabilir. 140 karakterden uzun bir şey yazamıyor olmanız, web sitenize bağlantı veremeyeceğiniz anlamına gelmez. Ayrıca kısaltılmış bağlantıları paylaşarak bu sınırlamayı minimuma indirebilirsiniz. Tabii kısa link verirken hangi konuda olduğunu açıklamayı unutmayın.
 • Farklı fikirlerinizi veya web sitenizin konusuyla ilişkili görüşleriniz hakkında tweetler atın.
 • Sorular sorun. Ziyaretçilerinizden yanıtlar almaya çalışın.
 • Sektörünüzle ilgili son haberleri paylaşın veya bu konular hakkında konuşun. Dalınızda uzman olduğunuzu insanlara gösterin.
 • Şirket değil, şahıs olduğunuzu unutmayın. Web sitenizin “misyonumuz” veya “vizyonumuz” gibi sayfalarından bir şeyler kopyalayıp yapıştırmanız, insanların ilgisini kaybetmekten başka bir işe yaramayacaktır.
 • Yukarıda belirtmiş olsam da tekrarlama gereği duyuyorum: Hashtagleri (#) kullanın.

Başlatmak istediğiniz sohbetin, tek yanıt aldıktan sonra bitmesi gerekmediğini unutmayın. Açtığınız konuları sürdürerek insanlarla ilişkilerinizi koruyun. Bu ilişkiler, zamanla şirketinizin adını duyurmak ve web sitenize trafik kazanmak için çok olumlu sonuçlar yaratacaktır.

Kaçınmanız Gerekenler:

Şu ana kadar neler yapmanız gerektiğinden bahsettik. Son olarak da insanları Twitter hesabınızdan kaçırmamak için neler yapmanız gerektiğini konuşalım.

 • Sürekli promosyon mesajlarınızı paylaşmayın. İnsanlar, bu tür mesajları görmek için sizi takip etmiyor. Aslına bakarsanız sizi takip edenlerin çoğu zaten sitenizi kullanıyor, bu promosyonları orada görüyordur.
 • Rahatsız edici derecede fazla tweet atmayın. Üst üste birbiriyle alakasız bir sürü tweet atarsanız insanlar bundan rahatsız olacaktır.
 • Aynı tweetleri defalarca tekrarlamayın. Sizin için önemli ve büyük bir haberi duyurmak istiyor olabilirsiniz. Ama insanlar, bütün gün aynı tweeti okumak istemeyecektir.

Bu makale, sizi bir Twitter fenomeni haline getirmek için değil, Twitter’a iyi bir başlangıç yapmanızı sağlamak için yazıldı. Ve doğru bir başlangıç için yardımını göreceğinize inanıyorum. Ancak Twitter ne kadar güçlü bir araç da olsa tek başına sitenizi popüler yapmayacaktır. Twitter kullanımı ve benzer konularla ilgili diğer makalelerimizi okuyarak da neler yapabileceğiniz hakkında yeni fikirler edinebilirsiniz.