Özel Tasarım E-Ticaret Sitesi Avantajları ve Dezavantajları

Yayınlandığı tarih: 22 Mart 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

E-ticaret, son 5-10 yıldır dünyayı kasıp kavuruyor. Çok büyük markalar fiziksel mağazalarında küçülmeye gidip tamamen e-ticarete ağırlık vermeye başladılar bile. Amazon, e-bay gibi e-ticaret siteleri ise aldı başını gitti. Türkiye’de, e-ticaret hacmi hala istenilen seviyeye gelemese de önümüzdeki yıllarda ciddi bir artış olacak gibi gözüküyor. Dijitalleşen dünyada, artık herkes internetten bir şeyler almaya, satmaya başladı. Hal böyle olunca yeni girişimlerin ardı arkası kesilmiyor. Yeni bir fikri olan ya da sattığı ürünleri internete taşımak isteyen milyonlarca insan var. İnternetten ticaret yapmak isteyenler ise ya hazır e-ticaret paketi tercih ediyor ya da özel tasarım e-ticaret sitesi. Gelin size özel tasarım e-ticaret sitelerinin avantajları ve dezavantajları hakkında birkaç şey söyleyelim.

Ama öncesinde, hazır e-ticaret paketine mi yoksa özel tasarım ticaret sitesine mi ihtiyacınız var onu düşünmeniz gerekiyor. Bunu belirlemenize yardımcı olacak birkaç faktör şu şekilde:

 • Uzun ve kısa dönem amaçlarınız neler?
 • Bütçeniz ne kadar?
 • Sitenize çekeceğiniz trafik beklentiniz ne?
 • Satış beklentiniz ne kadar?

Bunları belirlemeden ne hazır e-ticaret paketi için karar verebilirsiniz ne de özel tasarım e-ticaret sitesi için.

Özel Tasarım E-ticaret Sitesi

Özel Tasarım E-ticaret Sitesi Avantajları ve Dezavantajları

Özel Tasarım E-ticaret Sitesinin Avantajları

 • Özel tasarım e-ticaret sitesi tamamen size özeldir. Hazır paket e-ticaret sitesi alırsanız binlerce satıcının kullandığı benzer özelliklere sahip olursunuz. Ama özel tasarım bir web sitesi sayesinde rakiplerinizden sıyrılmanız mümkün. Çünkü, özel tasarım web siteleri sadece sizin için tasarlanır ve ihtiyaçlarınız göz önünde bulundurulur. Ayrıca ihtiyaçlarınız değiştiğinde herhangi bir değişikliği hemen yapabilirsiniz. Hazır paket e-ticaret sitelerinde ise böyle şeyler çok kısıtlıdır.
 • Özel tasarım e-ticaret sitelerinde yapacaklarınızın da bir sınır yoktur. Tek sınır hayal gücünüzdür. İstediğiniz kişiselleştirmeyi belli adımlarla yapabilirsiniz. İhtiyacınız olursa da dijital pazarlama uzmanları ya da web tasarım ajansları ile çalışabilirsiniz. Bulrog Web Tasarım da bu ajanslardan biri.
 • Özel tasarım e-ticaret sitesi ile İstediğiniz ürünü istediğiniz sayfada gösterme şansına ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaratma fırsatına sahip olursunuz. Hazır paket e-ticaret sitelerinde bu şanstan maalesef mahrum kalırsınız.
 • Hazır e-ticaret paketleri istediğiniz kullanıcı deneyimini size sunamayabilir.
 • Mobil hız ve kullanılabilirlik de düşünmeniz gereken bir başka konu. Hazır e-ticaret paketleri çoğu zaman mobil uyumluluğu garanti eder ama bazı hazır paketler bunun garantisini vermez. Özel tasarım web sitelerinde böyle bir sorununuz olmaz.

Sonuç olarak, özel tasarım web siteleri sizlere markalaşma potansiyeli olarak daha fazla katkı sağlar. Bunun sebebi de seo açısından esnekliğiniz ve özel dizayn alternatiflerinizdir.

Özel Tasarım Web Sitelerinin Dezavantajları

Özel tasarım bir web sitesi herkes için doğru tercih olmayabilir elbette. Eğer e-ticarete yeni başlayacaksanız ve bu konuda çok da bilginiz yoksa, belki de hazır paketler daha doğru olur sizin için. Ancak hazır paketlerin çoğu zaman, daha pahalı ve daha kullanışsız olduğunu da belirtelim.

 • Çok fazla kod bilgisi gerektirecek düzenlemeler yapmak istiyorsanız ve kodlama hakkında bilginiz kısıtlıysa özel tasarım siteler sizin için sorun olabilir.
 • Özel tasarım şablonlarında da bazı kısıtlamalar olabilir. Eğer iş modeliniz çok yaygın bir modelse ve ihtiyacı her türlü karşılayacaksa hazır paket almanız daha mantıklı olabilir.

Kısaca hazır e-ticaret paketleri ve özel tasarım web sitelerinin avantajlarını ve dezavantajlarını anlatmaya çalıştık. Gereksinimlerinizi ve hedeflerinizi doğru konumlandırırsanız sizin için hangisinin daha doğru olacağına kolaylıkla karar verebilirsiniz.