Web Sitenizin Anasayfasında Gözden Kaçırdığınız 5 Şey

Yayınlandığı tarih: 7 Nisan 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Hiç kuşku yok ki web sitenizin anasayfası sitenizdeki en önemli sayfa. Çünkü sitenize gelen ziyaretçilerin ilk uğradığı yer burası ve ilk izlenimi burada elde edecekler. Bu yüzden anasayfanız hayati bir önem taşıyor. Normalde gözden kaçan bazı elementler var. Gelin, anasayfada gözden kaçan 5 şey nelermiş birlikte bakalım ve ziyaretçilerinizde olumlu bir ilk izlenim yaratalım.

Anasayfada Gözden Kaçan 5 Şey

Anasayfa Bannerı

“Hero İmage Banner” adı da verilen bu bannerlar, dikkat çekici bir şekilde tasarlanır ve sayfanın önünde, çoğu zaman da merkezinde yer alır. Bu bannerlar genellikle ziyaretçinin dikkatini ilk çeken görsel ögelerdir ve sayfanın ne ile ilgili olduğu hakkında genel bir izlenim verir. Resimlerden, metinlerden meydana gelirler ve statik ya da dinamik olabilirler.

Anasayfada banner kullanmak oldukça önemlidir. Çünkü kim olduğunuz, ne yaptığınız hakkında kullanıcıya bir fikir verir.

Ek Bilgiler

Sayfanızda bulunan ek bilgiler güven inşa eder. Toplum olarak internetle büyüsek de internetten vazgeçemesek de hala kredi kartı bilgilerimizi girerken şüpheci davranıyoruz. Bu yüzden şirketinizle ilgili bilgiler vermek karşı taraf için bir güven inşa eder ve ziyaretçilerle bağ kurmanızı sağlar.

Bu ek bilgiler şu şekilde olabilir:

  • Ürününüzün ya da hizmetinizin faydaları
  • Hakkımızda kısmı
  • Sosyal medya hesapları
  • Referanslar
  • Değerlendimeler vs.

Site İçi Gezinti

Anasayfanıza gelen kullanıcıya güzel bir gezinti deneyimi yaşatmalısınız. Çünkü kullanıcılar en çok aradıklarını bulamamaktan dolayı şikayetçi. Bu yüzden onlara kısa ve temiz bir site içi gezinti deneyimi yaşatmalısınız. Bu sayede, sitenizdeki hemen çıkma oranını düşürebilir ve dolaylı yoldan da olsa Google’da üst sıralara tırmanabilirsiniz.

Kaynaklar

Sitenize her gelen kullanıcı sizin ürünlerinizi satın almayacaktır. Hatta çok büyük bir çoğunluğu ne siteye üye olacaktır ne de bir şey satın alacaktır. Bu çok normal. Anasayfanın derinliklerine yönlendirin onları. Ürünleriniz hakkında, kendiniz hakkında daha çok şey bulacakları kaynaklara gitsinler. Bu sayede anasayfanıza gelen kullanıcılar hem sitede daha fazla gezinsin hem de satın almaya ihtimalleri artsın.

İkinci Call to Action

İlk yaptığınız call to action ile ziyaretçileri cezbedememiş olabilirsiniz. Pes etmeyin. İkinci “call to action”ı yapın. İkincinin işe yarama ihtimali her zaman daha fazladır. Kullanıcıya seçenek sunar.