Vasat Bir Web Sitesinin 6 Uyarısı

Yayınlandığı tarih: 19 Kasım 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Mükemmel web sitesini yaratmak (iş yaratacak ve doğru bir şekilde markanızı yansıtacak) emek ister. Göz önüne alınması gereken pek çok faktör olduğu düşünüldüğünde, vasatın altında çok fazla web sitesi olması şaşırtıcı değildir.

Bilgi mimarisinden tasarıma, SEO, içerik ve iş hedeflerine, harika bir kullanıcı deneyimi yaratmak için tüm bu elementlerin bütçeniz dahilinde birlikte çalışması çok önemlidir.

Web sitenizin ilgiye ihtiyacı olduğunu gösteren 6 işarete bakalım

1.    Web sitenizin net hedefleri yoktur

Kötü bir web sitesi hedeflerini gerçekleştiremez. Çoğu durumda da, zayıf web siteleri belli hedefler düşünülerek yapılmazlar.

Çoğu şirket web sitesinin görünüşüne aşırı derecede önem verip, web sitesini kullanarak ziyaretçi sayısını artırma, satış artırma ve iş devamlılığını sağlama gibi önemli faktörleri göz ardı edebilmektedirler.

Ziyaretçileri aksiyon almaya iten net web sitesi hedefleri olmaksızın (telefon açma, form doldurma, en son yazını indirme gibi), web sitenizin işinize destek olmasını bekleyemezsiniz. Web sitesi hedeflerini belirlemek ve kullanıcılarla temas için düzgün planlama, tüm web sitelerinin başarı elde etmesi için bir zorunluluktur.

2.    Web sitenizin az içeriğe sahip olması

Web sitenizde çok az içeriğe sahip olmanın pek çok tehlikesi vardır. Sadece bir kaç sayfası olan ve her sayfa da bir kaç sıradan cümleye sahip web siteleri hiç bir değere sahip değildir.

İskelet içerik, sadece pek çok anahtar kelime araması sırasında arama motorlarının web sitesini sıralamaya almasını engellemekle kalmaz, aynı zamanda ziyaretçilerin şirketle iş yapması için de çok az teşvik sağlar. Eğer bir şirket kendi web sitesine metin ve görsel eklemek için çaba gösteremiyorsa, müşterine sunacakları hizmet bakımından şüpheye düşebilirsiniz.

Her mümkün olduğunda, detaylı, bilgilendirici ve işinizi geçerli kılacak içerik üretmeyi amaçlayın. Bu çabalarınız sadece yeteneklerinizi göstermekle ve sizi rakiplerinizden ayırmakla kalmayacak, aynı zamanda ilgili arama terimlerinin çok daha fazlası ile arama motorlarındaki sıralamalarda yükselmenizi sağlayacak.

3.    Web sitesi yönlendirmesi karmaşık

Eğer web siteniz klasik yönlendirme sistemini kullanmıyorsa, ziyaretçilerin web sitenizi terk etme riskiyle karşı karşıyasınız. Çoğu web sitesi için, dikey ve yatay yönlendirme yapılarının kombinasyonu ziyaretçilere site içerisinde farklı bölüm ve sayfalara tıklayabilmeleri konusunda yardımcı olur. Ancak, web siteleri bu alışılmış formattan ayrılmayı denediklerinde, işler şaşırtıcı hale gelebilir.

Web siteleri yönlendirme menülerinde gereksiz kelime bolluğu ya da tanımlayıcılar barındırdığında, ilave şaşkınlık yaratabilirler. Aşırı karmaşık sayfa başlıkları şirketinizin eşsiz görünmesini sağlamaz, kullanıcıların web sitenizle etkileşime geçmesini ve aradıklarını bulmasını zorlaştırır. Web sitesi yönlendirmesi, içerik organizasyonu ve sayfa konularını tanımlamada kullanılan terminoloji hususunda yalınlık anahtardır.

4.    Web site tasarımınız çok kötü

Web siteniz işletmenizin olası yeni müşterisiyle ilk temasıdır. Bu nedenle, görsel çekicilikten, profesyonellikten ve web sitenizin estetiğinden kaynaklanan ilk izlenim çok önemlidir.

Yeni, ucuz ve dağınık bir tasarımcıyla çalışmak kötü bir web sitesinin tek sebebi değildir.

Aşırı yaratıcıdan hazır şablon tasarımlara, kötü web tasarım pek çok şekle sahiptir. Hayatta pek çok konuda olduğu gibi web tasarımında da ödediğinin karşılığını alırsın. Kötü bir web sitesi tasarımı:

  1. ziyaretçilerden almalarını istediğiniz aksiyonlardan onları saptırır
  2. markalaşma çabanızla örtüşmez
  3. web sitenizin hedeflerine katkıda bulunmaz
  4. güncel web tasarım trendleriyle örtüşmez ve demode görünür.

5.    Web siteniz mobil uyumlu (responsive) değil

Google aramalarının yarıdan fazlasının mobil cihazlarda yapıldığı günümüzde, web siteniz tüm cihaz tiplerinde etkin çalışacak şekilde optimize edilmesi çok önemlidir.

Mobil uyumlu bir web sitesi, tasarımı ve içerik elementlerini siteyi görüntülemede kullanılacak cihazlara göre düzgünce formatlayarak site ziyaretçilerine daha iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatır. Mobil uyumlu tasarım Google’ın sıralama faktörlerinden birisi olduğu için, bu özelliğin web sitenizin yazılımında bulunmaması durumunda maalesef siteniz arama motoru sıralamasında geri sıralarda bulunacaktır. Mobil uyumlu web tasarım ilkeleri, SEO bakımından karşılaşılabilecek zararlar düşünüldüğünde göz ardı edilemez bir olgudur.

6.    Web siteniz SEO için optimize değildir

En basit haliyle, SEO için optimize edilmemiş web siteleri online rekabetçiliğe sahip değildir. Alakalı arama sonuçlarında web sitenizin görünmesini istiyorsanız, dijital pazarlamayı sürekli ve yüksek öncelikli bir girişim olarak ele almak çok önemlidir. Bir web sitesinde uygulanan SEO taktikleri çıplak gözle kolaylıkla görülemese de, bu onların önemsiz olduğu anlamına gelmez.  Arama sonuçlarında web sitenizin görünürlüğünü etkileyen 200 üzerindeki faktörle, mümkün olduğunca fazla elementi optimize etmek ve web sitenizin ömrünün çeşitli noktalarında bunu yapmak çok önemlidir. SEO optimizasyonu yapılmamış bir web sitesi ile, şunları yapamazsınız:

  1. Organik arama ile web sitenize gelen trafiği artırılması
  2. Yeni bir müşteri tabanı oluşturulması
  3. Dijital pazarlama bütçenizin en iyi şekilde kullanılması
  4. Online rekabetin önünde kalma

Web sitenizi yeniden Tasarlamanın Zamanı mı?

Kötü bir web sitesinin bu 6 işareti bakımından siteniz ne durumdadır?

Müşterileri cezbetmek, arama motoru şartlarına uymak ve şirketinizin niyetlerini desteklemek için bu web sitesi faktörlerinin hepsinin bir uyum içinde birlikte çalışması son derece önemlidir.

Eğer siz de sitenizin demode ve optimize olmadığını düşünüyorsanız size hizmet etmek için buradayız. İletişime geçin ve ekibimiz size günümüzde kurumsal bir web sitesi nasıl olması gerekiyorsa o şekilde tam bir hizmet sunsun.