HTTPS Nedir? Web Siteniz HTTPS (Güvenlik Sertifikası) Kullanmaya Başladı mı?

Yayınlandığı tarih: 15 Kasım 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

HTTPS nedir bilmiyorsanız ve web siteniz için kullanmıyorsanız, şimdi bu kulübe katılmanın tam zamanı ki, HTTPS gün geçtikçe büyüyor ve bir norm haline geliyor. Web geliştirme şirketleri, müşterilerine bu değişimi gerçekleştirme konusunda çağrıda bulunmaktadır. Sebepleri aşağıda açıklanmaktadır.

HTTPS Nedir?

HTTP, Web’teki veri iletişiminin temelidir. HTTP’ye HTTPS olarak bilinen bir güncelleme yapılmıştır ki, bu güvenlikli versiyonudur. Yani tarayıcınız ve bunu kullanan hedef web sitesi arasında gönderilen veri güvenlidir.

Bu yılın Ocak ayında, Google, Chrome web tarayıcısında kredi kartı bilgisi ya da şifre toplayan tüm web sitelerini güvenli değil olarak işaretleyen bir değişiklik yapmıştır.

Bu değişim arkasındaki düşünce Google’ın müşterilerinin arama sonuçlarına göre ziyaret ettikleri web sitelerinin güvenli olup olmadığı konusunda bilgi sahibi olmalarını istemesidir. Bunun ana amacı kapsamlı bir planın ilk aşaması olarak Google’ın HTTP’ye sahip web sitelerini net olarak ortaya koymaktır. Şimdi kafanızda HTTPS nedir sorucu cevap bulmuştur diye düşünüyoruz.

HTTPS Neden Önemlidir?

Bir kaç sebep olmakla birlikte en önemlisi Chrome’un Internet Explorer, Firefox ve Safariden bile daha fazla kullanılan en popüler web tarayıcısı olmasıdır. İnternet güvenliğinin gittikçe daha fazla önem kazandığı günümüzde, sitenizin güvenli değil damgası yemesi potansiyel işlemlerinizi etkileyebilir.

Google’ın niyeti, müşteriler kredi kartlarını ya da şifrelerini kullanmadan önce bulundukları sitenin güvenlik düzeyi hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktı. Eğer site güvenli değilse, bir hacker güvenli olmayan bağlantıda hassas verileri ele geçirebilir.

Bazı kullanıcılar için, bir siteye erişmeye çalıştıklarında Google’dan güvenli değil uyarısı almaları endişe verici olabilir ve siteye erişmekten ya da bu site de herhangi bir işlem yapmaktan vazgeçebilirler ki, bu da işiniz için büyük problem oluşturabilir.

Bu değişimi dikkate almak için ikincil sebep ise, er ya da geç bu durumun arama moturundaki sıralamanızı da etkileyecek olmasıdır. Şuanda, arama sonuçlarında ilk sayfanın % 50’si güvenli HTTPS siteleri tarafından işgal edilmektedir. Google şimdilik arama algoritmasında bu konuyla ilgili bir düzenleme yapmayacağını söylese de, en başta bunu yapmayı düşündüklerini belirtmiştir.

Bu değişikliği yaparlarsa, bununla ilgili bir duyuru yapmayabilecekleri ihtimali bulunmakla birlikte, şimdilik bu değişikliği yapma konusunda bekleyecekler gibi görünüyor.

Sonuç

Eğer güvenli siteye geçiş için değişikliği yaparsanız, bu değişim elbette pozitif bir değişim olacaktır. Bu değişimi yapmak paraya ve zamana mal olacak olsa da, web sitenizin güvenliğini artıracağınız için işinize verebileceği zararın önüne geçebileceksiniz.  Böylece, sitenizde insanların güvende hissetmeleri sonucunda işiniz ve markanız bundan pozitif olarak etkilenecektir. Ayrıca HTTPS  kullanmak sitenizin hızını artırabilir ve bu da hem arama motoru sıralaması için iyidir hem de müşteri memnuniyeti için.