Web Siteniz için İkon Tasarımı

Yayınlandığı tarih: 13 Kasım 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

İster yeni bir web sitesi yapıyor olun isterseniz de eski bir taneyi yeniden tasarlıyor olun, ikon tasarımı çoğu insanın göz ardı ettiği önemli bir adımdır. Öyle ki, ikonlar içerik ve kişiye özel web sitesi kadar önemlidir. İkonlar, web sitesinin içinde gezinmeyi kolaylaştıran kullanıcı deneyiminin(UX) temel parçasıdır. Aynı zamanda, tasarımla oynama şansı verirken, bu süreçte kişiliğinizin bir kısmını yansıtmanıza da olanak tanır.

İyi İkon Tasarımı Nedir?

İyi bir ikonun ne olup ne olmadığını standartlaştırmak imkansız olsa da, web siteniz için ikon yaratırken hatırlanması gereken bir kaç husus vardır. Ana sayfaların ev olmasının bir sebebi vardır. İnsanı anlatan kalp yerine ağaç kullanılması kafa karıştırıcı olacaktır. Okuyuculara her ikonun fonksiyonunu anlatmak için basit görseller kullanın.

İkonlar dikkat çekmelidir

İkonun çok göz alıcı ve karmaşık olmasını istemeseniz de, web sitenizin doğal görünümü içinde fark edilmeyecek kadar yalın da olmamalıdır. Çoğu ikonun bir amacı vardır ve ziyaretçi dikkatini çekmelidir. Amazon gibi web sitelerindeki ürün puanlandırmalarının (ürünlerin isimlerinin yanında yer alan 5 yıldız ikonu) fark edilmesinin ne kadar kolay olduğunu bir düşünün.

İkonlar okunabilirliği artırır

İkonlar sadece yönlendirme için değildir. Yalın metinleri ayırt etmeyi kolaylaştırır ve içeriğinize görsellik katarlar. Nasıl gazete ve dergi makalelerinde resimler tuz ve biber görevi görüyorlarsa, ikonlar da büyük ve sıkıcı metinleri bölmeye ve okuyup anlamasını kolaylaştırmaya yardımcı olur. Web sitelerinin bunu kullandıkları popüler yollardan birisi, listeleri standart noktalarla oluşturmak yerine ikonlarla oluşturmaktır.

İkon Tasarımı ve Görsel Hiyerarşi

Siz de iyi bilirsiniz ki, siteniz ne kadar iyi görünürse ziyaretçileriniz o kadar kolay müşteriye döner. Görsel hiyerarşi, trafiği ve dönüşüm oranını artıracak estetik web siteleri yapmanın ardındaki bilimdir. Bu web tasarım prensibi, ölçünün, renk düzeninin ve ikonların yerleşiminin nasıl web sitesinin görünüşünü ve verdiği hissiyatı etkilediğini görerek ikon tasarımı ile kullanılabilir.

Görsel hiyerarşi hakkında hiç tecrübesi olmayan insanlar için, bu biraz zor olabilir. Çok fazla ikon okumayı güçleştirir ama çok az ikon da siteyi çıplak ve sıkıcı yapar. İkonları aldığınızda, Facebook’un ne kadar cazibesiz göründüğüne bir bakın. Yine de, araştırma ve görsel hiyerarşi anlayışıyla düzgünce yapıldığında, ikonlar web sitenizin ön plana çıkmasını gerçekten sağlayabilir.