Web Siteniz Neden Mobil Uyumlu (Responsive) Olmalıdır?

Yayınlandığı tarih: 2 Ağustos 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

İnsanlık tarihinin hiç bir döneminde bilgiyi erişim hiç bu kadar hızlı ve çok miktarda olmamıştır. Elbette temel sebep internettir. Günümüzde insanlar bu bilgiye artık sadece masaüstü bilgisayarlardan ulaşmamakta, dizüstü bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar hatta akıllı televizyonlar kullanmaktadırlar. Web siteniz tüm bu ortamlarda görüntülenmeye uyumlu (responsive) olmalıdır. Yani ilgili ekran sınırları dahilinde tam olarak bir bakışta görüntülenebilmeli ve böylece kullanıcı deneyimini kusursuz sağlayabilmelidir.

Eğer mobil uyumlu tasarıma ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız, aşağıdaki istatistiklere bir göz gezdirin:

KÖTÜ OLAN

Kullanıcılar internete nerden erişirlerse erişsinler, görselliği iyi olan ve hızlı açılan sitelere alişmişlardır. Öyleki, eğer sitenin açılması 3 saniyeden fazla sürerse, kullanicilarin % 40 ı siteyi terketmektedirler. % 70 i mobil düzgün görüntülenmeyen epostaları hemen silmektedirler ve % 38 i çekici bir yerleşimi ve görselliği olmayan bir siteyi kullanmayı bırakmaktadırlar.

Web Sitesi tasariminizin (yerleşim ve görsellik) etkisi tahmin ettiğinizden daha fazladır. Bazi araştırmalara göre, kullanıcıların % 94 ü kötü ve amatör tasarımların web sitesine olan güveni tamamen yok ettiğini ifade etmektedir. % 48 i web sitesi tasariminin şirkete olan güvenin ana faktörü olduğunu ifade etmektedir.

İYİ OLAN

Mobil uyumlu olmayan web sitelerinin sakıncaları olduğu konusunda artık herkes aynı fikirde. Peki faydaları nelerdir?

18 ile 29 yaş aralığındaki kullanıcıların % 45 i internet aramaları için akıllı telefonlarını kullanmaktadır ve mobil aramalarin % 70 i bir saat içinde aksiyona dönüşmektedir. Yani mobil uyumlu web sitesi sayesinde gençlerin önemli bir kısmına erişme şansını yakalarken aynı zamanda dönüşüm oranlarını da yükseltmektedir.

Eticaret siteniz mobil uyumlu ise bu karlılığınızı önemli ölçüde artırabilir. Her 5 tüketiciden (dünya ortalaması) 4 ü alışverişi akıllı telefonlarıyla yaparlar ve internetten alışveriş yapanların % 67 si mobil uyumlu sitelerden almayi tercih etmektedirler. Mobil uyuma geçen web siteleri satışlarında net artışlar görmüşlerdir.

Mobil uyumun bir diğer faydası da SEO içindir. Google son yaptığı algoritma değişikliği ile mobil uyumlu siteleri sıralamada önceliklendirmektedir. Kullanıcı deneyimini optimize ediyor olması da bir diğer faydasıdır ki, internet müşterileri için kritik bir konudur.

SONUÇ

Mobil uyumlu (responsive) olmayan web sitelerinin şirketlere zarar vereceği aşikardır. Yavaş yüklenen ve mobil uyumu bulunmadığından site içeriğini düzgün göstermeyen siteler şirkete olan güveni sarsacaktır. Bu nedenle mobil uyumlu web sitesine sahip olmak, dünüşümü artıracak, SEO açısından fayda sağlayacak ve ziyaretçilere iyi bir kullanıcı deneyimi (UX) sağlayacaktır. Web sitenizi mobil uyumlu hale getirmek için Bulrog Web Tasarım Ajansı hazırdır.