Responsive Tasarım (Mobil Uyumlu) İçin Olmazsa Olmaz 5 Madde

Yayınlandığı tarih: 3 Mayıs 2018 Yazar: Kategori: Genel, İpuçları 0 Yorum

Bir zamanlar responsive tasarım (ekrana özel) sadece opsiyoneldi. Ama bugünün dünyasında düşünürsek bu bir zorunluluk artık. Web siteniz mobil uyumlu değilse internette çok şey kaybedersiniz. Ne türden bir web sitesine sahip olursanız olun arayüzünüzü birçok mobil cihaza göre uyarlamak zorundasınız. Bunu bazıları daha iyi yaparken bazıları maalesef sınıfta kalıyor. İşte responsive web sitelerinin sahip olması gereken birkaç özellik.

1- Cihaz Adaptasyonu

Günümüzde mobil uyumluluk ekstradan sunacağınız bir hizmet değil artık. Tasarımınız mobil uyumlu olmak zorunda. Evet, kullanıcılar web sitenize mobil telefonlarından, tabletlerinden sorunsuz bir şekilde giriş yapıyor olabilirler. Ama görseller, yazılar nasıl görünüyor? Önemli olan bu. Masaüstünde normal görünen görsellerin bu cihazlara da uyarlanabilir olması gerekiyor. İçeriğin her cihazda duyarlı tasarıma sahip olması işletmeniz için hayati bir öneme sahip.

2- Önce Mobil Felsefesi

Kullanıcıların büyük çoğunluğu artık mobil cihazlarından internete giriyor. Bu da mobil cihazları göz ardı edilemez hale getiriyor. Mobil cihazlardaki görünüm, masaüstüne göre daha sade olmalıdır öncelikle. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi uyumluluğu ihmal etmeyin bir de.

3- İnsan Mühendisliği

İnsan mühendisliğinden kastımız, ziyaretçilerinizi ne kadar tanıdığınız aslında. Ziyaretçiler, sitenize gelince onlara neleri nasıl göstereceksiniz bunu düşündünüz mü? Onları rahatsız etmeyecek şekilde pop-uplar hazırlayabilirsiniz mesela. Ya da yazılar tüm cihazlarda okunabilecek büyüklükte mi? Emin olun bunlardan. Kullanıcı deneyimini maksimuma çıkarmalısınız.

4- Sezgisel Gezinme

Site elementleri masaüstünde ve diğer cihazlarda farklılık gösterebilir. Mesela hyperlinkler ve aşağı açılır menüler masaüstünde çok farklıdır cep telefonlarında çok farklıdır. Responsive tasarım yaparken bu farklılıkları muhakkak göz önünde bulundurun.

5- Tutarlılık

Yukarıda anlattıklarımızın sonucunda ortaya bir tutarlılık çıkmalıdır. Kullanıcılara her cihazda, her tarayıcıda aynı deneyimi yaşattığınızdan emin olun. Birinde açılır menünüz sağ taraftayken diğerinde solda olmamalıdır. Ziyaretçileri kaçırırsınız böyle yaparsanız. Bu yüzden, en dikkat etmeniz gereken şey tutarlılıktır.

Gördüğünüz üzere responsive tasarım için birçok farklı noktayı düşünmelisiniz ve sonucunda tutarlılık sağlamalısınız. Responsive tasarımınız yoksa hemen bir web tasarım ajansı ile çalışıp daha fazla ziyaretçiye erişin. Bu sayede işinizi büyütün ve yatırımlarınızı kara dönüştürün.