Youtube Reklamlarının Faydaları

Yayınlandığı tarih: 1 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Youtube reklamlarında da aynı Facebook reklamlarında olduğu gibi dilediğiniz cinsiyette ve yaştaki insanlara reklamlarınızı yönlendirebiliyorsunuz. Ayrıca Facebook’taki kadar sahte hesap olmaması ve insanların kişisel bilgilerini daha doğru girdiği bir platform olması da reklamın daha iyi sonuç verebilmesini sağlıyor.

Günümüz istatistiklerine göre Youtube’da mobil cihazlar dahil günde 5 milyar video izleniyor. Youtube’da işletmelerin satış ortalamalarını artırmaya yönelik bir çok internet reklamcılığı alternatifi mevcut. Bunlar arasında video reklamcılığı en yaygın olanı. TV reklamlarına çok çok daha ucuz bir reklam türü olmasına rağmen oldukça etkili olabiliyor. Ayrıca bu reklam türünde ilk 5 saniye ücretsiz. Ama yapılan istatistiklere göre ilk 5 saniye de reklamı atlayanların oranı %70. Bu yüzden reklamınızın ilk 5 saniyesi oldukça önemli. 5 saniye de izleyen kişinin dikkatini çekmeye çalışmalısınız ki reklamınızın devamını izlesin ve tıklayıp Web sitenizi ziyaret edebilsin.

Youtube reklamlarından diğer bir ekstra yanı ise videonun değiştirilebilir olmasıdır. TV reklamlarında böyle bir alternatifiniz bulunmamaktadır. Yayına aldığınız bir reklamı talep ettiğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. İstediğiniz gün reklamı açabilir, istediğiniz gün kapatabilirsiniz.

 

Youtube Reklamlarının Faydaları

TV reklamlarını bölgelere veya illere göre kısıtlayamazsınız. Ülke geneline hitap eden bir reklam çalışması yapmalısınız. Youtube reklamlarını ise istediğiniz bölgeye veya ile göre sınırlandırabilirsiniz. Buda direk ulaşmak istediğiniz bölgede ki insanlara sizi ulaştırır. Örnek olarak Ege bölgesine hizmet veriyorsanız sizin reklamlarınızı Karadeniz bölgesinde yaşayan biri göremez, bu sayede paranızı boşa harcamamış olursunuz.

Bu avantajların dışında Youtube’da reklamlarınızı dilediğiniz kanallara hedefleyebilirsiniz, bu sayede doğru kullanıcılara ulaşarak reklama giden maliyetinizi en aza indirebilirsiniz.

Bunların dışında Youtube Google’dan sonra en fazla arama yapılan arama motoruna sahiptir. Günlük izlenme sayısı TV’den daha fazladır.

 

Youtube İstatistikleri

  • 1 milyar 300 bin kişi Youtube kullanıyor.
  • Dakikada 300 saatlik video Youtube’a yükleniyor.
  • Günlük video izleme sayısı 5 milyar.
  • Aylık video izleme saati 900 milyon.
  • 10,113 video 1 milyar izleme oranını geçmiş durumda.
  • Youtube’da izlenen videoların %80’i ABD dışında izleniyor.
  • Mobil cihazlardan günde 1 milyar video izleniyor. Bu sebeple mobil uyumlu Web sitesi olmazsa olmaz.
  • Youtube’a 76 farklı dilde video yükleniyor.
  • Youtube’a mobilden erişim geçen yıla göre %50 artış gösterdi.

Okuyan insan sayısının gitgide azaldığını düşünürsek görsele hitap eden Youtube reklamları işletmenizin bilinirliği artıracak, insanlara onların çok sevdiği mobil cihazlar üzerinden ulaşmanızı sağlayacak ve para kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Tabi izlenmelerin çoğu mobil cihazlardan yapıldığını göz önünde bulundurursak Web sitenizin Mobil uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Bizim Youtube reklamımıza göz atmak ister misiniz?