Google Adwords vs Facebook Ads

Yayınlandığı tarih: 25 Temmuz 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Ülkemizin %99’u Google arama motorunu kullanıyor. Dolayısıyla Google Reklamları yani Adwords Reklamları da ülkemizde en çok tercih edilen internet reklamcılığı türü. Google reklamlarının dışında son yıllarda Facebook reklamları da firmalar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Bunların dışında aylık trafiği fazla olan diğer Web sitelerinin de banner alanlarına aldıkları reklamlar oldukça tercih edilmektedir. Peki biz bu İnternet reklamı türlerinden hangisin tercih etmeliyiz?

İlk olarak Facebook’tan bahsedelim. Bildiğiniz üzere Facebook hala dünyanın bir numaralı sosyal medya platformu. Bu yüzden reklam vermek için oldukça cazip bir seçenek. Facebook’ta bir çok reklam türü mevcut. Örnek vermek gerekirse firmanızın sayfasında bir yazı, resim veya video paylaştınız bunu reklamla sizin sektörünüzle ilgili daha önce arama yapmış veya rakiplerinizin firma sayfasını beğenen kişilerin zaman tünelinde gösterebilirsiniz. Bunun dışında ürününüzü veya direk firmanızın sayfa profilini kullanıcıların zaman tünelinin sağ tarafında bulunan reklam alanlarına yerleştirebilirsiniz.

Mobil cihazlar üzerinden İnternet’e erişim çok yaygınlaştığı için Facebook reklamları çok faydalı olabilir. Sık sık paylaşım yaptığınız üzerine bi de reklam verdiğiniz Facebook firma sayfanızı bir de Mobil uyumlu Web sitesi ile desteklerseniz Facebook üzerinden potansiyel müşterilerinize çok hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Facebook reklamlarının çok fazla avantajı olmasının yanı sıra dezavantajları da vardır. Son istatistiklere göre Facebook’ta 80 milyonu aşkın sahte hesap vardır. Ayrıca sosyal medya platformlarında kişilerin yanlış profil bilgilerine sahip olma ihtimalidir. Mesela üniversite mezunlarına veya doğum yılına göre bir reklam kampanyası oluşturdunuz. Bir çok sahte profil ve yanlış girilmiş profil bilgisi olduğu için yayınladığınız reklamın yanlış kişilere yönlendirilmesi de olağandır.

Google Adwords reklamlarından bahsedecek olursak Facebook reklamlarından daha sonuç odaklı olduklarını söyleyebiliriz. Çünkü Google reklamları potansiyel müşterinizi direk Web sitenize çeker. İnternet kullanıcısının yaptığı aramaya göre reklamları gösterir. Örnek olarak cep telefonu araması yapıyorsa cep telefonu reklamlarını gösterir. Siz anahtar kelimelerinizi doğru gösterdiğiniz sürece Google size ihtiyacı olan müşteriye sizi buldurur.

İnsanlar Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarında genel olarak eğlenmek için vakit geçirirler. Mesela kiralık ev arayan birisi Facebook’ta reklamınızı gördüğünde sizin reklamınıza bakmayabilir ve sizi daha sonraya erteleyebilir. Ancak Google reklamlarında böyle bir şey yoktur. Çünkü Google reklamları insanlar istediği zaman ortaya çıkar. Arama yapılmadan Google reklamlarını gösterilmez. O an kiralık ev arayan birisi aramasını yapar ve en yukarıda 4 tane reklama ulaşır. Google sizi potansiyel müşterilerinize ulaştırır sonrası Web site tasarımınıza ve verdiğiniz hizmete kalmıştır.

İşin mobil kısmına gelecek olursak. Google reklamlarını mobile uyarlıyabiliyor. Tıkla ara özelliği ile potansiyel müşteriniz reklamınızın üzerindeki telefon butonuna basarak sizi otomatik olarak arayabiliyor. Tabi insanlara yanlarından ayırmadıkları mobil cihazlarından ulaşmak istiyorsanız reklamın yanı sıra Mobil uyumlu Web sitesine de ihtiyacınız olacaktır.

Ülkemizde firmaların bilindik reklam türlerinden dijital reklam türlerine geçmelerinin en büyük sebeplerinden biri de dijital reklam türlerinin ölçülebilir, belirli kitleye odaklandırılabilir ve tabi ki ucuz olmasıdır.

Google’ın işinin hakkını verdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz ancak Facebook’un reklam hizmetini daha iyiye götürmesi gerekmektedir. Ancak iki reklam hizmeti de isteklerinize fazlasıyla karşılık verebilir. Milyon dolarların döndüğü TV reklamlarının yerine İnternet reklamcılığı daha iyi bir seçenek olacaktır. İnsanlar artık TV’de gördüğü bir şeyi bile satın almadan önce İnternet’ten araştırıyor.