10 Adımda Google Adwords Reklamları

Yayınlandığı tarih: 19 Ekim 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Çoğu şirket yöneticisi veya pazarlamacı Google Reklamlarıyla ilgili olumlu şeyler duymasına rağmen kendi markaları için faydalı olup olmayacağına karar veremiyor. “10 adımda Google Adwords Reklamları”nı sizlere açıklamaya çalıştık.

Tıklama başına ödeme yöntemi ile Google Reklamlarını hemen hemen bütün sektörler kullanabilir. Şirket yöneticileri detaylı tıklama analizi sayesinde Google Adwords’ten oldukça memnundur ve paralarının tam karşılığını aldığını düşünürler.

İlk olarak şunu söylemeliyiz tıklama başına ödeme yöntemini başka pazarlama etkinliklerinin dışında bırakarak kullanmayı savunmuyoruz. Arama motoru ve sosyal medya optimizasyonu, e-mail ile pazarlama ve diğer kaynaklarla beraber kullanılmasını savunuyoruz. Bütçenizi hangi reklam kaynağına yatıracağınız, hedef kitlenize ve bulunduğunuz iş dalına bağlıdır.

10 Adımda Google Adwords Reklamları

 1. Google reklamları ölçeklendirilebilir

Bütün pazarlamacılar için ölçeklendirilebilir reklam kaynağı bulmak en zor işlerden birisidir. İstediğiniz şekilde ölçeklendirebildiğiniz  Google Reklamlarına bir çok firma çok büyük meblağlar yatırıyor. Size faydalı olacak bir Google reklamı oluşturursanız, bu reklamın size kâr sağlamaması için hiç bir neden yoktur. Tıklama başına ödeme yöntemine vereceğiniz bütçe ile kazancınız eşit oranlarda artış gösterecektir. Adwords reklamları, müşteri arayan ancak fazla vakti olmayan firmalar için çok faydalı bir yoldur.

 1. Google reklamları ölçülebilir

Televizyon ve gazete gibi bilindik pazarlama yöntemlerine göre İnternet reklamcılığı çok daha fazla ölçülebilir. Tıklama başına ödeme yöntemi bu konuda en doğru ölçülebilen reklam türüdür. Arama motoru optimizasyonunu doğru analiz etmek çok zor çünkü sıralamayı değiştiren etkenin her zaman ne olduğunu anlamak mümkün olmuyor. Sosyal paylaşım sitelerinde de analiz konusunda arama motorlarına eşdeğer zorluklar çekiliyor. Google reklamları sayesinde hangi projemizin bize kâr sağladığını öğrenmek çok daha basit. Google reklamları sayesinde Web sitenizin sadece anasayfasına değil her sayfasına reklam verebilirsiniz.

 1. Google reklamları esnektir

Google reklamlarının yararları, esnekliği ile eşit orandadır ve bize bol bol seçenek sağlar. Bu esneklik sayesinde reklamlarınızı, ulaşmayı amaçladığınız kitlenin zevklerine göre ayarlayabilirsiniz.

 • Anahtar kelimeleri özelleştirin; örnek olarak, siz reklamınızı “İzmir Kiralık Evler” aramasına verdiyseniz, reklamınız “İzmir” “kiralık” “evler” kelimelerinde değil tam olarak İzmir Kiralık Evler cümlesinde çıkar. Bu sayede yalnızca sizin işinizle ilgili kişiler size ulaşır. Paranız çöpe gitmesini istemiyorsanız kelimelerinizi özelleştirin.
 • Hedef kitlenizi daraltın: yer, dil, İnternet tarayıcısı veya zaman dilimine göre bile hedef kitlenizi daraltabilirsiniz. İnternet sitenizdeki trafiğin bir bölümü gereksiz olabilir, Google reklamlarında, reklamınızı dünyanın her yerine göstermek yerine sadece belirlediğiniz ülkede veya ilde göstermek daha faydalı olabilir.
 • Arama yapmayan kullanıcılara da ulaşın: Google Adwords reklamları o an sizin işinizle arama yapmamış ancak daha önceden arama yapmış kişilere de gözükebilir. Örneğin Youtube’den video izlerken veya herhangi bir siteye giriş yaptığında görsel reklamlarınıza denk gelebilir.
 • Display ağını kullanın: Google Display Network marka farkındalığınızı oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıca Google’da daha az bir miktara reklam yapmanızı sağlayabilir.
 1. Google reklamları SEO’dan daha hızlı

SEO, yeni kurulmuş firmalar veya İnternet sitelerine ancak aylar sonra yarar sağlayabilir. Daha önceden Google’ın bilerek yeni sitelerin önünü kestiği düşünülüyordu. Gerçek olan ise rekabetin çok çekişmeli olmasıydı. Bu büyük rekabet yüzünden, bir İnternet sitesinin Google’nin güvenini sağlaması oldukça fazla zaman almaktadır.

Ayrıca Google’ın tek rakibi yine kendisidir. Google, Google reklamlarına daha fazla ilgi gösterilmesi için organik sıralamalarda üst sıralara çıkmayı git gide zorlaştırıp karmakarışık bir hal aldırıyor. Çünkü organik aramalar Google’a para kazandırmıyor.

 

 1. Google reklamları SEO’dan daha kolay

Reklam ajansları SEO ve tıklama başına ödeme reklam türü konusunda tecrübelidir ve çoğu reklam ajansına göre tıklama başına ödeme SEO’dan daha az çalışma gerektirmektedir. İnternet sitenizi sürekli güncel halde bulunması ve siteye tık sayısını artırmak için en az bir kişinin sürekli çalışması gerekmektedir. SEO işe yaradığı zaman yaratıcı ve kazandırıcı oluyor ancak tıklama başına ödeme yöntemini yani Google reklamları anında siteye bir trafik kazandırdığı için işe yaradığını bilmek ve ona güvenmek insana rahatlık veriyor.

Google reklamları çok karmaşık bir yapıya sahip olmadığı için öğrenmesi daha basittir. Ancak bu sektörün dışındaysanız aldatmaca kaynakları ayırt etmeniz zor olabilir.

 1. Google reklamları Arama Motoru Sonuçlarının yerini almaya başladı

Google gelirlerinin yüzde doksan yedisini reklamlardan kazanmaktadır. Arama motoru sonuç sayfaları gitgide değişmeye ve üst sıralarda ise organik aramalar yerine reklamlar yer almaya başlamıştır. Bu durum SEO uzmanları ve aktif İnternet kullanıcıları için biraz sorun yaratıyor olabilir. Ancak tıklama başına ödeme yöntemiyle bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz. Tıklama sayınızı artırarak, İnternet sitenizi arama motorlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz. Google Adwords reklamlarına tıklanmadığı ise tam anlamıyla bir yalandır. Genel olarak insanlar ilk başta duran 3 reklamın 2’sine tıklıyor.

 1. Google reklam formatları organik sonuçlardan daha cazip olabilir

Google son yıllarda, ürün listesi ve Youtube video reklamları tarzında farklı reklam türlerini piyasaya çıkardı.Göz alıcı reklamlar daha çok tıklanıyor ve bu durumda Google’nin kârına kâr katıyor. Çok fazla tık sayısı reklamcılarında işine geliyor, bu sebeple yeni reklam formatlarına ayak uydurmalı ve onların avantajlarını kaçırmamamız lazım. Yeni reklam formatları varken, doğal sonuçlar can sıkıcı olabiliyor.

 1. Google reklam trafiği organik trafikten daha iyi dönüşüm sağlayabilir

Doğal tıklamaların hakkını yememek lazım, etkisi çok büyük bunun tersini söylemiyoruz. Ancak ücretli tıklamaların doğal tıklamalar karşısında daha iyi bir geri dönüş sağladığı konusunda bazı ispatlar bulunmaktadır. Hemen hemen iki katı daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Tahimenen bu durumun, ücretli tıklamaların üzerine daha fazla düşüldüğü ve daha kaliteli olduğundan kaynaklanmaktadır. Ayrıca reklam tıklamalarındaki aramalar bilgilendirici değilde ticari olmaktadır.

 1. Google reklamları diğer pazarlama tekniklerinizi tamamlar

Google reklamları sayesinde diğer reklam girişimlerinizi tamamlayabilirsiniz. Ürünlerinize ilgi gösteren insanları kazanmak için Google reklamlarını kullanmak sizi istediğiniz sonuca götürecektir. Google reklamları sayesinde önceki müşterilerinizide geri kazanabilirsiniz. Bunu cerezler (cookies) sayesinde başarabilirsiniz. Reklam resminiz de insanları sanal ortamların her köşesinde takibe alacak ve markanız insanların aklından çıkmayacak bir hale gelecek.

 1. Rakipleriniz Google reklamlarını kullanıyor

İşte gerçek baskı burda meydana çıkıyor, bütün firmalar yapıyor, siz neden yapmıyorsun? Günümüzde Google reklamlarına harcanan para iki yıl öncesine kadar %33 artış gösterdi.

Google’da kendi işiniz ile alakalı bir kaç kelimeyi arayın, büyük ihtimalle rakiplerinizin reklamlarıyla karşılaşacaksınız. Rakiplerinizin sizi geçmesini istemiyosanız ve sizde Google reklamlarına dahil olmak istiyorsanız, sizi size daha sade bir bilgi verecek olan Google Adwords sayfasına davet ediyoruz.

Yeni başlayanlar için 100 TL’lik bedava kupon ile ilk deneyiminize başlayabilirsiniz…