Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) Nedir?

Yayınlandığı tarih: 23 Mart 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Arama Motoru Optimizasyonu Nedir?

Arama motoru optimizayonu nedir diye soracak olursanız, kısaca şöyle diyebiliriz:

Organik (ücretsiz) arama motoru sonuçlarında görünürlüğü arttırmayı amaçlayan bir pazarlama disiplinidir. SEO, arama motorlarındaki farkındalığı arttırmak, trafiği gerçekleştirmek ve sıralamayı geliştirmek için, gerekli olan hem teknik hem de yaratıcı elementleri içerir. Sayfanızdaki kelimelerden tutun da diğer sitelerin internette size bağlı olma şekline kadar, SEO çok fazla boyuta sahiptir. Bazen, SEO sitenizin arama motorları tarafından anlaşılabilecek şekilde yapılandırıldığından emin olabilmenin yoludur.

SEO, sadece arama motoru dostu web siteleri oluşturmaktan ibaret değildir. Aynı zamanda, sitenizi insanlar için daha iyi hale getirmeye de yarar. Bulrog Web Tasarım olarak biz inanıyoruz ki bu 2 prensip birbirine geçmiş durumdadır.

Bu kılavuz, web sitenize akış sağlayan anahtar kelimelerden, sitenizi arama motorları için uygun hale getirmeye ve linkler oluşturmaktan sitenizin eşsiz değerlerini yansıtmaya kadar olan SEO’nun tüm özelliklerini tanıtmak için tasarlanmıştır. Durun durun kafanız karıştı değil mi? Size yardım etmeye hazırız. Kısaca anlatalım.

Web Sitem Neden SEO’ya İhtiyaç Duyar?

Web trafiğinin büyük bölümünden Google, Bing, ve Yahoo gibi ticari arama motorları sorumludur. Sosyal medya ve diğer trafik türleri de web sitenize ziyaretçi gelmesini sağlasa da, arama motorları pek çok internet kullanıcısı için ana araçtır. Bu, web sitenizin ne sunduğuna bakılmaksızın geçerli bir durumdur.

Arama motorları, hedef kitleye (sunduğunuz ürünleri arayanlar) yönelik akışı sağlama konusunda eşsizdirler. Arama motorları, bunu gerçekleştiren ana yolları oluşturur. Arama motorları siteni bulamazsa ya da içeriğinizi kendi veri tabanlarına ekleyemezse, akışı sitenize yönlendirecek önemli bir fırsattan mahrum kalırsınız.

Tarama Sorguları (arama kutusuna kullanıcıların yazdığı kelimeler), muazzam değere sahiptir. Tecrübe göstermiştir ki, arama motoru trafiği bir organizasyonun başarısı ya da başarısızlığı arasında ki farkı ortaya koyabilir. Bir web sitesine yönelik bilinçli trafik, pazarlamanın başka hiçbir kanalının sağlayamayacağı reklam, sürekli göz önünde olma ve gelir gibi faydaları sağlayabilir. SEO’ya yatırım yapmak, diğer türlerdeki pazarlama ve promosyon çalışmalarına kıyasla çok büyük oranlarda dönüş sağlayabilir.

Arama Motorları SEO Olmaksızın Neden Benim Sitemi Tanımıyor?

Arama motorları akıllıdır ama yine de yardıma ihtiyaçları vardır. Ana arama motorları, internette daha derinlemesine inceleme yapabilmek ve kullanıcılara daha iyi sonuçlar sunabilmek için, sürekli olarak teknolojilerini iyileştirme çalışmaları yapmaktadır. Ancak, arama motorlarının işleyişi içinde sınırlılıklar bulunmaktadır. Doğru SEO çalışmaları dikkati arttırarak binlerce ziyaretçinin gelmesini sağlayabilse de, yanlış hamleler sitenizi arama sonuçlarında görünemeyecek şekilde derinlere gömebilir ya da tamamen saklayabilir.

İçeriği, arama motorlarına erişilebilir hale getirmenin yanı sıra, SEO, içeriğin kullanıcılarca çok daha kolay ve hızlı bir şekilde bulunabileceği bir yere yerleştirilebilsin diye, sıralamaları iyileştirme konusunda da yardımcı olabilir. İnternet gün geçtikçe daha da rekabetçi hale gelmektedir ve SEO faaiyetlerinde bulunan firmalar ziyaretçiler ve müşteriler bakımından kesin bir avantaja sahip olacaklardır. Hatta olmuşlardır.

Kendim İçin SEO Yapabilir Miyim?

SEO dünyası karmaşıktır ama çoğu insan temel öğeleri kolayca anlayabilir. Az miktardaki bilgi bile büyük farklar yaratabilir. Ücretsiz SEO eğitimi internette yaygın olarak bulunmaktadır. Biraz pratikle birlikte bu kılavuz, zaman içinde sizi uzman bir kişi haline getirebilir. Hele İngilizce biliyorsanız bu süreç çok daha hızlanabilir. Arama motoru optimizasyonu nedir öğrenmek istiyorsanız İngilizce kaynak bulmak Türkçe kaynak bulmaktan çok daha kolaydır.

Genel olarak, temel kavramları net olarak anlamak çok önemlidir.

Ayırabildiğiniz zamana, öğrenme isteğinize ve websitelerinizin karmaşıklığına bağlı olarak, bazı konuları sizin için halletmesi için bir uzmana ihtiyaç duyabilirsiniz. SEO kullanan firmalar değişiklik gösterebilir, bazıları geniş ve genel yaklaşım sergilerken, diğerleri tamamen bu konuya odaklanabilir.

ARAMA MOTORLARI NASIL ÇALIŞIR?

Arama motorları 2 ana fonksiyona sahiptir: emekleme ve indeks oluşturma, ve arama yapan kullanıcılara en uygun olduklarını düşündükleri web sitelerin sıralanmış bir listesini sağlamak.

Emekleme ve İndeksleme

Dünya çapındaki internet ağını büyük bir şehirdeki metro duraklarının bir ağı olarak hayal edin. Her durak eşşiz bir dökümandır (genellikle bir web sayfası, bazen de bir PDF, JPG, ya da başka tip bir dosya). Arama motorları mevcut en iyi yolu(link) kullanabilmek için tüm şehirde emekleyebilecek bir yol bulmaya ihtiyaç duyar ve tüm durakları bulmak isterler.

Link, emekleyici ya da örümcek adı verilen arama motorlarının otomatik robotlarına web’teki bağlantılı milyarlarca dökümana ulaşmaları konusunda izin verir.

Motorlar bu sayfaları bulduğu zaman, kodları onlardan çözerler ve seçilen parçaları daha sonra bir arama esnasında ihtiyaç duyulduğunda bulmak üzere dev veri tabanlarında depolarlar.