Dış Görünüşten Fazlası: Başarılı Bir Web Sitesi Tasarımını Değerlendirmek İçin 5 Yol

Yayınlandığı tarih: 15 Şubat 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Başarılı bir web tasarımını sağlayan, birlikte çalışan pek çok farklı element vardır. İyi ya da kötü web sitesi genellikle sadece nasıl göründüğü temelinde sınıflandırılsa da, bir web sitesinin başarısına ya da başarısızlığına yol açan çok sayıda farklı element mevcuttur. Benzer şekilde, bir web sitesinin kalitesi tek bir nokta ya da bakış açısıyla değerlendirilemez. Çünkü, siteyi yaratma süreci ile birlikte sitenin yayına alınmasından sonraki çabalar ve sürekli gösterilmesi gereken dikkat de eşit önemdedir. Bu sebeple bir web sitesi tasarımını değerlendirmek için farklı kriterler vardır.

Web sitesi planlama ve yaratım sürecinin bazı kısımları tam olarak elle tutulur gözle görülür olmasa da, sitenin gözle görülür renkleri, kullanılan fontları ve görsellerinden daha az önemli değildir. Gelecek sefer bir web sitesi projesine başlarsanız ya da sizden bir web sitesini eleştirmeniz istenirse, web sitesinin genel kalitesine katkıda bulunan aşağıda verilmiş 5 ölçüyü dikkate aldığınızdan emin olun.

Web Sitesi Tasarımını Değerlendirmek İçin 5 Yol

Başarılı Bir Web Sitesi Tasarımını Değerlendirmek İçin 5 Yol

 1. Web Sayfası Tasarım Stratejisi Geliştirme

Web tasarım projesi, net olarak ortaya konmuş stratejik bir yön ile başlamalıdır. Mümkünse, bu strateji şirketin pazarlama ve iletişim stratejileriyle de uyumlu olmalıdır. Strateji tartışmaları ve planlama en azından aşağıdaki noktaları içermelidir:

 • Web sitelerinin rahatlık düzeyi gibi hedef kitleyi destekleyecek kararlar alma
 • Sitenin nasıl işleyeceğinin ve başarısının nasıl ölçüleceğinin belirlenmesi
 • Site dışı marka, mesaj ve renklerini yansıtma
 • Farklı müşteri tiplerine hitap eden etkileşim artırıcı ve değeri olan içerik yaratma
 • Rakip web uygulamalarını ve çevrimiçi (online) eylemlerini incelemek için analiz yapma
 • Sitenin yayına alınmasından sonrası için içerik, tasarım ve fonksiyonel güncellemeler için plan hazırlanması

Stratejiye vurgu yaparak bir web tasarım projesine başlandığında, iyi bir tasarımın yanı sıra, içerik, sayfa hiyerarşisi ve bakım faaliyetleri gibi açılardan da iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 1. Web Sayfası Tasarım Görselleri için Amaç Kullanmak

Pek çok sebepten dolayı web sitesinin görünümü ve verdiği his önemli ise de, tasarım tercihlerinin ardındaki kararlar, sitenin stratejik yönü ile uyumlu olmalı ve markanızı meşrulaştırmaya yardımcı olmalıdır. Etkin tasarım sadece bir kişinin estetik  tercihlerine dayalı olmamalıdır. Daha ziyade, en iyi uygulamalar ve amaç temeline dayanmalıdır.

İlk bakışta, bir site ziyaretçisi, çeşitli görsel ipuçlarına dayalı olarak bir şirketin web sitesini değerlendirir. Bu nedenle, renkler, grafikler ve diğer tarz yaratan uygulamalar gibi tasarım elementlerinin, markanın hikayesini cazip görsellikle net bir şekilde ortaya koyabilmesi için birlikte çalışabilmesi çok önemlidir.

Amacı olan tasarım tercihleri, bazı renkleri seçerken ya da çeşitli tasarım elementlerini yerleştirirken sahne alabilir. Örneğin, araştırmalar belli bir rengin tercihinin ya da düğmenin sitedeki yerleşiminin tıklamayı artıracağını gösteriyorsa, site kullanıcıların site ile rahat bir etkileşim göstermesini sağlarken, üst düzeyde verimlilik de elde edilebilir.

 1. Web sitesi Kullanılabilirlik: En iyi Uygulamalarının Hayata Geçirilmesi

Web sitesi tasarımını değerlendirmek için kullanılması gereken bir başka gösterge, yeni ve sürekli ziyaretçilerin site ile rahatlıkla etkileşime girebilmeleridir. Eğer web sitesinin tasarımı site içinde gezinme ile ilgili olarak genel beklentileri karşılamıyorsa, site potansiyel müşterileri kaçırabilir ve onların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için rakip firmalara yönelmesine sebep olabilir.

Bir sitenin kullanıcı dostu olup olmadığının değerlendirilmesinde kullanılabilecek bazı noktalar aşağıda sıralanmıştır:

 • Okunması kolay metin
 • Kolay ve net site içi gezinme
 • Site içindeki yerinizi gösteren ipuçları
 • Sayfaların anlaşılabilir organizasyonu
 • Her türlü cihazdan erişimi mümkün kılan duyarlı tasarım
 • Hızlı yüklenen sayfa ve resimler
 • Hassas bilgileri koruyan güvenlik önlemleri

Bir web sitesinin özellikleri ve yapısı insan kullanımını kolaylaştırdığı zaman, arama motorları bu özellikleri dikkate alacak ve kendi arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmalarını sağlayacaktır. Bu nedenle, çeşitli kullanılabilirlikle ilgili en iyi uygulamaları benimseyerek bir site, arama motoru optimizasyonu çabalarına katkıda bulunacaktır.

 1. Arama Motoru Optimizsyonu (SEO) Çabalarını Önceliklendirme

Bir web sitesinin genel işe yararlığını değerlendirirken, sitenin arama motoru optimizasyonu yönünden başarılı ve güçlü olma hususuna özel önem verilmelidir. Arama sonuçlarında sitenizi kimse bulamıyorsa, sitenizin ne kadar fonksiyonel olduğunun ve ne kadar çekici göründüğünün sahip olduğunuz müşteriler haricindeki potansiyel müşteriler bakımından hiç bir önemi kalmamaktadır. Çoğu insan arama sonuçlarında 1. sayfanın ötesine geçmezler. İlgili anahtar kelimelerin aramasında bir site 1. Sayfada çıkmıyorsa, SEO geliştirme olasılığı vardır denebilir.

Web Sitesi Tasarımını Değerlendirmek İçin SEO

Web Sitesi Tasarımını Değerlendirmek İçin SEO

SEO çalışmalarını önceliklendirmek  ilgili trafiği sitenize yönlendirmede web sitesi mimarisinin, tasarımının ve içeriğin önemli bir boyutudur. Bu nedenle, SEO akılda bulundurularak inşa edilen ve sürekli olarak son gelişmelere göre SEO faaliyetleri yapılan web sitelerinin, arama sonuçlarında rekabet edebilir düzeyde kalabilmeleri için önemli şansa sahiptir. Bir şirket arama sonuçlarında zirveye yükseldiğinde, tek yapılması gereken potansiyel müşterilerin, neden sizinle iş yapması gerektiği konusunda ikna edilmesidir.

 1. Lead Üretme ve Yeni İş fırsatları Yaratma

İlgili trafiği yaratmanın yanı sıra, başarılı bir web sitesi yeni iş üretebilme kapasitesine de sahip olmalıdır. Ürün ve hizmetleri rakiplerden ayıran bilgilendirici içerik kullanarak iyi bir web sitesi, site ziyaretçilerinin kendilerinden beklenilen davranışı göstermeleri konusunda onları ikna edebilmelidir.

Bir web sitesi trafiği önce ‘lead’e sonra da işe çevirebildiğinde, bu iyi tasarımın ve site etkinliğinin en önemli göstergesidir. Tek bir gösterge ile web sitesini yargılayacaksanız, conversion oranı gerçek başarıyı ölçmek için önemli bir göstergedir.

Sadece Görünüşünün Ötesinde Bir Web sitesini Değerlendirme

Bir web sitesini sevip sevmediklerine karar verirken, hem insanlar hem de arama motorları bir web sitesinin görünüşünden çok daha fazlasını dikkate alırlar. Siz de bir web sitesini değerlendirirken, teknik alt yapısını da hesaba katmayı unutmayın.