Şirketinizin İnternette Yerel Olarak Bulunabilmesi İçin 4 Yol

Yayınlandığı tarih: 17 Aralık 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Ürün ya da hizmete ihtiyacı olan birisinin bu ihtiyacını karşılamak için bir arama motoru kullanmamasını düşünemiyoruz. Güncel haberlerden hava durumuna ya da şehirdeki en iyi et döner yapan restoranı bulmak için yapılan detaylı aramalara kadar,

Tüm yapmanız gereken, bir kaç kelime yazmak, enter tuşuna basmak ve işte: sonuçlar saniyeler içinde karşınızda.

O halde tüm mesele, işletmenizin bu sonuçların bir parçası olup olmadığı ile ilgilidir. Google’da yerel olarak bulunma ve üst sıralara çıkmak için aşağıdaki ipuçlarına göz atabilirsiniz!

Google İlk 3 (The 3-Pack)

Google 3-pack , arama motoru sayfasında ilk 3 sırayı alan sonuçtur. Bu sonuçlar, diğer sonuçlardan ayrı olarak arayıcının gözüne batacak şekilde sonuç sayfasına yerleştirilir. Bu 3’lünün parçası olabilmek için, pek çok faktörün gerçekleşmesi gerekir: Doğru NAP, yerel sıralamalarda aktiflik, SEO vb.

SEO’nun popülerliğiyle birlikte, herkes bundan faydalanmaktadır. Problem ne? sitenizin bu üçlünün parçası olmasını nasıl sağlarsınız ya da en azından ilk sayfa sonuçlarında görünmesini? 3’lünün arasında yer almak için rekabet çok şiddetlidir. Her şirket sitesini optimize etmek için sizin yaptığınız şeyleri yapmaktadır. Buna ilave, Google ödemeli reklamları 3’lünün üzerinde göstermektedir. Doların yükselişi de göz önüne alındığında, ya bunun için para ödemek istemiyorsanız? Ne yapmalısınız o halde? Kendinizi paketin geri kalanından nasıl ayırırsınız? Ümidinizi yitirmeyin, web sitenizi optimize etmek ve pazarlamak için başka yollar da vardır.

google’da yerel olarak bulunma

YERELE YÖNELME – YEREL SEO İÇİN 4 ADIMLIK KLAVUZ  

  1. “YAKINIMDA” ve DİĞER GEREKLİ UYGULAMALAR

Telefonunuzu kullanarak yakınınızda olan ihtiyaç duyduğunuz bir şeyleri aramışsınızdır. Mobil hayatta en çok yapılanlardan biridir bu. Google’ın açıklamasına göre yakınımda aramaları, her yıl % 130 artmaktadır. Web sitenizi, yakınımda aramaları için optimize etmek, görünürlüğünüzü ve tanınırlığınızı artırmak ve 3’lünün parçası olabilme şansını elde edebilmek için çok önemlidir.

Sadece bu değil ama aynı zamanda, sitenizin geri kalanının da buna ayak uydurduğundan emin olmalısınız. Şirketler için, bunu anlamı, arama sonuçları sayfasında görünebilmek için sitelerine doğru anahtar kelimeleri yerleştirmeleri gerektiğidir. Bu sürece arama motoru optimizasyonu (SEO) denir. Arama sistemleri kaliteli siteleri çoğu kalitesiz sitelerden ayırma konusunda şahane işlemektedirler. Anahtar kelimelerinizin alakalı olduğundan ve alakalı kaldığından ve de maksimum görünürlük için sitenizin her tarafına zekice serpiştirildiğinden emin olun.

  1. ZEKİ KİŞİSEL ASİSTANLAR KULLANMAK

Akıllı telefonlar çağında, kullanıcıların yazmasına bile gerek yoktur. Sesli komut sayesinde, akıllı telefonlar tüm işi kullanıcıların yerine yaparlar. Kendiniz de bu asistanları kullanıyor olabilirsiniz. Kendinizi kullanıcıların yerine koyun. Ne soruyorlar? Sorularını hangi kelimelerle ifade ediyorlar? Sesli komut sistemlerinin gittikçe artan kullanımından dolayı ve hedef kitlenizin sizi ya da rakiplerinizi nasıl buldukları konusunda daha sağlıklı bir anlayışa sahip olabilmek için sitenizi bu aramalara uygun olarak optimize etmek çok önemlidir.     

  1. ÇOKLUK YERİNE KALİTE

3’lü arasında yer alabilmek tek odak noktanız olmamalıdır. En önemli olan etkileşimdir. Etkileşim oranını artırabilecek yolları düşünün. Iyi yorum ve değerlendirmeler edinmek güven kazanmanın iyi bir yoludur. Müşteriler, ürün satın almadan önce yorumları okumayı çok severler çünkü bu sayede markanıza güvenirler. Sadece bu değil aynı zamanda, Google kullanıcılara sonuçları puan ve yorumlara göre ayırma olanağı tanır.

  1. MEŞRU OL

Kaç kez bir web sitesini ziyaret ettiniz ve sadece nasıl göründüğüne bakarak hemen ayrıldınız? Çoğu insan içinde ne olduğu önemlidir diyebilir. Ama web siteleri için bu her zaman geçerli değildir. Görseller en az içerik kadar önemlidir. Sitenizin tasarımına gösterdiğiniz çaba sınırlı olmasın. Blok yapılar ve gözü rahatsız edici renkler potansiyel müşterilerinizi kaçıracaktır. Cazibesi yüksek ve etkin bir web sitesine sahip olmak, iz bırakmak için çok önemlidir. 1999’dan beri hiç bir şey yapılmamış gibi görünen bir web siteniz olmasın. Taslaktan içeriğe ve eyleme geçiren linklere kadar, siteniz ziyaretçi çekebilmek üzere inşa edilmelidir.

EE ŞİMDİ?

Sonuçlar bir gecede ortaya çıkmaz. Sonuç için beklerken, sabırlı ve tutarlı olmak önemlidir. Daha da önemlisi, istediğiniz sonuçları bekleyerek zamanınızı israf etmeyin. Yerel SEO’nun dışında pazarlamanızı iyileştirmek için yapabileceğiniz pek çok farklı şey vardır. Daha fazla bilgi için blogumuzu ziyaret edin.