Bir Web Sitesi İle Markalaşmak

Yayınlandığı tarih: 1 Aralık 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Markanızı oluşturmak tanınma için şarttır. Şirketinizin web sitesi ise, şirketinizin şahsiyetini yansıtan faktörlerin tutarlı bir karışımı olmalıdır. Bu faktörler sembolleri, kelime gruplarını, logoları ve sesleri içerir. Bir şirketin tüm ilişkileri felsefesi ve tecrübeleri, tutarlı bir bütünü oluşturmalıdır. Bu şekilde, insanlar bir markadan ne beklemeleri gerektiğini bilirler ve sitenizi hatırlanabilir yapabilirsiniz. Markalaşmak kompleks bir süreçtir ama bu adımları izlerseniz, yapılabilir.

İyi Bir Renk Grubu Seçerek Markalaşmak

İyi bir renk grubu seçme markalaşmak için temel bir faktördür. Renk insanların bilinçaltı ilişkiler kurmalarını sağlayan insan duygularını çoşturan önemli bir faktördür. Mesela, kırmızı tutku ve enerjiyi temsil eder ve nefes almayı ve kan basıncını artırır. Yeşil karı, doğayı ve çevreyi  temsil eder ve ruhu teskin eder. Markanız için bir renk seçerken, onun insanlar üzerindeki bilimsel ve psikolojik etkilerini araştırın. Markanızın temsil ettiğine uygun bir renk seçin.

Web sitenize karakter verin

Web sitenize bir miktar kişilik katmak sitenize bir karakter kazandırmanıza yardımcı olacaktır. Markanız eğlenceli mi? Markanız istikrar ile mi ilgili? Karakter kazandırmak  için insana karakterine özgü elementler kullanın. Mesela, siteniz vahşi batı temasına sahipse, tüm tasarımı odun ve atlardan oluşan bir karışım üzerine inşa edin. Markanızın karakterini hedef kitlenizin ilişki kurabileceği bir şey ile şekillendirin.

Tutarlılığı Uygulama

Başarılı bir marka yaratmak için, hatırlanabilir olmalıdır. İnsanlar bazı şeyleri tekrarlandığında hatırlarlar. Web tasarımın tümünde tutarlılık hatırlanması kolay bütün bir imajı yansıtacaktır. Tutarlı görseller ve renkler kullanın. Skype gibi bazı başarılı markalara bakın. Renk grubu, mavi ve beyaz 2d bulutlarla tutarlılık içindedir. Görür görmez, Skype olduğunu anlarsın.

Doğru LOGO İle Markalaşmak

Logo konusunda büyüklük ve pozisyon ana elementlerdir. Sayfanızın üst sol alanına koyunuz. İnsanların ilk baktığı yer orasıdır. Logo görselini site ana sayfasına bağlamak da iyi bir fikirdir. Büyüklük de önemlidir. Logonuzun web sitenize erişildiğinde fark edilecek ikinci şey olacak büyüklükte olduğundan emin olun.

Net bir Değer Öneriniz Olsun

Ziyaretçiler web sitenize geldiğinde, onları orda tutmak için sadece bir kaç saniyeniz var. Site ilginç görünüyor mu? Doğru olan mı? Bu şirketin olayı ne? Muhtemelen, bunlar ziyaretçilerinizin kendilerine ilk soracakları sorular. Bu soruları, sitenin logosunun yanında açık ve seçik bir değer önerisiyle (müşterilerinizin faydasına ne sunuyorsunuz) yanıtlayınız. Bir kaç kelime ile, sitenizin ne ile ilgili olduğunu ve neden kalmaları gerektiğini açıklayın. Ne ve nedeni sağlamanın yanında, sitenizin sağladığı faydaları gösterin. Önemli olan, açık, seçik, öz ve görünür olması.