Doğru Sanılan 5 SEO Hatası

Yayınlandığı tarih: 23 Nisan 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Bilgiye çok kolay ulaşabildiğimiz bir çağda yaşıyoruz. İnternette milyonlarca şey dönüp dolaşıyor. Bu da bazen bilgi çöplüğü doğurabiliyor. Mesela doğru egzersiz yöntemlerinin hangileri olduğunu biliyor musunuz? Kimi şu hareketi yaparsanız yağ yakarsınız diyor kimi tam tersini. Ya da biri şu şu besin kolestrole iyi gelir diyor başka biri hayır bu kolestrole iyi gelmez diyor. Bu ve benzeri bilgi çöplükleri yüzünden bizlerin de kafası bir hayli karışık. Aynı durum SEO için de geçerli. Doğru olduğu sanılan onlarca SEO hatası yapılıyor aslında. Gelin bu yazıda size çok yapılan 5 SEO hatası hakkında bir şeyler anlatalım.

5 seo hatası

Doğru Olduğu Söylenen 5 SEO Hatası

1- Google’ı Aldatabilirsiniz

Hayır. Google’ı aldatamazsınız. Bunlar çok geçmişte kaldı. Evet doğru, Seo’nun ilk yıllarında balck-hat adı verilen seo tatktikleri ile Google aldatılabiliyordu. Ama artık böyle bir şey söz konusu değil. Google sandığınızdan çok daha zeki. Aldatılmamak, manipüle edilmemek adına gerekli önlemleri aldı. Bir Seo uzmanı size, “Google’ı aldatabilirim, sizi çok kısa sürede yukarılara taşırım” diyorsa derhal ondan uzaklaşın. O kişi sitenizden çok sizin cüzdanınızdaki parayla ilgileniyor maalesef.

2- Daha Fazla Link Daha İyidir

Başka sitelerden alınan backlinkler elbette çok önemlidir. Ancak kaliteli sitelerden doğal bir dağılım ile geliyorsa. Bir siteden aldığınız 50 backlink çok bir şey ifade etmez açıkçası. Ama 50 kaliteli siteden aldığınız 1 backlink inanılmaz önemlidir. Daha fazla link olayını bu açıdan düşünmek gerekir.

3- Seo Üzerinde Çalışmanız Gerekiyor

Bu sorunun cevabı hem evet hem de hayır. Sektörünüze ve bütçenize göre değişir. Seo maalesef herkes için değildir. Bütçeniz kısıtlı ise ve sektörünüzde büyük rekabet varsa bir de üstüne bu rekabette çok güçlü firmalar varsa seo ile bir yerlere gelmek oldukça zordur. Başka kanallar denemelisiniz. Bu yüzden, seo üzerinde çalışılarak başarı elde edileceğiniz söylüyorlarsa size biraz temkinli yaklaşın. Dediğimiz gibi, Seo herkes için değildir.

4- Kaliteli İçerik Yarat Gerisi Gelir

İçerik çok önemli kabul. Ama içeriğinizi başkalarına duyuramıyorsanız, kimse okumuyorsa bir önemi olmuyor internet aleminde açıkçası. Dünyanın en güzel kitabını yazdığınızı farz edin. Ama iyi pazarlayamazsanız gerekli ilgiyi de saygıyı da göremeyecektir maalesef. Bu yüzden içeriğinizin değerinin anlaşılmasını istiyorsanız Seo araçlarını kullanmalısınız.

5- Seo İçin İçeriğinizi Düzenli Olarak Güncellemelisiniz

Bu da iki cevaplı bir soru. Duruma göre evet veya hayır diyebiliriz. İçeriğinizin anahtar kelime trendlerine göre güncellenmesi doğru olabilir. Ya da tasarım konusunda zayıf yanlar varsa düzeltilebilir. Fakat bu güncellemeler minimum seviyede olmalıdır. Büyük değişiklikler sayfanızı sık ziyaret eden ziyaretçileri kaçırabilir.