Etkili Web Sitesi Tasarımı

Yayınlandığı tarih: 26 Mart 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Görsel zevke dayalı ve sade bir İnternet sitesi tasarımı, yazıların çok olduğu ve karmakarışık İnternet sitelerine göre daha çok ilgi çekiyor. İnternet sitesinin insanlar tarafından kolay kullanılması, sitenin amacını insanlara en etkili yoldan iletilmesini sağlıyor.

İnternet sitesinin ilk açılışının hızlı olması ve sayfalar arasında geçiş yaparken iyi performans sergilemesi insanların ilk dakika da güvenini kazanıyor.

İnsanların bu isteklerini göz önüne alırsak, günümüzde minimalist tasarımların oldukça popüler olduğunu görürüz. Fakat şu konuda sizi uyarmalıyız minimalizm sade tasarım anlamına gelmemektedir.
Bazen tasarımcıların bugüne kadar karşılaştığı en büyük problem minimal tasarımlar olabiliyor.

Etkili Web Sitesi Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

İnternet sitenize yararı olmayan gereksiz bütün her şeyi ortadan kaldırma işlemine minimal tasarım denir. İnternet sitesi sadece insanlara aradıklarını bulduran bir araç olarak hizmete devam ediyor. Bu sebeple minimal tasarımda kimi hususlara çok dikkatli olmak gerekiyor.

1. Mesajı net olarak vermelidir.

İnternet sitenizin tasarımına başlamadan, sitenize bir mesaj hazırlamanız gerekmektedir. Bu konuda firmanızın bilinirliği sayesinde belli amaçlar çerçevesinde ilerleyebilirsiniz. Sitenizin tasarımını yaparken bu amaca hizmet edecek şekilde ayarlamalısınız.
Örnek olarak İnternet sitenizde bir ürünün üzerine ilgi çekecekseniz, öncelik olarak o ürünün kolay bulunabilmesini, resimlerinin kolayca görünebilecek yerlere yerleştirilmesini sağlamalısınız ve en son olarak insanlar bu ürününüzü rahat rahat satın alabilmelidirler. İnsanlar İnternet sitenize girdiklerinde istediği ürünü saatlerce araması hizmetinizin kötü olduğu anlamına gelmektedir.

2. Dikkat dağıtan unsurların sınırlandırılması gerekir.

Bu anlatmak istediğimiz dikkat dağıtıcı unsurlar, sitenin her yerinden çıkan reklamlar, işe yaramayan resimler ve yazılardır. İnternet sitenizin amaçlarına katkı sağlamayan bütün gereksiz unsurları kaldırmalısınız. Bu konu hakkında size yardımcı olacağını düşündüğüm 80-20 kuralını öneriyorum. Bu kurala göre insanların %80’i İnternet sitenizin %20’sini kullanacaktır. Yani İnternet sitenize yeni içerikler yüklemek yerine ana içerikleri amacına uygun şekilde konumlandırın. Bu yöntemle daha az içerik ile daha fazla kitleye ulaşabilirsiniz.

3. Seçenek sayısı azaltılmalıdır.

İnternet sitenizde insanlara çok fazla seçenek sayısı sunmayın. Seçenek sayınız ne kadar az ise insanların önemli sayfalara gitmesi o kadar kolay oluyor. Sayfa sayısınıda en aza indirerek tasarımınızdaki menüleride küçültebilirsiniz.

4. Renk düzeni çok önemlidir.

Bütün tasarımlarda olduğu gibi minimal tasarımlarda da sayfadaki unsurların vurgulanması şarttır. Minimal tasarımlarda sadece siyah, beyaz veya soluk renklerin kullanılması şart değildir. Tam tersi canlı renklerle kullanıcılarda bir tutku oluşturmak tam da istediğimiz şeydir. İnternet sitenizdeki unsurlara vurgu yapmak için başka bir yöntem ise yerlerini doğru seçmek ve sitedeki boşlukları yararlı yönde kullanmaktır.