Görsel İçeriklerle Satışlarınızı Yükseltin

Yayınlandığı tarih: 27 Mart 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Sanal alemlerde bilgi içerikli yazıların çoğalması ve vaktin dar olması insanları uzun yazılar yerine resimlere yönlendiriyor.

Önümüzde ki yıllarda satış konusunda hangi taktiklerin başarılı olacağı ve hangi taktiklerin çöpe atılacağı, günümüzde en çok bahsi geçen konulardan biri. Araştırmalar sonucunda profesyonel satış uzmanlarının ortak görüşü ise; resimli içeriklerin yükseleceği yönünde.

Bu resimli içeriklerin yükselişi sosyal medya ve sanal satış alanlarında iki yıl öncesine dayanmaktadır. Vaktin az olması, akıllı telefonların artması, İnternet’e erişimin yükselmesi gibi sebeplerden günümüzde resimli içeriklerin değerine değer kattı.

Çok basit ve hızlı bir anlatımı olan grafiklerin ve eğlenceli resimlerin artması ile İnternet sitesi sahiplerinin grafik tasarım ve photoshop öğrenmeleri veya bu konuda profesyonel destek almaları şart haline geldi.

İnternet’te İnstagram, Vine gibi sosyal paylaşım sitelerinin yaygınlaşması, Facebook’ta da bol bol resimli paylaşımlar yapılması ve blogların artık pek tercih edilmemesi de  resimli içeriklerin yükselişine kanıttır. Satış uzmanlarına göre devir artık görsel içerik devridir. Nedenleri ise aşağıda sıralanmıştır.

İletişim

Beyne gönderilen verilerin %90’ı görseldir ve beyinde resimler yazılara oranla altmış bin kat daha seri işlenir. Buda iletişim kurarken insanlara resimsel içerikler sunarsanız sizin anlatmak istediğinizi daha rahat anlayabilmelerini sağlar. Resim tabanlı siteler insanların ulaşmak istediklerine daha rahat ulaşabildikleri ve göz alıcı olduğu için, insanlar tarafından daha çok tercih edilir.

Dönüşüm Oranları

Ana sayfada bulunan videolar İnternet sitenize geri dönüşü artırır. Yapılan araştırmalara göre sade bir görünüme sahip İnternet sitelerine geri dönüş oranı %86 oranında artış göstermiştir. Diğer bir araştırmaya göre ise site içerisinde güler yüzlü bir kadın resmi, güler yüzlü bir erkek resminden daha fazla geri dönüş sağlamıştır.

Sosyal Medya

Resimli içerikler sosyal medya dostudur. İnsanlar daha rahat şekilde paylaşır ve büyük ölçüde geri dönüşü artırır. Sosyal paylaşım sitelerinin Google algoritmasının güncelleme görmesinden sonra SEO çalışmalarına da çok büyük katkısı vardır. Sosyal paylaşım sitelerinde resimler, link veya yazı içerikli paylaşımlardan daha çok paylaşılmaktadır.

Site Trafiği

Öğretici resimler, İnternet sitelerine tıklama oranına %12 artış sağlar. Ulaşmak istediğiniz kitleye hızlı ve basit şekilde ulaşmanızı onlarla iletişim kurmanızı sağlar. Öğretici resimler firmanızın tanınmasını sağlar ve göz alıcı bir pazarlama taktiğidir, sosyal paylaşım sitelerinde daha çok paylaşılır ve paylaşımın daha kolay, istekli biçimde okunmasını sağlar.

Etkileşim

Resimli içerikler, Sosyal paylaşım sitelerinde ve etkileşiminde %95 artış sağlar. Kişiler tarzlara, bağlantı ya da yazılardan daha çok dikkat ederler. Herhangi bir yazı içerikli paylaşımlarınızı resim ile süslerseniz insanlar bunu daha fazla paylaşır ve yorum atar. Sosyal paylaşım sitelerinde resim albümleri, yazılı mesajlardan iki katı daha fazla beğeni toplamakta.

Tıklama Oranları

İnsanlar, arama motorlarında herhangi bir şey aradıkları zaman yazı içerikli konulara değilde daha çok görsel içerikli konulara yönelmektedir, işte bu da tık sayısının artması demektir. Bu sebeple ürünlerinizin satışını artırmak istiyorsanız öncelikle görsel yönünüzü artırmanız gerekiyor.

İnsanların %67’si görüntü kalitesi yüksek ve detaylı resimleri daha fazla beğeniyor. Harvard Üniversitesi’nde okuyan bir öğrenci on yıl önce Afrika da ki bir banka ile anlaşma sağlayarak bankanın müşterilerine elli bin adet mektup yazmıştır, bankanın vaatlerinden bahsetmiştir. Mektubun köşesine ise gülümseyen bir bayan resmi yerleştirmiştir normalde düz yazılardan ibaret olan mektuplara göre daha fazla etkili olduğu açıklanmıştır.

Hızlı Bilgi

Resimler düşünceleri hızlı ifade eder, bir anda anlatmanızı sağlar. İnternet üzerinden ticaretin geleceği göz alıcı resimli içeriklerdir. İnternet kullanan kişiler kısa zamanda çok bilgi ister. Bunu da öğretici resimler ve slaytlarla yapabiliriz.

Kolaylık

Çağımızda fotoğraf düzenleme programlarına çok basit bir şekilde ulaşabildiğimiz için artık resimler daha göz alıcı hale geldi. Paylaşacağınız içeriğe uygun resimler bulmak artık çok kolay. Eğer bunu bulamadıysanız kendiniz bile çok basit bir şekilde yapabilirsiniz veya bu işle uğraşan profesyonel tasarımcılara danışabilirsiniz.

Önümüzdeki yıllarda bilgi yoğunluğunun bol olduğu sanal alemde resimli içerikleri daha fazla göreceğiz. Yazı ağırlıklı, sitelerin ömrü tükeniyor. Artık photoshop yazılımlarının kolaylaşması ile birlikte herkes İnternet sitesinde bol bol resim kullanacak.

Özet olarak artık zor anlaşılan uzun yazıların yerini kısa ve öz şekilde insanlara bilgi veren resimler alacaktır. Sizde firmanızı insanlara daha iyi lanse edebilmek için görsel tasarım konusunda profesyonel destek veren firmamızla çalışmalısınız 🙂