Google, SSL’i Zorunlu Hale Mi Getiriyor?

Yayınlandığı tarih: 18 Mart 2014 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Google, son yıllarda tüm ürünlerini SSL’e taşımaya başladı ve hala bu taşıma işlemleri devam ediyor. Ve Google, yalnızca kendi sitelerinin değil, tüm sitelerin SSL sertifikasına sahip olmasından yana. Hatta buna o kadar çok önem veriyor olmalılar ki Matt Cutts, şahsen Google’ın algoritmasına bunu eklemek istediğini söyledi.

Bu resmi bir açıklama değil, Matt Cutts’ın şahsi görüşü. Ancak Matt Cutts, Google’ın spam aramalarını geliştirmekle görevli devasa ekibi yönetiyor ve düşünceleri çok önemli. 2014 içinde Google, bu konuda resmi bir açıklama yaparsa şaşırmayın. Ama tüm sitelerin SSL sertifikası alması o kadar da kolay değil.

Eğer küçük bir siteniz varsa (örneğin kurumsal bir web sitesi) SSL’e kolayca geçebilirsiniz ama büyük siteler için bu işlem, oldukça yoğun bir yapılandırma gerektirebilir. Güvenlik sertifikalı kurumsal web sitesi yaptırmak çok zor değil. Ama büyük ve eski siteleri, yeni URL yapısına taşımak zahmetli bir iş.

SEO açısından sıkıntılara gelince, tüm URL’lerinizi http’den https’ye taşımak zorundasınız. Bildiğiniz üzere Google, her bir URL için ayrı tarama yapıyor. Yani yalnızca http’den https’ye geçişinizde dahi sıralamadan düşmeniz mümkün. Bu nedenle yeniden yönlendirme işlemini doğru yapacak bir web tasarım şirketi seçmenizde fayda var.