Google Tarafından Cezalandırılmanın Yolları

Yayınlandığı tarih: 5 Nisan 2014 Yazar: Kategori: İpuçları 0 Yorum

Keşke yaptığımız aramaların sonuçlarında ulaştığımız ilk sayfalar, aradığımız şey hakkında dürüst ve kesin çözümler sunuyor olsaydı. Ama bazı SEO yöntemleri, arama sonuçlarını manipüle ederek sonuç sayfalarının kalitesini düşürdü. Google cezaları da bu nedenle doğdu.

Bir aramanın sonucu olarak ulaşılmasını istediğiniz sayfalarda Google’ın kalite yönergelerini takip etmelisiniz. Bunu doğru şekilde yaparsanız hedeflediğiniz kitleyi bu sayfaya ulaştırabilirsiniz. Peki takip etmezseniz ne olur? İşte Google tarafından cezalandırılmanın yolları:

Kopya ve Spam İçerik

Google, birebir aynı içeriğe sahip olan siteleri taramaktan pek hoşlanmıyor. Başka bir siteden (ç)alınan yazılar ve diğer içerik, kopya içerik statüsüne giriyor. Eğer sitenizde kopya içerik mevcutsa rel=”canonical” etiketini o sayfanın <head> kısmına ekleyerek arama motorlarını bu durumdan haberdar edebilirsiniz. Böylece Google, hangi versiyonun orijinal olduğunu algılayacak, bu sayfadan dolayı sizi cezalandırmayacaktır.

Anahtar Kelime Doldurma (Keyword Stuffing)

Bu, arama motorlarını yanıltma amacıyla bir sayfayı konuyla ilgili veya ilgisiz anahtar kelimelerle doldurma işlemidir. Kesinlikle yapılmaması gereken şeylerden biridir ve sitenizin cezalandırılacağını neredeyse garanti eder. Sayfalarınızı yetersiz içerikle bırakmayın ve arama motorlarına değil, insanlara hitap eder bir şekilde yazın.

Gizleme

Arama motorlarının gördüğü içerikle arama yapan kullanıcıların gördüğü içerik her zaman aynı olmalı. Yazı veya bağlantıları gizlemeye çalışırsanız Google sizi cezalandıracaktır. Bu ceza, sitenizi arama sonuçlarından tamamen kaldırmaya kadar gidebilir.

Düşük Sayfa Hızları

Sayfaların yüklenme hızı, hem kullanıcılar hem de Google için büyük önem taşımaktadır. Kullanıcılar, sayfanızın açılmasını beklemek zorunda kalırsa sitenizi terk edecek, Google ise bu sebepten dolayı arama sonuçlarında gerilere düşmenize yol açacaktır. Bu durumu ortadan kaldırmak için sitenizi Google’ın Pagespeed testine sokabilirsiniz. Eğer bu durumda kendiniz bir şey yapamıyorsanız bizden destek isteyebilirsiniz. Kurumsal Web Sitesi ve Rent a Car sistemi paketlerimizde bu testten geçeceğinizi garanti ediyoruz.

Sonuca gelecek olursak Google tarafından cezalandırılmak gayet kolay. Bu kılavuzlara uymayıp aramaları manipüle etmeye çalışırsanız kalıcı sonuçlarla yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz. Bu yüzden SEO çalışmalarını kendiniz yaparken veya bu hizmeti başka bir firmadan alırken dikkatli olmaya özen gösterin ve Google’ın en büyük önerisini hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın: En iyi SEO, kaliteli içerikle yapılır.