Mobil Uyumlu Web Tasarımı (Responsive) Ve Web’in Yeniden Doğuşu

Yayınlandığı tarih: 5 Aralık 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Birisi web sitenizi ziyaret ettiğinde, muhtemelen hayal ettiğiniz gibi web sitenizi incelemiyorlar. Eğer kullanıcılar sitenizi ziyaret ettiğinde rahat bir şekilde onu kulanamıyorlarsa, o müşteriyi kazanma konusundaki tek şansınızı kaybetmiş olabilirsiniz. Mobil web kullanımı konusundaki istatistikler hızlı bir şekilde yükselmeye devam ederken soru şu: bugün her türlü cihazda web sitemin görünür olmasını nasıl sağlayabilirim? Bu probleme pek çok çözüm var ve biz Bulrog olarak bunların nerdeyse tamamını 5 yıllık tarihimiz boyunca kullandık. Her birinin artıları ve eksileri olsa da, bugün en iyi çözümü üretebileceğimiz net bir yol var.

Web tarihinin ilk yıllarında, sitelerin pek çok tarayıcıda test edilmesinin gerektiği tarayıcı savaşları vardı. Bu hala böyle olsa da, çoğu web yazılımcısı bu potansiyel sorunları çözmek için bir dizi araç ve teknik geliştirmişlerdir. Ancak, tam da web tasarımının güvenceye alındığını düşündüğün sırada, mobil tarama sahne almıştır. Hem de beklentilerin çok üzerinde bir etki yaratmıştır.

2009 ve 2012 yılları arasında mobil kullanımı % 0.06 dan % 12 ye sıçramıştır ve her ay bu yükselişini sürdürmektedir. Her 10 insandan 1 i web sitenizi mobil cihazdan ziyaret etmekteydi dolayısıyla web sitenizin bu insanlara görünür olmama riskini almamanız gerekir. Bugün gelinen noktada mobil cihazlardan web sitelerine erişim sabit cihazlardan erişimi geçmiştir.

İlk başta, mobil taramaya cevap olarak ana web sitesinden ayrı olarak spesifik bir mobil site düşünüldü. Bazı durumlarda bu iyi bir çözüm olsada, nerdeyse her zaman yanlış bir rotaydı. Mobile özel teknoljileri (yer belirleme, zil tonu ve dahili kamera gibi) çok maliyetli olan ayrı bir mobil site yapmak yersizdir.

Mobil spesifik bir web sitesine kullanıcıları yönlendirme hususunda olan bir diğer büyük problem, kullanıcıların hangi cihazda olduğunu tespit etmek için kullanılan teknikler tamamen kusurlu. Tarayıcı koklama denen teknik (cihaz tespit edici de denen) kullanıcı ajan sicimini inceler ve bunu bilinen cihazlar veri tabanı ile eşleştirir. Ziyaretçi cihaz veri tabanında bulunuyorsa, kullanıcılar sitenin mobil versiyonuna yönlendirilirler. Bununla ilgili problem açıktır: ya kullanıcı henüz veri tabanında olmayan bir cihaz kullanıyorsa?

Mobil hedefleme ve yeniden yönlendirme ile ilgili en önemli problem, cihazların mobil dünya da boyut olarak çeşitlenmesidir. Tabletlerin popüleritesi artmaya devam ettikçe, yeni sorunlar ortaya çıkmaktadır. Ya tek bir web sitesinin tüm bu cihazlara hizmet verebilmesini düşük maliyetli bir yolu varsa?

Hikayemizin kahramanını gir: mobil uyumlu web tasarımı. Temel olarak duyarlı web tasarımı, ortam sorgulamalarını kullanarak cihaz ekran boyutuna göre ayarlanabilir taslaklar oluşturan bir CSS3 tekniğidir. İçerik, en önemli bilgileri erişilebilir yapmak ve önceliklendirebilmek için tamamen değiştirilebilir ya da kaldırılabilir. Mobil uyumlu web tasarımı nedir?

Son adım, büyük görseller, kullanılmayan dosyalar ya da mobil kullanıcılar tarafından görülemeyecek aşırı veri yüklememek olmalıdır. Sırf kullanmış olmak için mobil uyumlu tasarım kullanılmamalıdır. Mobili ön plana alan yaklaşımla kullanılmalıdır. Bu güçlü teknik aynı zamanda sürekli iyileştirme olarak bilinmektedir ve öncelikle mobil siteye hizmet verdiğin ve sonra diğer özellikleri ihtiyaç oldukça yüklediğin anlamına gelmektedir. Bu, kullanıcılar için yükleme zamanlarını kısaltacak, bandwith kullanımını azaltacak ve sitenin güçsüz cihazlarda bile hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Sonuç, mobil sitenin hızına sahip, her türlü cihaz boyutuna hizmet edebilen ve güncellemesi kolay bir web sitesidir. Bulrog uzmanları olarak, mobili ön plana alan mobil uyumlu web siteleri geliştirmekteyiz. Mobil uyumlu web tasarımı yapmak ve gelecek web sitenizde bizimle çalışmak için hemen iletişime geçin.