İnteraktif Web Siteler Dönüşümü Geliştirir

Yayınlandığı tarih: 31 Ağustos 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Markalar, interaktif web sitesi ile müşteri dönüşümünü artırma fırsatını kullanıyor. Güncel hedef sayfalar, ziyaretçileri müşterilere dönüştürmeye ve onları çekmeye yetiyor mu? Statistic Brain’e göre dikkat süremizin ortalama uzunluğu sadece 8 saniyedir ve durmadan azalmaktadır. İnteraktif Web sayfaları geliştirmek, ziyaretçilerinizin kısa süreli dikkatlerinden yararlanmak ve belirli davranışlarda bulunmalarını sağlamak için muhteşem bir yöntemdir. İnteraktif Web siteleri, insanları çekme ve kritik çevrimiçi ölçütleri geliştirme gücüne sahiptir. Bu tür web siteleri, sekiz saniyede siteyi ilk kez ziyaret eden kişileri abonelere ya da daha da iyisi uzun vadeli kullanıcılara çevirebilirler.

İnteraktif Sayfalar

Her web sayfasının işlevi, ziyaretçileri belirli bir eyleme teşvik etmektir. İster ziyaretçilerden e-mail için kayıt olmalarını, ister LinkedIn’de sizi takip etmelerini, isterse bir ürün satın almalarını isteyin, işletme siteleri, uyumlu, net ve ilgi çekici interaktif hedef sayfaları öne çıkardığında dönüşüm oranları artmaktadır. Alakalı olmak önemlidir. Hedef sayfanıza ziyaretçileri getiren şeyin ne olduğunu, işletmeniz hakkında ne kadar bilgileri olduğunu ve onlara nasıl hizmet edebileceğinizi bilmek, sonuç veren interaktif bir hedef sayfa yaratmak için çok önemlidir. Kullanıcılılar, markanızla her etkileşimde bulunduğunda anlamlı kullanıcı deneyimleri görmeyi umarlar.

Forrester Research’ün yaptığı araştırmaya göre,

Dijital temas noktaları gelir sağlayabilir, maliyetleri azaltabilir, markaları geliştirebilir ve müşteri bağlılığı oluşturabilir. Ancak bu potansiyel faydaları elde etmek için şirketler, müşteri ihtiyaçlarını kolay ve eğlenceli bir yolda buluşturan dijital etkileşimler ortaya koymalıdırlar.

İnteraktiflikle İlgili Fikirler

Hedef sayfanın genel düzeni başlık, alt başlık, metin ve eylem çağrısından oluşur. İnteraktif Web sitelerle birlikte ziyaretçiler daha fazlasını beklemeye başlamışlardır. Burada hedef sayfanızı basit bir sayfadan vazgeçilmez bir sayfaya dönüştürebilmeniz için birkaç tavsiyede bulunacağız.

1. Dikkat Çekici Görseller Kullanın

Hedef sayfada videoların kullanılması, dönüşümü %86 oranında artırabilir. Daha samimi ve ilginç videolar kullanın. Çalışanlardan, hatta CEO’dan mesajlar yayınlamak, markanın kültürünü ve uzmanlığını sergilemek için harika bir yoldur. Yüksek kalitede fotoğraflar, hedef sayfaya çekicilik katmak için diğer bir önemli öneridir. Bu, metnin sıkıcı olmasını engelleyecek ve görsel bir çekicilik katacaktır. Profesyonel kalitedeki fotoğraflar (basit stok resimlerin aksine) insanlar üzerinde daha iyi bir izlenim bırakmaktadır. Hedefinize uygun görselleri toplamak çok önemlidir. Bu nedenle rastgele görsel eklemeyin. Ziyaretçilerin karar verme süreçlerinde ne bekledikleri hakkında düşünün.

1

Kullanılması gereken diğer dikkat çekici görseller arasında müşteri görüşleri, durum çalışmaları (case study), araştırma raporları veya belirli ziyaretçi ihtiyaçlarını karşılayan PDF dosyaları vardır.

2. Uzun Web Sitesi Tasarımlarını Deneyin

ABD’deki yetişkinlerin %68’den fazlası akıllı telefona sahip ve sayısı gitgide artan genç kesim, yalnızca mobil cihazlar aracılığıyla internet kullanıyor. Daha küçük bilgisayar ekranlarının kullanımı, uzun Web sitesi tasarımlarını, yani daha detaylı içeriğe sahip daha uzun Web sayfalarını teşvik etmektedir. Uzun Web sitesi tasarımları, ziyaretçilere tıklamadan sayfaları aşağı yukarı kaydırabilme ve daha az araştırmayla daha çok bilgi bulabilme imkanı tanımaktadır. Ayrıca interaktif siteler, uzun içeriklerde ziyaretçileri sıkmamak için paralaks gibi ilgi çekici tasarım özelliklerinden yararlanmaktadır. Paralaks, arka plan görsellerinin ya da içeriklerinin, ön plan görsellerinden ya da içeriklerinden daha yavaş hareket ettiği bir tasarım yöntemidir. Hikayelerin anlatımı yaratıcı ve animasyonlu bir şekilde yapılmaktadır. Paralaks kaydırma, gerçekten benzersiz bir kullanıcı deneyimi yaratır ve doğru yapıldığında oldukça etkili olabilir.

3. Dönüşüm Yollarını Geliştirin

Her bir hedef sayfanın bir amacı olmalıdır. “Hemen satın alın” , “daha fazla bilgi edinin” ya da “indirmek için tıklayın” gibi eğleme çağrı düğmeleri bu amaç için gayet uygundur. Ama dönüşüm yollarınıza yakından bir göz atmak ve interaktif özelliklerle güçlendirmek, etkileşiminizi önemli ölçüde artıracaktır. Hedef sayfanızı anketler, quizler, e-kitaplar ya da değerlendirmelerle yenilemeniz, ziyaretçilerinizle aranızda bir bağ kurar ve etkileşim oluşturur. Normalde sabit olan içeriği potansiyel müşteriler ve marka arasındaki ilişkinin anlamlı temas noktalarına dönüştürün. Dönüşüm yollarında biraz yaratıcılığın büyük farklar yaratabileceğine şahit olduk. Eylem çağrınız ne olursa olsun küçük interaktif bir özellik ekleyerek hem dönüşümün hem de marka algısının ne hale geldiğini izleyin.

4. Dinamik İletişim Formlarını Uygulayın

İnteraktif hedef sayfalarınız, ortalama tıklanma oranınızı %50 yükseltebilir ve dönüşüm oranınızı %40 artırabilir. Bir dinamik iletişim formu eklemek, karar verme sürecinin en önemli aşamalarından birinde ziyaretçilerin işletmenizle etkileşimini artırır. Bir dinamik form, sabit içeriği dinamik değerlerle birleştirir ve geri kalan soruları ve/veya tercihleri kullanıcıların önceki seçimlerine dayalı bir şekilde otomatik olarak dolduracaktır. Bu, kullanıcı ihtiyaçları için deneyimi özelleştirmenin mükemmel bir yoludur. Deneyimi daha eğlenceli hale getirmek ve geliştirmek, dönüşümün daha çok geliştiğini bize göstermektedir.

3

Hedef sayfalar, interaktif siteler üzerinde önemli bir role sahiptir. Müşterilerinizi teşvik eden yaratıcı özellikleri ve işlevselliği desteklerler, Web’de bulunabilirliğinizi geliştirirler ve online etkileşimi teşvik ederler. Hedef sayfalarınıza dinamik ve interaktif elementler eklemek, kısa fakat önemli etkileşimi uzun süreli hale getirebilir.