Mobil Pazarlama Stratejisi: Mobil Değişimleri Yönlendiren Temel İlkeler

Yayınlandığı tarih: 12 Temmuz 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Günümüz dijital pazarlama dünyasında mobilin önemini ne kadar vurgulasak azdır. Eğer mobil dünyada hedef kitleyi cezbetmeye odaklanmıyorsanız, çoktan rekabetin gerisinde kalmışsınız demektir. Bu yüzden mobil pazarlama stratejisi geliştirmek çok önemli.

Mobil pazarlamaya gözü karartıp girmek ürkütücü olabilir. Teknolojik yeteneklere sahip misiniz? Bir servete mi malolacak? Bunlar öncelikli endişelerdir ama mobil pazarlama illaki pahalı bir uygulamayı piyasaya sürmek demek değildir (yüzde 99 oranında durum böyledir). Mobil pazarlama kimsenin kullanmadığı süslü uygulamalarla ilgili değildir ya da aylar içinde demode olacak trend teknolojiler ile ilgili de değildir. Mobil pazarlama, kullanıcılarınız online olduğu anda online olabilmek için her şeyi yapmakla ve markanızla karşılaştıklarında tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmekle ilgilidir. Mobil pazarlama çabalarını maksimize etmek için odaklanılması gereken 6 kilit nokta aşağıda sunulmuştur:

Mobil-optimize site

Umuyorum ki bu şimdiye kadar aşikar hale gelmiştir ama tekrarlamaktan zarar gelmez. Mobil kullanıcıların beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak için, mobil kullanım için optimize edilmiş bir web sitesine kesinlikle sahip olunmalıdır. Web sitesi deneyiminin tüm yönleri mobil cihazlarda test edilmeli ve mobil arama çubuklarının davranışlarına uyarlanmalıdır.

Bu, içerik aynı anda birden fazla şeyle uğraşan mobil kullanıcı tarafından rahatlıkla sindirilebilmeli demektir (Düşün: kısa paragraflar, numaralı listeler, kolay tıklanabilir), form alanları parmakla erişilebilir olmalı, ödeme bilgileri mümkün olduğunca otomatik dolabilmeli ve belkide en önemlisi, yükleme zamanları çok kısa olmalıdır.

Mobil-optimize eposta

Şirketinizin gönderdiği epostaların mobil cihazlarda okunabilir olması gerektiğini söylemeye bile gerek yoktur. Bu, işyerindeki kullanıcıları hedef alan B2B şirketler için bile gereklidir. İnsanların telefonlarını kullanma sebeplerinin başında eposta gelmektedir ve günümüzün modern çalışanlarının ofislerinden ayrıldıktan çok sonra bile epostalarını saat başı kontrol ettiklerini hepimiz biliyoruz.

Hepimiz günlük olarak gelen pazarlama mesajlarının istilasına uğramış durumdayız. Bir kullanıcının dikkatini çekmek oldukça zordur. Epostanızı açtırmayı başarabilirseniz, mobil cihaz uyumsuzluğu yüzünden onları kaybetme riskine neden giresiniz?

E-postalarınızın mobil uyumluluğundan emin olmak zor değildir, çoğu e-posta pazarlama hizmetleri işi kolaylaştıran taslaklar sunmaktadır. Kendi e-posta taslaklarınızı oluşturuyorsanız, metnin mobil kullanıcılara nasıl gözükeceğini hesaba katın. Masa üstü için az yer kaplayan bir paragraf mobil cihazda ekrana sığmayabilir. Mobil kullanıcılar için column layout dan takip etmesi daha kolay olan stacked layout kullanılmalıdır. CTA lerin bir fare ve parmakla kolayca tıklanabilir olması unutulmamalıdır.

Mobil-sadece sosyal kanallar

Mobil kullanıcıların e-postalarını telefonlarından kontrol etmeyi ne kadar sevdiklerini hatırlıyor musunuz? Mobil cihazlarda çok fazla zaman harcanan bir diğer konu sosyal medyadır. Bu, iyi bir sosyal medya pazarlama stratejisine sahip olmak için iyi bir sebep olmasının yanı sıra (hedef kitlen neredeyse oraya git), sadece mobil olan sosyal kanallardaki(instagram ve snapchat gibi) varlığına yatırım yapmak için de iyi bir teşviktir.

Güçlü bir sosyal mevcudiyete sahip olmak ve sosyal mecralarda markanızla ilgilenen çoğu kullanıcının bunu mobil cihazlarda yaptığının farkında olmak mobil pazarlamada başarılı olmanın anahtarıdır. Ödemeli sosyal mecralara yatırım yapmak da hedef kitleniz ne zaman ve nerede olursa olsun markanızla buluşturabilmek için gereklidir.

Mobil-spesifik ödemeli sosyal kampanyalar

Organik bir sosyal mevcudiyet önemliyse de, mobil cihazlara has ödemeli sosyal medya girişimleri de oldukça değerli olabilir. Yüksek kalite görsel ve video içerikleri sahip reklamlar Snapchat ve Instagram gibi platformlar için yaratılmalıdır ve doğru cihazda, doğru zamanda ve doğru kitleye ulaşımı sağlayabilmek için spesifik hedefleme opsiyonları kulanılmalıdır.

Bu platformlardaki reklamlar için kullanılan hedefleme opsiyonları gittikçe daha spesifik ve girift hale gelmektedir. Bu da markalara kullanıcılar bağlamında mümkün olan en yüksek yatırım geri dönüşünü elde etmeleri konusunda olanak sağlamaktadır. Eticaret markaları için, ki oralarda müşterileri doğrudan satın alma noktasına götürebilirsiniz, diğer ve benzer hesaplarla sıklıkla ilgilenen kullanıcılara reklamları sunabilme yeteneği çok değerli bir fırsattır.

Mobil-spesifik ödemeli arama kampanyaları

Mobil cihazlarda ve masa üstü cihazlarlarda arama yapanların ihtiyaçları her zaman aynı olmamaktadır. Her iki tip cihazda da markanız için değerli olduğunu düşündüğünüz anahtar kelimeleri içeren aramalar yapılabilir ama bu cihazlarda arama yapanların niyetleri ve arzu ettikleri sonuçlar arasında belirgin farklılıklar olabilir. Bu nedenle, masa üstü cihazlarda kullanılan ödemeli arama kampanyalarını olduğu gibi mobil cihazlara kopyalamak hatadır. Mobil araştırma kampanyası yürütmek için yeterli zaman harcanmalı ve mobil cihazlar için spesifik olarak tasarlanmalıdırlar.

Video, video, video

Mobil kullanıcılar videoları da çok severler. 2018’de, mobil kullanıcıların yüzde 70’i cihazlarında dijital video izliyor olacaklar. Bir pazarlama kanalı olarak, video büyümektedir ve video içerik için kullanıcı iştahı oldukça yüksektir.

Video içerik yaratmaya yatırım, içerik pazarlama perspektifinden oldukça akıllıca bir harekettir. Içerik pazarlamasına günümüzde markaların ilgisi ve yatırımı kendi markanızı farklılaştırmanızın zorlaştığı anlamına gelmektedir. Video, farklılığı göstermek için bir yoldur. Doğru yapıldığında, oldukça fazla dikkat çekebilir. Ayrıca, blogunuzu ya da diğer yazılı içeriğinizi okuma olasılığı daha yüksek olanlardan farklı olan hedef kitleye ulaştırma potansiyeline de sahiptir.

Video sadece akıllı bir içerik pazarlama hamlesi değil aynı zaman da akıllı bir mobil pazarlama girişimidir. Mobil kullanıcılar dijital videonun önemli tüketicileri olduğu için, video içeriğe yatırım yapmak çok istenen mobil kitleye ulaşma şansını arttırır.

Mobil, 2017 de tüm pazarlamacıların aklında yer almaktadır. Mobil kitlelere erişim için yollar aramak ileri görüşlü pazarlama stratejisinin temel bir odak noktasıdır. Mobil pazarlama artçı bir düşünce olamaz. Mobil pazarlama pazarlama çabalarının temel taşlarından biri olmalıdır. Site tasarımından eposta taslaklarına, yürütülen her kampanyada mobil çerçevesinde planlamalar yapılmalıdır.