Mobil Kıyamet Bugün Kopuyor!

Yayınlandığı tarih: 21 Nisan 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Google mobil dostu güncellemesi yapacağını Şubat ayından duyurmuştu. Amaç webmasterların sitelerin uyum sürecini yönetebilmesi için zaman tanımaktı.

Kısaca özetlemek gerekirse, mobil dostu güncellemesi ile özellikle mobil uyumlu sitelerin sıralamasında yükselme bekleniyor. Aşağıda merak edilen bir kaç soruya cevap aradık.

S: Google neyi değiştirecek, kim etkilenecek?

C: Bu güncelleme sadece mobil arama yapanları etkileyecek ve sadece mobil aramalarda mobil uyumlu sitelerin sıralamasını yükseltecek.

S: Masaüstü arama yapanları etkileyecek mi? Masaüstü sıralamam düşecek mi?

C: Hayır. Bu güncelleme sadece mobil arama yapanları etkileyecek, masaüstü sıralamalarda hiç bir etkisi olmayacak.

S: Peki tabletten arama yapanları etkileyecek mi?

C: Hayır, bu güncelleme sadece mobil akıllı telefonlardan arama yapanları etkileyecek, tabletleri de değil.

S: Sitem mobil uyumlu mu nasıl anlayacağım?google-mobil-uyumlu

C: Bir kaç yolu var ancak Google sitenizi mobil uyumlu olarak indeksledi ise mobil arama sonuçlarında sitenizin yanında “mobil uyumlu” etiketini görebilirsiniz. Google’ın Mobil Uyumluluk Testi ile de sitenizin uyumluluğunu test edebilirsiniz.

S: Google 2013’te de mobil sıralama algoritması yayınlamadı mı?

C: Evet yayınladılar. Ancak o sadece mobil siteye ulaşırken yaşanan ana sorunlarla ilgiliydi. Bu ise mobil kullanılabilirlik hatalarını baz alıyor.

S: İlk ne zaman böyle bir güncellemeden bahsedildi?

C: Aralık 2014’te, Google yeni bir mobil sıralama algoritması üzerinde çalıştığını duyurdu.

S: Google bu algoritma ile tüm siteyi mi inceliyor yoksa sayfa sayfa inceleyerek mi değerlendiriyor?

C: Bu algoritma sayfa sayfa inceleyecek. Eğer ki bazı sayfalarınızda mobil hatalar var, o zaman bir miktar yarar görebileceksiniz.

S: Bu algoritma zamanında mı çıkıyor yoksa gecikti mi?

C: Panda veya Penguen’in aksine, bu algoritma tam da planlandığı zamanda çıkıyor. Bazen Mobil Uyumlu etiketi arama sonuçlarında geç çıkabiliyor. Ancak Google doğru zamanlamayı baz alacak.

S: Eğer sitemi bugün mobil uyumlu yaparsam, Google ne zaman bu değişikliği kabul edecek?

C: Öncelikle Google’ın sitenizi indekslemesi gerekiyor. Önceki testler eğer herşey doğru ise bu işlemin bir kaç saatten 72 saate kadar sürebileceğini gösteriyor. Büyük sitelerin Mobil Uyumlu etiketi alması bir aydan fazla sürerse de şaşırmam. O yüzden en önemli sayfalarınızın en kısa sürede mobil uyumlu olduğundan emin olun.

S: Google’a göre yarı mobil uyumlu gibi bir durum söz konusu olabilir mi?

C: Hayır, bir web sayfası ya mobil uyumludur ya da değildir.

S: Mobil uyumlu olmayan sitelerin sıralamalarında yarın hemen bir düşüş olacak mı?

C: Hemen olacak diye birşey yok. Google, algoritmanın etkisinin bir kaç hafta alacağını söyledi. Kısacası değişikliği bir kaç günden bir kaç haftaya kadar hissedemeyebilirsiniz.

S: Etki tamamlandıktan sonra benim mobil uyumlu olmayan sitem ne kadar kötü etkilenecek?

C: Açıkçası, şu anda bu ne kadar olacak bilinmiyor. Bize söylenen Panda veya Penguen’den daha etkili olacağı. Buna dayanarak arama sonuçlarının %11’den daha fazlasının etkileneceğini söyleyebiliriz.

S: Site hızı ile ilgili durum nedir? Eğer ki masaüstü sitem hızlı, ancak mobil sitem yavaş. Ozaman negatif bir etki görecek miyim?

C: Şu an için böyle bir durum yok. Bazı masaüstü veriler hala mobil sıralamayı etkileyecek. Yani mobil site yavaş olsa da masaüstü sitenin hızlı olması nedeniyle sıralaması olumlu etkilenecek.

S: Büyük markalar veya mobil aramalarda en alakalı sonuçlar da etkilenecek mi?

C: Pek değil. Büyük bir marka mobil uyumlu olmasa da, mobil arama yapanlar o markayı görmek istediği için yine ilk sırada çıkacak. Ana kriter olarak alakalılık düzeyi hala daha önemli. Örneğin arçelik mobil uyumlu değil ve mobilden arçelik diye aranıyor. Arçelik yine birinci sırada çıkacak.

S: Bu algoritma Adwords reklamlarını etkileyecek mi?

C: Hayır, bu algoritma sadece organik arama sonuçlarını etkileyecek. Adwords kendine has mobil faktörleri var ancak bununla alakalı değil.

İLETİŞİME GEÇİN

Mobil Uyumlu Bir Web Sitesine Hemen Sahip Olmak İçin