Optimum Web Tasarımı İçin Önce Hedef Kitle Yaklaşımı

Yayınlandığı tarih: 2 Mart 2018 Yazar: Kategori: Genel 1 Yorum

Bir web sitesi, sizin, şirketinizin ve anlaştığınız web tasarım şirketinin ortaklaşa çalışması sonucu inşa edilir. Şüphesiz ki, projeye katılan herkes, web sitesine, etkili bir ilk izlenim yaratabilmek ve ziyaretçileri arzulanan aksiyonları almaya ikna edebilmek için proje süresince katkıda bulunmaya çalışır.

Ancak, her kafadan farklı bir ses çıkması sonucunda, web sayfası tasarımı ilkeleri üzerinde fikir birliği sağlayıp projeyi ilerletmek sıkıntılı olabilir. Fikir birliği sağlamayı kolaylaştırmak için yapılabilecek şeylerden birisi, proje ekibinin şirketinizin hedef kitlesini belirlemesine proje başlangıcında olanak tanımanızdır. Bu insanlar arama motoruna girdiklerinde, sizin sitenizi bulmasını istediğiniz (ürün ve hizmetlerinize ihtiyaç duyan) insanlardır ve bir gün ürün ve hizmetlerinizi satın alacaklardır.

Sonraki web tasarım projenize başlamadan önce, hedef kitlenizi iyi tahlil edip anladığınızdan emin olun ki, siz ve web tasarım ekibiniz web projesiyle ilgili kararları önceden belirlenmiş bir pazar segmenti desteği de alabilsin ve böylece proje sonunda yüksek performanslı bir web sitesine sahip olun.

Web Siteniz Neden Hedef Kitleniz Akılda Tutularak Yapılmalıdır?

İşletmenizin hedef pazarını anladığınız zaman (demografik bilgilerinden, hobilerine, kullandıkları cihaz tiplerine ve motivasyonlarına kadar), hedef kitlenizin değerlerini yansıtan ve onları markanızın temel güçlü yanlarıyla uyumlaştıran bir web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.

Aksine, hedef kitlenizin tercihleri hakkında bir bilginiz yok ise, kimlerden oluştuğu belli olmayan bir kitleye cazip gelecek bir web sitesi yapmak için çok değerli zamanınızı ve paranızı boşa harcıyorsunuz demektir. Hedef kitlenize uygun web sitesi tasarım kararları aldığınızda, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılayabilmenizin yanı sıra web sitenizi işleteme hedefleriniz doğrultusunda en etkin şekilde çalışmaya itersiniz.

Hedef kitleyi tanımlamak web siteniz ve genel olarak şirketiniz için çok önemlidir çünkü:

 1. İş yapmanızın olası olduğu kişilerle iletişim kurmak ve onlara erişmek için stratejik bir yaklaşım benimser
 2. Potansiyel müşterilerin ihtiyaç ve tercihlerinin karşılanması hususunda, pazarlama çabalarınıza yardımcı olur
 3. Web sitesi pazarlama bütçenizi etkin kullandığınız konusunda emin olmanızı sağlar
 4. Lead artırmaya yardım eder
 5. Pazarda nişler oluşturur
Optimum Web Tasarım İçin Hedef Kitle

Optimum Web Tasarım İçin Hedef Kitle

Bir Web Tasarım Projesinde Hedef Pazarınızı Unuttuğunuzda Ne Olur?

Web projeniz için hedef kitlenizi belirlemiş olsanız bile, süreçte, seçenek çokluğundan ve müşteri ile web tasarım ajansı arasındaki iletişim kopukluklarından dolayı, hedef kitle odağını kaybedilebilir ve tasarım kararları hedef kitle özellikleri yerine kişisel tercihlere dayalı olarak alınabilir.

Bu sıklıkla yaşanan bir sorundur. Projede yer alan tüm taraflar bunun farkında olmalıdır. Böylelikle, tasarlanıp yayına alınacak web sitesi, hedef kitlenin tercihleri hiç bir zaman akıldan çıkarılmadan yapılabilir ve proje başında herkesin uzlaştığı hedefler gerçekleştirilebilir.

Hedef Kitlenizin Hesaba Katması Gereken Tasarım Elementleri

Web siteniz, hem mevcut hem de potansiyel müşterilerinizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamalıdır. Ayrıca, ana hedef kitleniz, genel kullanıcı kolaylığı ve yaratıcı içerik bakımından web sitenizden bazı faydalar sağlamalıdır.

Gelecek web sitesi tasarım projenize başlarken, hedef kitlenizin online bilgiyi nasıl tükettiği, nasıl arama yaptığı ve web sitelerini nasıl kullandığı gibi konulardaki araştırmalara dayanarak kararlar aldığınızdan emin olun.

Web tasarım projeniz boyunca, hedef kitlenizin web tasarımın aşağıdaki boyutları ile ilgili olarak farkındalığını ve eğilimini dikkate alın.

 1. Navigasyon menüleri
 2. Renk seçimi
 3. Font ölçüleri
 4. Çeşitli web sitesi elementlerinin organizasyonu ve yerleştirilmesi
 5. Fotoğraflar, infografikler ve diğer grafikle gösterilen veri
 6. İçeriğinizde yansıtılan ses ve CTA düğmeleri
 7. İçerik genişliği

Hem Tasarımcılar Hem de Müşteriler İçin İpuçlarıyla Hedef Kitle Odağını Sürdür

Web tasarım sürecindeki rolünüze bakılmaksızın, kendi tasarım tercihlerinizi projeden mümkün olduğunca ayrı tutmanız çok önemlidir. Web sitesi, sizin tarafınızdan değil hedef kitleniz tarafından kullanılmak içindir. Hedef kitle odağını korumak için bazı öneriler:

Hedef Kitle İhtiyaçlarını Önceliklendirmeleri için Web Tasarımcılara Bazı Hatırlatmalar

Web tasarımcılar, en iyi uygulamaları ve hedef kitle ihtiyaçlarını akılda tutarak kararları alırken; müşterilere, web inşa süreci boyunca rehber olmalıdırlar. Bir tasarımcı şunları yapmamalıdır:

 1. Kendi uçuk fikirleriyle kafasına göre hareket etme
 2. Yenilikçi tasarım konseptleriyle müşteriyi etkilemek için aşırı çabalama
 3. Kendi tasarım portföyünü yüceltme

Hedef Kitle İhtiyaçlarını Önceliklendirmek İçin Müşterilere Hatırlatmalar

Şirketinizin web tasarım projesini yönetirken, kendi tasarım tercihlerinizin cazibesine kapılabilir ve bazı paydaşları etkilemeye çalışabilirsiniz. Müşteriler aşağıdakileri yapmamalıdır:

 1. Tasarım konseptlerini ilgililerle(şirket sahibi, pazarlama ekibi, yönetim kurulu) birlikte değerlendirmek için son ana kadar beklemeyin.
 2. Her muhteşem fikri projeye dahil etmeye çalışmayın.
 3. Tasarımcınızın web tasarım sektöründeki uzmanlığını ve tecrübesini unutmayın.

İyi Web Sayfası Tasarımı ile Hedef Kitlenizin İhtiyaçları Arasındaki Boşluğun Kapatılması

Web sitenizin tasarımı ile ilgili en önemli insanlar web sitenizi bulup, temasa geçip şirketiniz ile ilgili bilgi sahibi olmak isteyecek insanlardır. Hedef kitlenizi tüm web projeniz boyunca ana önceliğiniz yapmak, proje sonunda elde ettiğiniz ürünün bir amacı olmasını sağlayacak ve projenizin hedeflerine ulaşmasına yardımcı olacaktır.

Yetenekli bir web tasarımcı ile çalıştığınızda, BULROG gibi, web tasarım sürecini en az stresle ve rahatlıkla geçirmenizin yanında, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını karşılayacak ve kullanıcıların kullanmaktan keyif alacağı bir web siteye sahip olacaksınız.