Patronunuzun SEO ile İlgili Bilmesi Gereken 7 Şey

Yayınlandığı tarih: 22 Şubat 2018 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Çevrimiçi (Online) pazarlama profesyonel bir spor dalı olsaydı, SEO bu oyunun kitabı olurdu. Net bir strateji olmaksızın, takımınızı sahaya süremezsiniz. Bir dijital pazarlama uzmanı, arama motoru optimizasyonu kelimelerini duyduğunda, ağzından ilk dökülenler, ne zaman, nerede ve ne kadar? olmaktadır. SEO online reklamda olmazsa olmaz olarak kabul edilir. Şirketler söz konusu olduğunda, esas olan karlılıktır ve patronunuz SEO uygulamalarına başlamadan önce bazı cevaplara ihtiyaç duyabilir. Seo hakkında bilinmesi gerekenler listesi aşağıda.

  1. Şart mıdır?

Şu ana kadar net olmadıysa, evet şarttır. Online pazara girmek istiyorsanız, SEO şarttır. Harika bir içeriği olan iyi bir web sitesi yaptırmak başlangıçtır ama arama motorları algoritmalarını hesaba katmadığınızda, tüm çabalarınız fark edilemediği için boşa gidecektir. Web’te görünür olmak istiyorsanız, SEO’ya ihtiyacınız vardır. SEO hakkında bilinmesi gerekenler listesinin ilk maddesi bu ve en önemlisi.

  1. Düşük Maliyetli mi?

İyi bir SEO stratejisi için maliyetleri hesaplamak zordur çünkü fiyatlama değişkenlik gösterir. Kime gittiğinize ve gösterdikleri çabanın yoğunluğuna ve kalitesine göre değişir. Iyi haber, PPC reklam, sosyal medya pazarlama ve lead satın almalar gibi online pazarlamanın diğer türlerine kıyasla, SEO yatırım getiri oranı en iyi olan araçtır.

  1. Yatırım Getiri Oranı Nedir?

SEO yatırım getiri oranını belirlemek için birkaç ölçek vardır. Organik web sitesi trafiği, arama motoru sıralamaları ve girişler büyük üçlü olarak adlandırılır. Bu ölçekler, SEO stratejinizin etkinliğini değerlendirmede önemli göstergelerdir. Iyi SEO, daha fazla trafik, daha iyi sıralama ve daha fazla tavsiye demektir.

  1. Kısa Dönemli Strateji Mi yoksa Uzun Dönemli Strateji Mi?

SEO işine girecekseniz, uzun dönemli olmak zorundadır. Şirket sahibinin bunun tek defalık bir taktik olmadığını anlaması önemlidir. İyi SEO’nun sonuçlarının ortaya çıkması, haftalardan aylara kadar uzanabilir ama doğru yapılırsa, uzun dönemli sabit getiriler elde edebilirsiniz.

  1. SEO’nun Farklı Türleri Nelerdir?

Şirketler hem sayfa üzerinde hem de sayfa dışında SEO yapabilirler. Sayfa üzeri SEO örnekleri meta tag, anahtar kelimeler ve tarifleri içerirken, sayfa dışı SEO, backlink gibi uygulamaları içerir. Sayfa üzeri ya da dışı, tüm iyi SEO uygulamaları mobili dikkate alırlar.

Temel konulara ilave olarak, SEO coğrafi açıdan yakın çevre SEO, ulusal SEO ve dünya çapında SEO olarak ayrılır. Böylelikle çevrimiçi kampanyalarınız yerelden küresele kadar uzanabilmektedir. Hangi tip SEO’ya ihtiyacınız olduğu işletmenizin çapına ve hedef kitlesine bağlıdır.

  1. Çevrim Dışı Satışları Etkiler mi?

2017 Webvisible/Nielsen çalışması sonuçlarına göre, tüketicilerin %88’i yerel işletmeleri bulmak için interneti kullanır. Akıllı telefonlar ve ilgili uygulamalarının popülaritesi de gittikçe artmaktadır. Dolayısıyla, çevrim içi pazarlama faaliyetlerinin çevrim dışı satışlar üzerinde büyük etki yapacağına emin olabilirsiniz.

  1. Nereden Başlamalıyız?

Yukarıda anlatılanları anlayıp, ikna olduysanız, cevaplamanız gereken ilk sorular, işinizin çapı, mevcut altyapınız ve pazarlama bütçenizdir. SEO yetenekli bir şirket içi ekiple yapılabilir ya da profesyonel bir ajansla çalışılabilir.

Seo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Seo Hakkında Bilinmesi Gerekenler