Sosyal Medya Yönetiminde Yapılan 4 Hata

Yayınlandığı tarih: 7 Mayıs 2015 Yazar: Kategori: Genel, İpuçları 0 Yorum

İnternet üzerinde pazarlamanın en ucuz (hatta bedavaya bile yapabilirsiniz) ve en etkili yolu sosyal ağlar. Günümüzde sosyal ağlardan uzak bir işletmenin kazanç elde etmesi çok zor. Çünkü insanlar artık sosyal ağlarda geziyor, sosyal ağlarda yiyor, sosyal ağlarda içiyor. Tabii sosyal ağların bu duruma gelmesinin en büyük sebebi daha önce bahsettiğimiz gibi insanların elinden düşürmediği akıllı telefonlar, yatarken bile baş ucumuzdalar.

Peki sosyal medya nasıl yönetilmelidir? Sosyal medya yönetilirken işletmeler hangi konularda yanlış yapıyor, hangi konularda eksik kalıyor? Gözlemlerime göre sosyal medyadan verim alamayan işletmelerin 4 büyük hatası ve eksiği var. Bu hata ve eksikleri daha detaylı inceleyelim…

Hedef Kitlenizi Seçtiniz Mi?

Hizmetinizi kime satmaya çalışıyorsunuz? Bay, bayan, yaşlı veya genç ilk olarak hedef kitlenizi belirlemelisiniz. Bu sayede hedef kitlenize göre reklam çalışmalarınızı yönlendirebilir ve hedef kitlenizin daha çok takıldığı sayfalara paylaşımlarınızı yapabilirsiniz. Sosyal medya sayfanızda yaptığınız paylaşımlar insanlarla birebir iletişim kurar, bu paylaşımlarda insanlara hitap şekliniz çok önemlidir. Belirlediğiniz hedef kitleye göre kendinize sabit bir hitap şekli belirlemelisiniz. İnsanlarla aranızda belli bir mesafe korunmalı ancak çok kurumsal veya soğuk bir dille paylaşımlar yapılmamalıdır. Paylaşımlarınızı yaparken kullandığınız kelimeler hem düzgün bir Türkçe ile yazılmalı hem de insanlara sıcak gelmelidir. İnsanlara firmanızı ve personellerinizi tanıtan paylaşımlarda da bulunmalısınız. Unutmayın insanlar tanıdıkları insanlara daha fazla güvenirler. İnsanlara onlardan biri olduğunuzu kanıtlamalısınız. Bu tür paylaşımlar yaptıktan sonra sitenizde gözle görülür bir artış meydana gelecektir.

 Hızlı Geri Dönüşün Sağlanmaması

Yaptığınız paylaşımlara insanlar olumlu veya olumsuz bir çok yorum yazabilir, soru sorabilir yada şikayette bulunabilirler. Bu yorumlara veya şikayetlere hızlı bir şekilde geri dönüş sağlamalısınız ve geri dönüşü sosyal medya yöneticiniz değil verdiğiniz hizmeti bilen tanıyan biri yapmalıdır. Herhangi bir soruya işi bilen birinin cevap vermesi insanları daha çok tatmin edecektir. Gelen yorumlara, sorulara veya şikayetlere cevabınızı çok samimi bir çekil de vermelisiniz. İnsanlar yorumuna cevap veren kişinin de kendi gibi bir insan olduğunu anlamalıdır.

 Gündemden Uzaklaşmamak

Sosyal medyada hizmetlerimiz haricinde de paylaşımlarda bulunmalıyız. Mesela o günün anlam ve önemini anlatan bir paylaşım yapmak veya o gün yaşanan herhangi bir olayla ilgili paylaşımda bulunmak firmanızı insanların gözünde duyarlı bir insanmış gibi gösterebilir. Etrafımızdaki yaşanan olaylara duyarsız kalmamamız bizi daha samimi ve daha güvenilir bir firma haline getirecektir. Bu sayede takipçi sayımızda büyük artışlar meydana gelecektir. Ayrıca bu durumda insanlara bizde sizden biriyiz demenin başka bir yoludur.

 Kopya ve Yapmacık Paylaşımlarda Bulunmak

Unutmayın paylaşımlarınız sizi anlatıyor. Paylaşımlarınızı yaparken kendinizi o paylaşıma yansıtmalısınız bir başkasının paylaşımlarını kopyalayıp sayfanızda paylaşmanın size hiçbir yararı olmayacaktır. Paylaşımlarınızı kendiniz hazırlamalısınız ve paylaşımlarınızda kendinizden ve çalışanlarınızdan bahsetmeyi ihmal etmemelisiniz. Paylaşımlarınızla karşılıklı güven ortamı oluşturmalısınız takipçilerinizi bu sayede elinizde tutabilirsiniz. Başka sayfaları taklit etmeye başladığınız an takipçilerinizin de düştüğünü fark edeceksiniz.

Bu 4 maddede başarı sağlanırsa sosyal ağlar sayesinde hedef kitlenize en iyi şekilde ulaşabilir ve kazancınızı kat kat artırabilirsiniz. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim gibi insanlar size gelmiyorsa siz onlara ulaşmalısınız ve bunun en basit yolu sosyal ağlar 😉