Tumblr; Sosyal Pazarlama ve Optimizasyon Aracı

Yayınlandığı tarih: 18 Temmuz 2016 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Çağımızda online satış yapan İnternet sitelerinin en büyük gelir kaynakları sosyal platformlardır. Sosyal platformların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu sosyal medya platformlarından biri de Tumblr’dır.

Tumblr; bazı sosyal paylaşım sitelerinin (Facebook ve Twitter) arkasında kalan, e-ticaret için kendinizi çok iyi şekilde tanıtabileceğiniz bir sosyal medya platformudur. SEO‘ya da büyük etki etmektedir.

Tumblr’ı kullanmanız için birçok sebep vardır. Geçen senenin istatistiklerini bakarsak fark edebiliriz.

1. Üyelerin %54’ünü kadınlardan oluşur.
2. Üyelerin yarısı 25 yaş altıdır.
3. İçerisinde 140 milyon blog bulunmaktadır.
4. Araştırmalara göre en fazla üye trafiğini olan 28. site.
5. Aylık üye girişi sayısı 300 milyon.

Yukarıda gördüğünüz üzere sayılır göz alıcı. Tumblr, WordPress ile birlikte dünyanın en büyük blog platformudur. Sanal alemin %15’ini oluşturur.

Tumblr. Google’ın Youtube’u almasından sonra en yüksek fiyata satılan ikinci İnternet sitesidir. Yukarıda anlattıklarımızın farkında olan profesyonel şirketler artık Tumblr üzerinde yer almaya başladı, şuanda Tumblr da binlerce büyük firma yer almaktadır.

Sitenin kullanıcılarına göre Tumblr, Facebook ve WordPress karışımı bir sitedir. Facebook’un beğeni ve paylaşım özelliklerine sahipken WordPress’in blog özelliğine sahiptir. Bu özellikler nedeniyle insanlar Tumblr’da saatlerce vakit geçirebiliyorlar.

Tumblr’ın ne yararı vardır?

Dofollow bağlantı: Tumblr aracılığı ile gelen linkler, diğer sosyal paylaşım ağlarına göre dofollowdur. İnternet sitenize Tumblr aracılığı ile link verebilir ve yüz binlerce bloga erişerek dofollow link kazanırsınız. Örnek olarak dofollow içeren yazınız 200 defa paylaşım aldıysa, 200 dofollow link kazanırsınız.

Facebookta blog özelliğinin olmaması ve Google+’da hızlı bloglamanın olmaması yüzünden daha geniş kitlelere ulaşmak için Tumblr’i deneyebilirsiniz.

Büyük içerik keşfi: Google Trends’de en fazla kullanılan sözcükleri tespit etmek basittir ancak aynı şeyi blog siteleri içerisinde yapamazsınız. Tumblr, hashtaglar aracılığı ile en fazla kullanılan sözcükleri, en fazla tıklanan konuları, göz alıcı resimleri ve en fazla okunan yazıları size buluyor. Ve yine Hashtag aracılığı ile kendi blog sayfanıza bir anda binlerce insan çekebiliyorsunuz. Daha sonra en fazla kullanılan etiket ve sözcüklere göre konular paylaşarak, ziyaretçilerinizi ve reblogları yükseltebilirsiniz. Facebook ve Twitter’ın aksine Tumblr’da kısa sürede kendi kitlenizi oluşturabilirsiniz.

İçerin Deneme: Denemelerinizi Tumblr üzerinden yapabilirsiniz. Örnek olarak herhangi bir işe atılacak firma veya kişinin, Tumblr aracılığı ile ürününe ilgiyi ölçebilir. Kopya olmayan bir resim oluşturarak Tumblr’de paylaşın bu sizin popülerliğinizi artıracaktır. Tumblr’dan kazandığınız gözlem ve deneyimlerinizi ise başka ortamlarda paylaşabilirsiniz.

Mikro Siteler: Paravan blog tarzında bir site hazırlamak çok kolaydır. WordPress veya diğer blog oluşturma sayfaları yerine, hızlı, yüksek kullanıcı sayısı olan ve çabucak tanınmanızı sağlayan Tumblr’ı kullanmak daha mantıklıdır. Basit ve hemen alacağımız Tumblr blogu pageranklı birinci güncellemede 2 olabilmektedir. Bu yöntem bağlantı inşası için mükemmeldir.

Marka Bilinirliği: Diğer paylaşım ağlarında insanlar tarafından nefret edilen reklamlar, Tumblr sayesinde sevilebilir hale gelmektedir. Reklamlar Tumblr’da çok geniş kitlelere yayılıyor ve insanların gözünün içine sokulmuyor sadece sitenin ilgi çeken herhangi bir yerine yerleştiriliyor. Markanızı tanıtmanızın en kolay yollarından biridir.
Bunların gerçekleşebilmesini istiyorsanız içeriğinizin iyi ve göz alıcı olması gerekir. Aşağıda Tumblr içeriklerinin ne tarzda olabileceğine dair fikirler vardır.

Memes: Kişi kendisini yada bir objeyi kullanarak tanınma şeklidir. Kendi resimlerini çekip üstüne ilgi çekici yazılar yazarak paylaşımlar yaparlar ve kendilerini tanıtmaya çalışırlar, genel olarak bayan kullanıcıların kendilerini tanıtma yöntemlerinden biridir. Bunun haricinde, insanları güldüren ve paylaşmalarını sağlayan karikatürler sayesinde de reklamlar yapılmaktadır. Sıkı çalışarak Memes ile büyük projelere imza atabilirsiniz.

Fotoğraflar: Günümüzde herkes de üst düzey resimler çekebilen telefonlar mevcut. Tatlı, ilgi çeken, göz kamaştıran, estetik resimler çekerek kişilerin ilgisini ve beğenisini kazanmaya çalışın. Retrica tarzı mobil uygulamalar size yardımcı olabilir.

Tırnaklar: Çok değişik ve şaşırtıcı pazarlama yöntemlerinden biridir. Herhangi bir resmin üstüne tırnak işareti içerisinde sözler yazın. İnsanların bu tür resimleri daha çok paylaştığı tespit edilmiştir. Sadece ilham kaynağı olabilecek bir görsel ve insanların duygularını tetikleyecek bir cümle yeterli olur.

Hareketli Görseller (GIF resimleri): Tumblr’in gelişmesinde ve tercih edilmesindeki en büyük sebeplerden biridir. Hareketli resimler Tumblr kullanan insanların çok fazla ilgisini çekmekte ve paylaşılmaktadır. Örnek olarak aynı görselleri olan iki blogunuz olduğunu düşünün ancak bir blog sadece düz resimlerden diğer blogsa sadece hareketli resimlerden oluşmaktadır. Bir süre sonra hareketli resimlerin olduğu blogun çok daha fazla kullanıcının dikkatini çektiğini tespit ediceksiniz ve pagerank etkenine çok yüksek katkıda bulunmaktadır. Bu tür bloglara bakıp insanlar tarafından ne kadar fazla takip edildiğini kendi gözlerinizle de görebilirsiniz.
Yani söyleyeceğimiz Tumblr sanal alemin ve sosyal paylaşım sitelerinin yeni lideri olma yolundadır ve şuanda e-ticaret işiyle uğraşan site sahipleri tarafından çok fazla keşfedilmemiş bir sitedir. Diğer sitelere göre daha çok resim tabanlı olan Tumblr müşterilerinizin geri dönüşünü artıracaktır. Ayrıca SEO konusunda da çok büyük katkısı vardır. Tumblr üzerinden insanlara rahatlıkla erişebilirsiniz.