İnternet’te Rekabetin Yoğun Olduğu Sektörlerde Nasıl İş Yapabiliriz?

Yayınlandığı tarih: 28 Nisan 2016 Yazar: Kategori: İpuçları 0 Yorum

Bir çok büyük firma İnternet’e tonlarca para dökerek rakiplerinden bir adım önde olmaya çalışıyor. Sektörünün zirvesine çıkmak için çeşitli kampanyalar, indirimler ve sürekli yeni şeyler deniyor. Peki biz bu rekabetin yoğun olduğu, büyük firmaların başı çektiği sektörlerde nasıl ayakta kalabiliriz? Kolay bir iş olmayacağı kesin, ki zaten ülkemizde para kazanmanın zor bir iş olduğunu düşünürsek bir de üstüne büyük firmaların rekabeti binince iş daha da zorlaşıyor. Ancak imkansız değil.

Onların önüne geçmek neredeyse imkansız olsa da büyük firmaların birbirleriyle kıyasıya yarıştığı sektörlerden kendimize pay çıkarabiliriz.

Mesela İnternet üzerinden ayakkabı satışı yapan bir e-ticaret sitenizin olduğunu varsayalım. Ayakkabı İnternet üzerinde rekabetin çok yüksek olduğu bir sektör. İnternet’ten bir şeyler satın almak deyince insanların aklına direkt hepsiburada.com, sahibinden.com, gittigidiyor.com gibi İnternet üzerinden satışın ağababaları olan bu gibi siteler geliyor. Tabi bunlar ayakkabı üzerine değil, hemen hemen her türde ürün satışı yapan siteler.

Sadece İnternet’ten ayakkabı satışına yönelen firmalara bakacak olursak o sektörün başını da flo.com.tr, deichmann.com, ayakkabidunyasi.com.tr gibi tanınmış ve büyük firmalar çekiyor.

Ayakkabı sektöründen örnek verdim, ancak günümüzde herkes köşesini kapmış durumda. Her sektörün bir ağababası, bir lideri var. Büyük firmalar azıcık yükselişe geçen firmaları batırmak için bir çok kampanyaya, indirime başvuruyor. Peki yeni kurulan bir firma bu kadar büyük firmalar arasında nasıl ayakta kalacak?

Tabi ki ayakkabı sektörü veya başka bilmediğim bir sektör hakkında örnek veremem ancak kendi sektörüm olan Web tasarım sektöründen vereceğim örnek, diğer sektörlere de uygun olacaktır.

Biz 4 yıl önce bu sektöre giriş yaptığımızda yaklaşık 10-15 yıllık tuzu kuru büyük firmalardan pay koparacağımızı düşünerek bu işe başladık ve farkımızı yansıtacak, sektörde bulunmayan veya az kullanılan bir şeyin üstüne yoğunlaşmamız gerektiğini düşündük.

İnternet’ten müşteri kazanmanın en iyi yolunun Google ve sosyal medya olduğunu biliyoruz. İzmir’de bulunan bir Web tasarım ajansı olduğumuz için “İzmir Web Tasarım” kelimesine yüklenmemiz gerektiğini ve Google’da yükselmek zorunda olduğumuzu biliyorduk. Ancak İzmir Web Tasarım kelimesinde yine ayakkabı ve e-ticarette olduğu gibi birçok büyük firmayla karşılaştık. Tabii yeni kurulan ve onlar kadar kaynağa sahip olmayan bir firma olduğumuz için hiç o kelimede onlarla rekabete girmedik ve yukarıda da söylediğim gibi sektörde olmayan veya az bulunan bir şeyin üzerine yoğunlaştık.

Sektöre ilk girdiğimizde hemen hemen hiç bir Web tasarım ajansının sağlamadığı bir hizmeti firmalara sağlamaya başladık: Mobil uyumu Web sitesi. Mobil uyumlu Web sitesi ve İzmir’de Mobil uyumlu Web sitesi sloganıyla birkaç yılda 300’e yakın firmanın Web sitesini ve İnternet üzerindeki imajlarını tasarladık. Bir şekilde o büyük firmalar arasından sıyrılıp sektörden kendimize pay kopardık. Şimdilerde ise sektördeki payımızı çoğaltmak adına çalışmalar yapmaktayız.

Yani yoğun bir sektörde iş yapıyorsanız ve rakipleriniz geçilecek gibi değilse bakış açınızı değiştirerek daha detaylı bir yol bulun. Örnek olarak ayakkabı satışı değil de İzmir’de ayakkabı satışı gibi kelime gruplarıyla ulaşacağınız kitleyi daraltın ki insanlar tarafından bulunmanız kolaylaşsın. Bu şekilde gitgide büyüyebilir, sektörde kendinize pay bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Yönetiminin Önemi

Sektörden diğer bir pay çıkarma yöntemi ise sıcak ve samimi bir sosyal medya yönetimidir.

Web sitelerine Google’dan sonra en çok trafik sosyal medya mecralarından gelmektedir. Bu sebeple firmanızın sosyal medya hesapları kesinlikle olmalı ve bu hesaplar güncel tutulmalıdır.

Büyük firmaların sosyal medya hesaplarına dikkat ederseniz soğuk bir yönetim şeklinin olduğunu görürsünüz. Bir çok insanda karşılarındakinin gerçek insan olduğu düşüncesini sağlayamazlar. Paylaşımlarına gelen yorumlara ve atılan mesajlara genel olarak cevap vermezler.

Siz insanlara onlara satış yapan firmanın gerçek bir insan olduğu hissini yaratmalısınız. Sanki tanıdıklarından alışveriş yapıyormuş hissi yaşayan insanlar sizden tekrar alışveriş yapacaklardır. Samimi sıcak paylaşımlar yapmalı, yapılan paylaşımlara samimi bir dille cevap vermeli ve atılan mesajlara en kısa sürede yanıt vermelisiniz. Yani sosyal medya hesabınıza giren yorum yapan birine sanki dükkanınıza gelmiş hissi yaratmalısınız.

Yapacağınız paylaşımları hashtagler koymalısınız, bu sayede ulaşacağı insan sayısı daha fazla olacaktır.

Web Sitesi Tasarımının Önemi

Kendinizi bir dükkana girmiş bir müşteriymiş gibi düşünün, içeri girdiniz ve etraf darmadağın, yerler pislik içerisinde, sanki günlerdir temizlik yapılmamış gibi. O dükkana güvenip alışveriş yapar mıydınız? Bence yapmazdınız. Web sitenizin tasarımını aynı dükkanınız, iş yeriniz gibi düşünün. İlk girişte insanı etkileyen, temiz, sade bir tasarımla insanlara güven verin. Sitenize giren birisi siteniz içerisinde kaybolmasın veya girer girmez bu ne biçim bir site deyip geri çıkmasın. Çünkü sektörde rekabet çok fazla sizin dışınızda tercih edebileceği çok fazla firma var. Neden sahibinden.com gibi insanların çok fazla tercih ettiği bir siteden alışveriş yapmasın da sizden alışveriş yapsın? Bu sorunun cevabını ise sade bir Web sitesiyle verebilirsiniz. Web sitenizi kullanışsız bulan biri değil sizden alışveriş yapmak, sosyal medya hesaplarınızı bile beğenmeyecektir.

Unutmayın yeni kurulan bir firmaya en hızlı şekilde iş getirecek ve insanlara tanıtacak yol İnternet’tir. Rekabetin kıran kırana geçtiği, iyi ve çalışkan olanın kazandığı İnternet.