Web Sitesi SEO Anahtar Performans Göstergeleri Nasıl Tespit Edilir ve Ölçülür?

Yayınlandığı tarih: 11 Kasım 2017 Yazar: Kategori: İpuçları 0 Yorum

Tıpkı web sitesi etkinliğinin ölçümünde olduğu gibi web sitesi SEO çalışmalarınızın ölçümü de son derece önemlidir. SEO fizik gibi çok keskin kuralları olan bir bilim olmadığı için, sürekli deneme gerektirir. Ölçebilirseniz, geliştirebilirsiniz.

PAZARLAMA İPUCU 1

Yaygın fikrin aksine, SEO keskin bir bilim değildir. Geliştirmeler yapmak için, sürekli denemelisiniz ve stratejinizde ayarlamalar yapmalısınız.

Aşağıdaki SEO göstergelerini en azından ayda 1 kez ölçmeli ve analiz etmelisiniz. Google Analytics bu bilgiyi izlemenizde size yardımcı olabilir.

Organik aramalarla gerçekleşen ziyaretler

Arama motorları vasıtasıyla kaç tane ziyaretçi aldığınızı merak ediyor musunuz? Önemli anahtar kelimelerden aramalar alıp almadığınızı biliyor musunuz? Geçen aya göre rakamları kıyaslayabiliyor musunuz? Artıyor mu, azalıyor mu yoksa aynı mı? Google Analytics’te bu sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Anahtar kelimeler

Hangi anahtar kelimeler en çok trafiğin web sitenize gelmesini sağlamıştır? İzlenim ve tıklama sayılarını kıyasla ve ortaya çıkan CTR (Tıklamaya geçiş oranı). Bu anahtar kelimeler için pozisyonlarınız nedir? Tespit edebileceğiniz beklenmeyen anahtar kelime ya da trendler var mı? Mevcut pozisyonları optimize edip geliştirebilir misiniz ya da henüz keşfettiğiniz yeni iyi anahtar kelimelerden para kazanabilir misiniz? Google Analytics’ten bulabilirsiniz.

PAZARLAMA İPUCU 2

Hangi anahtar kelimelerin web sitenize en çok trafiği sağladığını öğrenmek için Google Analytics kullanın.

Kelime Başına Dönüşüm

Bu gösterge hangi anahtar kelimelerin dönüşüme yol açtığını ortaya koyar. Bu göstergeyi Google Analytics’te görebilirsiniz. Google’ın 2011 de yaptığı değişiklik nedeniyle bazı kelimeler için sonuç alamayabilirsiniz.

Açılış Sayfaları

Web sitenizde hangi sayfaların sıklıkla erişildiğini biliyor musunuz? Google Analytics’ten öğrenebilirsiniz.

Web sitesi seo çalışmaları hakkında kısaca bilgiler verdik. Daha fazlası için buraya tıklayarak ajansımızla iletişime geçebilirsiniz.