Bir Web Sitesi Kartvizitten Daha Fazlasıdır

Yayınlandığı tarih: 9 Kasım 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Sıklıkla karşılaştığımız bir konu, bir “web sitesi“nin kartvizitten fazlası olmadığıdır. Şirket isminize sahip bir başka online sayfa, biraz bilgi ve adresin olduğu bir alan online dünyada. Sitenizde daha fazla bilgi olmasa bile, siteniz pek çok kullanımı olan en güçlü pazarlama aracınızdır.

“Web tasarımı sadece hoş taslaklardan ibaret değildir. Işiniz arka planındaki pazarlama mücadelesini anlamayla ilgilidir.” 

Bir işle herhangi bir etkileşime gireceğiniz zaman, nereye gidip o işle ilgili daha fazla bilgi sahibi oluyorsunuz? Maalesef çoğu işletme, web sitesinin sağladığı değeri hala anlamamaktadır. Nerdeyse herkesin online etkileşim kurduğu bir dünyada, siz de orada olmak zorundasınız. Yoksa, diğer alternatifler ve rakipleriniz size yok eder.

Bir şirket web sitesini optimize ederek ne gibi faydalar sağlayabilir bir göz atalım.

Hedef kitlenizin ihtiyaç duyduğu bilgiyi sağlama

Hangi sektörde olursanız olun, işiniz ne olursa olsun, belirli hedef ve sıkıntıları olan bir kitleniz var. Kitlenizin özellikleri ile ilgili mutlaka düşünmüşsünüzdür (ne yaptıkları, demografik özellikleri vs). Büyük olasılıkla da bilgi arayışlarını ve sorunlarına çözüm arayışlarını internet üzerinden yapmaktadırlar. Sizin web siteniz tam bu noktada önem kazanıyor.

Sorunlarına tam olarak nasıl çözüm üretiyorsunuz? Sektördeki konulara, bloglar, ürün demoları gösterimi ve videolar yaparak değiniyor olabilirsiniz. Işletmenizin hedef kitle ile etkileşim kurabilmesi için çok fazla yol vardır. Dolayısıyla, sadece bir web sitesine sahip olmak artık yeterli olmayabilir.

Şirketinizi büyütmek için web sitesi kullanımı

Offline pazarlama taktikleri, şirketinizi sadece belli bir noktaya kadar götürebilir. Çoğu şirket için, hedef yeni müşteri ve projeler elde etmek, daha çok satış yapmak, daha fazla insanı eğitmek ve nihayetinde de bir şirket olarak büyümektir.

Bu hedefe ulaşmak için bir kaç yol vardır. İlk olarak, web sitenizin fonksiyonuna bağlıdır. Bir eticaret sitesi muhtemelen mükemmel bir satın alma deneyimi üzerine odaklanmak ister ve müşterilerini sürekli besler. Siteniz daha ziyade pazarlama amacı sağlıyorsa, SEO çalışmalarınıza daha fazla odaklanabilirsiniz. Bloğunuzu güncel tutmak, anahtar kelime araması yapmak ve sosyal paylaşımlar erişim alanınızı genişletebilir ve daha kaliteli bir trafiğin oluşmasını sağlayabilir.

Web siteniz farklı kaynaklardan size trafiğin akışını sağlayacak tonlarca yeteneğe sahiptir. Bu nedenle, işinizin hangi alanını geliştirmek isterseniz isteyin bunu yapmak için sitenizi kullanabilirsiniz.

Rekabetçi bir şirket için web sitenizi kullanmak

Türkiyede çok sayıda küçük işletme vardır. Bu harika ancak aynı zamanda çok şiddetli bir rekabetin içinde olduğunuz anlamına gelmektedir. Rakipleriniz harika web siteleri yapıp erişimlerini çok daha geniş alanlara taşırken siz de geri kalmamalısınız.

Peki, bir web sitesine sahip olmak sizi nasıl daha rekabetçi yapar? Sadece web sitesine sahip olmak yapmayacaktır. Web sitesi en güçlü pazarlama aracınızıdır. Dolayısıyla, rekabetçi olabilmek için ona yatırım yapmalısınız.

Sitenizi bir rakiple kıyaslamak

Benzer fiyatlarda aynı ürün ya da hizmeti sunuyorsunuz. Müşterinin size seçmesini ne sağlar? Harekete geçme çağrısı içeren net ve düşünceli bir mesaj oluşturmalısınız. Müşterinin gezintisi iyi düşünülmüş ve kullanıcı için harika bir deneyim olmalıdır.

Sitenize gelen bir ziyaretçiyi caddedeki mağazanıza gelen birisi gibi düşünebilirsiniz. Onların mağazanızda rahatça dolaşabilmelerini ve istediklerini rahatça bulabilmelerini istersiniz.

Bu noktada, bir web sitesi hiç bir amacı olmayan daha uzun sabit online sayfadır. Sektörünüze ya da işinize bakmaksızın, siteniz vasıtasıyla şirketinize fayda sağlamak için her zaman pek çok yaratıcı yöntem vardır. Her şirketin bir web sitesine ihtiyacı vardır ve sizin en güçlü pazarlama aracınızdır.

İzmir web tasarım firması olarak sizin için Karşıyaka’dayız ve çayımızı yudumlarken web sitenizin nasıl olacağı ile ilgili detayları konuşabiliriz.