Web Tasarım Şablonu Nedir?

Yayınlandığı tarih: 5 Kasım 2017 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Web tasarımın anlaşılması güç dili stresli olabilir. Burada, web tasarım şablonu nedir, ne değildir ve web tasarım sürecinde nereye oturur onu anlatacağız.

Web tasarım Şablonunun Tanımı

Bir web sitesinin iskeletini temsil eden basitleştirilmiş görsel klavuzlardır. Tasarımdan önce, web tasarım şablonları siyah ve beyaz olarak sunulur ve herhangi bir görsel tarzı, sınıflamayı ya da resmi tanımlamazlar.

Bir web sitesi için web tasarım şablonları bir evin inşa edilmeden önceki temel planına, taslağına benzetilebilir. Bu taslaklar evin yatak odalarının, banyolarının ve diğer odaların sayısını tanımlarlar ama duvarların rengini ya da içine konacak eşyaları belirtmezler. Benzer şekilde, web tasarım şablonları da sayfaları, fonksiyonellik formlarını, videoları, resim galerilerini kısaca, web sitesinin hedeflerine ulaşması için gerekenleri tanımlarız.

Geçmişte, web tasarım şablonları müşterilere pdf ya da doc formunda sunulmaktaydı. Neyse ki, artık web tasarım şablonlarını test sunucuda sunmaya başladık. Bu şekilde müşteriler baştan sona tıklayarak kullanıcı gezintisine dair daha iyi tecrübeler edinebilmektedirler.

Aşağıda, web tasarım şablonlarını ve tasarım arasındaki farka dair güzel bir örnek bulunmaktadır.

Web tasarım şablonu neden önemlidir

Bir web sitesi tasarlarken hesaba katılması gereken pek çok konu vardır. Bazıları: UI/UX trendleri, ekran boyutları, cihazlar ve marka standartları vs. web tasarım şablonları tasarımcıya, spesifik bir hedefe erişmeyi sağlayan önceden belirlenmiş içerik ve fonksiyonelliği takip etmeyi sağlayan bir yol haritası sunar. Bu para ve zaman kazandırır.

Bazı ajanslar site haritasının belirlenmesinden sonra doğruca web sitesinin tasarlanmasına geçerler. Bu iyi değildir. Sadece taslakları görerek bir inşaat ekibine inşaata başlayın talimatı vermezdiniz. Tasalaktan fazlası olan detaylı planı görmek isteyeceğiniz gibi, web tasarım şablonları görmek istersiniz.

Biz de izmir web tasarım firması olarak site haritasını müşterimiz ile netleştirdikten sonra tasarımcı arkadaşımızın nelerin gerekli olduğunu ve müşterimizin sitenin nasıl bir hal alacağını anlayabilmesi için web tasarım şablonunu test sunucuda hazırlayarak sunuyoruz

Bu şekilde bitmiş web sitesi hem bizim için hem de müşterimiz için tatmin edici bir iş ve ortaya gayet başarılı bir iş çıkıyor.