Neden Mobil Uyumlu Bir Web Sitesine İhtiyacınız Var?

Yayınlandığı tarih: 18 Mayıs 2015 Yazar: Kategori: Genel 0 Yorum

Mobil uyumlu web sitesi ne demek?

Mobil uyumlu bir web sitesi, kullanılan cihazın ekran boyutu özelliklerini otomatik olarak tanır ve içeriğin en doğru şekilde sunulmasını sağlar. Farklı cihazlar için birden çok web sitesi tasarlanmasının yerine, biz bir tane web sitesi tasarlıyoruz ve bu site tüm cihazlara uyum gösteriyor. Mobil uyumlu web tasarım, bir web sitenin hem masaüstü/dizüstü bilgisayarlara, hem tabletlere hem de akıllı telefonlara göre uyumlu olarak tasarlanması teknolojisidir. Mobil uyumlu web mimarisi, masaüstü, tablet, akıllı telefon veya işletim sistemi farketmeksin en üst kalite gezinme deneyimini üretir. Bulrog Web Tasarım olarak biz size mobil uyumlu bir web sitesi hizmeti sunarak hem mobil uygulama gibi yüksek maliyetlerden kaçınmanıza hem de mobil cihazlardan siteniz ziyaret edildiğinde sanki mobil bir uygulamaymış gibi görünerek daha yüksek dönüşüm oranı kazanmanıza olanak sağlıyoruz.

Neden mobil uyumlu bir web sitesine ihtiyacınız var?

Biz, İzmirli bir Web Tasarım ajansı olarak mobil kullanıcıların son zamanlardaki artışının ve masaüstü kullanıcılarına nazaran çok daha farklı beklentilerinin olduğunun farkındayız. Mobil uyumlu web siteleri, görüntüleyen cihazlara bağlı olarak otomatik bir şekilde görünümünü uyarlar ve böylece aynı web sitesi tüm platformlarda beklenen en üst düzey kullanıcı deneyimini sunar. Mobil uyumlu olmayan bir web sitesi ise akıllı telefonlardan, tabletlerden veya netbook gibi küçük ekranlı cihazlardan görüntülendiğinde tüm içerik ekran boyutuna sığacak şekilde küçülür ve bunun sonucunda okunabilir kaybolur, kullanıcı deneyimi düşer. Dahası işlem yapılan dinamik bir web sitesinde, örneğin büyük bir form doldurulması gerekiyorsa, işlem olabildiğince zorlaşır. Bunun akabinde ziyaretçi uğraşmaktan vazgeçip siteyi terk edebilir.  Ancak bir web sitesi mobil uyumlu ise site ekran boyutuna göre okunabilirlik kaybolmadan yeniden şekillenecek ve istenilene ulaşmak için parmaklarla büyütmeye gerek kalmayacaktır. Ayrıca form öğeleri gibi aksiyon gerektiren kısımlar arasında rahatça geçiş yapılabileceğinden araç kiralama rezervasyonu gibi işlemler rahatlıkla ekstra bir uygulamaya gerek kalmadan site üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Gerekli olduğu durumlarda site içeriği de mobil kullanıcının ihtiyaçlarına göre küçültülerek mobil cihazlarda yaşabilen hız sorunu veya uzun sayfa sorunu da ortaya çıkmadan çözülebilmektedir.

Daha iyi bir kullanıcı deneyimi

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi biz ürettiğimiz tüm web sitelerini mobil uyumlu yaparak müşterilerimizin mobil ziyaretçilerine ekstra mobil uygulama yüküne katlanmadan tek bir web sitesi ile hizmetlerini/ürünlerini tanıtmalarını kolaylaştırıyoruz. Mobil kullanıcı yüzdesinin yüzde 50’leri aştığı günümüzde mobil kullanıcının sitede yaşacağı deneyim çok önemli bir hal aldı. İnternet bağlantı teknolojilerinin de geliştiği bu dönemlerde web sitesi sayısı da bir hayli fazla. Bu nedenle mobil ziyaretçiler ziyaret ettikleri sitede yaşadıkları deneyimi beğenmediklerinde hemen bir diğer alternatife kolayca kayabilir ve siz müşteri kaybedebilirsiniz. Hatta daha önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi Google, 21 Nisan’da mobil arama sonuçlarını etkileyen bir güncelleme yaptı. Bu günlerde sonuçlarını görmeye başladık. Sevinerek bizim sitemizin bile mobil arama sonuçlarında masaüstü arama sonuçlarında olduğundan daha yukarılarda olduğunu söyleyebiliyorum. Asıl değinmek istediğim Google artık, mobil arama sonuçlarında sitelerin linklerinin yanında eğer mobil uyumlu ise “Mobil Uyumlu” etiketini yayınlıyor. Bu nedenle artık ziyaretçiler girecekleri siteyi seçerken bu kritere de dikkat ediyorlar.

Mobil uyumluluğun bu kadar önemli olduğu günümüzde siz de geç kalmadan sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kontrol edin ve eğer desteğe ihtiyacınız var ise bizimle irtibata geçin.